Vyvraťte mi to: čisticí programy jsou zlo a na počítač laika nepatří

U minulého článku se objevila řada komentářů, které mi vyčítají, že jsem čisticí programy špatně nastavil a že jejich účinnost není tak sporná, ba naopak. Ovšem nemohu s tím souhlasit. Shodou okolností jsem si včera tuto svou zášť vůči čisticím programům opět potvrdil.

Rozdělme uživatele na dvě skupiny. Znalejší a zkušenější, kteří vědí, jak operační systém funguje, kde jsou jeho slabiny a co lze nastavit, změnit, smazat případně přidat, aby se počítač zrychlil. Umí sáhnout po správném nastavení nějakého čisticího programu, používají jej s mírou a dovedou s ním ušetřit prostor na disku.

Druhá skupina uživatelů jsou laici. Někteří z nich hltají návody v počítačových časopisech pro začátečníky, další se s důvěrou odevzdají do rukou zkušenějšího souseda nebo příbuzného a nechápou, proč takový člověk vždy kritizuje práci nějakého podobného předchůdce (Proč tam máte Firefox, když je lepší Chrome? Nevím, já stejně používám to „e“).

Minulý článek, o kterém tu píšu, najdete pod odkazem Čištění počítače aneb jsou vůbec CCleaner a spol. k něčemu?

Neštěstí je samozřejmě situace, kdy se obě skupiny promíchají a radit začne jen částečně poučený laik, protože toho prostě trochu více přečetl. Ale úplní laici jsou na tom hůře. Všichni, kdo kritizujete můj předchozí článek, uvědomte si, že tito uživatelé nemají ponětí o slovech jako je prefetch, defragmentaci považují za sprosté slovo a registr za něco společného s totalitní mocí. Tohle jsou rukojmí zkušenějších uživatelů a jejich zvrhlých pokusů ladit počítač do stavu, který absolutně neodpovídá vynaloženému úsilí.

Výběr několika výrazů, kterými se laici snaží napodobit řeč ajťáků najdete v článku Zábavné zkomoleniny výrazů z oblasti IT.

První problém: tunítka (čili kurvítka) lze nainstalovat kamkoli

Jedním z velkých problémů, kterým je vystaven nezkušený uživatel, je podbízivost čisticích programů. U minulého článku jste mi někteří vyčítali, že jsem spouštěl AVG PC TuneUp na stroji, který měl 1 GB operační paměti a Windows Vista. Jasně, mně je jasné, že toto je špatně. Na svůj počítač bych si jej nedal a nedoporučil bych jej ani nikomu známému se slabým strojem.

Neříkám, že je AVG PC TuneUp apriori špatné. V diskuzi někteří zmínili, že je to šikovný nástroj. Vadí mi na tom dvě věci. První, že AVG prostě tento nástroj vnutí i na slabém počítači a výsledkem je pak více zaplněná paměť a tedy pomalejší stroj, než před tím. Druhá, že antivir AVG najde nějaké věci k optimalizaci, nabídne PC TuneUp a to ihned poté zjistí násobně více problémů. Čemu tedy vlastně věřit a nedělá si AVG z uživatele trochu srandu?

Stejný problém je vlastně u jakéhokoli čistidla. Nainstaluje se do počítače, často s sebou přinese hromadu reklamního balastu, usídlí se po spuštění a vlastně počítač ve výsledku zpomalí. Myslíte si, že nezkušený uživatel toto pochopí? Nenechte se vysmát...

Druhý problém: více tunítek na jednom počítači

Další věcí je instalace více čisticích programů do jednoho počítače ve snaze vymáčknout z něj maximum výkonu. To takhle někoho napadne přibalit k časopisu CD/DVD přílohu plnou čisticích programů, shareware i freeware. Jeden je lepší než druhý, jeden umí jen místo na disku, jiný promázne i registr (nebo registry, množné číslo zní lákavěji, byť je registr Windows jeden a registry je vlastně anglický název), další umí obojí a spoustu věcí navíc.

Nebohý laik prostě nainstaluje první program, po hodinách optimalizace (pokud to i defragmentuje) zjistí, že k oku postřehnutelnému zrychlení nedošlo, a tak nainstaluje další optimalizátor. A nejlépe takový, který startuje zároveň s Windows a „hlídá pořádek“ v počítači.

Můžete říci, že za to může samotný laik, případně časopis, který výslovně nezmíní, aby uživatelé neinstalovali všechny programy na jeden počítač spolu. Dobře, zůstaňme u těch rádoby zkušenějších, kteří radí. Přijde jeden, pár hodin bude počítač „štelovat“ a výsledkem bude potvrzení úspěchu tím, že na stopkách změří zrychlení startu Windows o 5 sekund. Na pozadí pak nechá běžet sledovací součást optimalizátoru.

Laik není spokojen a obrátí se na jiného zkušenějšího kamaráda, který má už třetí počítač a pořád se v něm vrtá. Ten spráskne ruce, zkritizuje práci svého předchůdce a nainstaluje jiný čistič. Toho původního si nevšimne, případně ho jen částečně vyřadí z činnosti.

No a pak přijde na řadu opět částečně poučený majitel, laik. Už ví, že by čas od času měl čistění spustit. Udělá to a počítač pošle do nebes.

Samozřejmě to tak nemusí dopadnout vždy. Ale podobných věcí jsem zažil už mnoho. Především od křiklounů, kteří jsou bezhlavými zastánci čisticích programů. Naposledy včera. Do rukou se mi dostal docela svižný počítač s 2 GB operační paměti a Windows XP. Měl jediný problém. Pár desítek sekund po spuštění se ihned restartoval.

Vadná paměť? Kdeže... Vyřazení automatického restartu po pádu systému sice ukáže modrou obrazovku, ta toho moc neprozradí a těžko budete zkoumat hexa kód chyby, když počítač, se kterým byste šli na internet, nefunguje. A pak je tu nouzový režim, ve kterém počítač nemá žádný problém. Logicky tedy musí být něco po spuštění, co problém způsobuje.

A pravda se brzy ukáže. Na vině byl CCleaner startující po spuštění spolu s aplikací WinOptimizer. Oba se ve snaze řešit problémy počítače zakusovaly do systému tak dlouho, dokud mu nerozervaly břicho. Vypnutí jen jednoho nepomáhalo, každý sám systém taky shazoval. Stačilo však tyto programy zlikvidovat a počítač začal fungovat.

Třetí problém: nestabilita systému a ztráta dat po úderu čistidla

Můžete namítnout, že čisticí program je potřeba správně nastavit, aby uspořil místo na disku a nenapáchal přitom žádnou škodu. Odpovím – kolik běžných uživatelů, pro které je počítač pomocníkem, nikoli obživou, je toho schopno? V minulé diskuzi sám někdo přiznal, že mu CCleaner ve výchozím nastavení likvidoval CAD, tedy zřejmě jeho práci.

Dlužno dodat, že CCleaner si sice beru na paškál, ale považuji jej za ten schopnější program z dané kategorie. U jiných je problém daleko větší.

Ovšem je otázka, když něco smažete, zda vůbec počítač zrychlíte. Zase jeden případ z praxe. Pustilo se čistidlo nebo systémový uklízeč disku a došlo k uvolnění pár GB dat. Zpomalilo se ale prohlížení fotografií, vypínání a start počítače a jiné činnosti. Je jasné proč. Aby se čisticí program blýsknul před konkurencí v tom, kolik uživateli ušetřil místa na disku, tak bezhlavě smaže soubory pro režim spánku, různé intenzivně využívané cache, které musejí programy po nejbližším spuštění obnovovat, náhledy fotek, takže obrázkový program při procházení složek musí zase vše znovu generovat a zobrazení alba pak trvá poněkud delší dobu, atd.

Jistě namítnete, že to je přeci dáno nastavením. A jsme opět u toho. Ne každé tunítko toto dovolí nastavit. A většina lidí nepochopí, k čemu takové nastavení je. Pochopí jen to, že se jim zpomalilo prohlížení fotek.

Čtvrtý problém: sporný počet nalezených problémů

Z hlediska fungování počítače je následující problém asi nepodstatný a přijde mi spíše úsměvný. Je jasné, že každý výrobce připraví svůj čistič nějak jinak, kontroluje jinou množinu věcí a pak tedy programy hlásí jiná čísla nalezených problémů.

Ale je nanejvýš divné, když spustíte jeden čistič, druhý najde hned poté X krát více chyb, opraví je a následně ten první čistič najde další chyby. V podstatě je to nekonečné kolečko honby za imaginárním dokonalým stavem počítače, který nikdy nenastane. Každý čisticí program najde problémy po každém spuštění. Dokonce i na právě nainstalovaných Windows. Zmiňoval jsem to u předchozího článku v kombinaci CCleaner a AVG PC TuneUp, ale není to samozřejmě jen jejich případ.

Pátý problém: vše funguje, je to rychlejší a strávili jste nad tím dva dny

Zkusme se teď chvíli zamyslet nad tím, že vše proběhne dobře, čistidlo nastaví někdo, kdo tomu rozumí a použije samozřejmě podařený program, nikoli nějakou studentskou práci spíchnutou v hodině informatiky.

Zkoušeli jste někdy porovnat, jak moc se počítač zrychlí a kolik času tomu věnujete? A na jak dlouho to vydrží? Opravdu si myslíte, že čas strávený šťouráním do počítače se vyplatí? Samozřejmě za předpokladu, že to není váš koníček, podobně jako válet se celý víkend pod autem.

Ono totiž i na průměrně vybaveném počítači stačí vyprázdnit koš a myslet si, že se čas od času spustí automaticky naplánovaná defragmentace. Trávit čas u jejího ručního spuštění a čekat až doběhne, neustále spouštět čisticí programy, nechat je mazat leckdy smyšlený balast a restartovat kvůli tomu počítač, je ztráta času. Dokažte mi, že ne. Nic z toho počítač nezrychlí o více, než pár sekund a navíc to nemá trvalý efekt.

Jaké jsou argumenty pro použití čisticích programů?

Takhle tedy vidím čisticí programy já a toto stálo za impulsem k napsání předchozího článku. Snažil jsem se ukázat, jestli se nějak takovéto optimalizace projeví na počítači běžného uživatele, který spustí čištění s výchozím nastavení a odkliká, co mu přijde pod myš. Neměl jsem ambici měřit výkon počítače po nějakém celodenním ladění, které začátečník stejně neudělá a já jej považuji za ztrátu času, protože již z minulosti vím, že se to prostě časově nevyplatí.

Budu rád, když mi napíšete nějaké argumenty proti tomu, co jsem zde popsal. Ovšem ne hlouposti typu, že jsem hlupák, protože něco špatně nastavuji. Nenastavuji, dokonce vůbec nepoužívám. A kritizuji ve snaze ochránit běžné uživatele, kteří vlastně ani neví, o čem se tu hádáme a diskutujeme :-)

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Samozřejmě, že čistící programy jsou spíš ke škodě a rozhodně nic neřeší.
Ale zkuste to lidem vysvětlovat, viz třeba případ apliakce Virus Shield. Placebo v těhle případech funguje na plný pecky.

návštěvník

Ono jde o to v jakém stavu ten počítač do ruky dostanete. Pokud jej dostanete po někom, kdo zběsile instaloval (a odinstalovával) a zkoušel každý program (zejména hry), který mu někdo poslal nebo o něm četl na webu, tak i ten zatracovaný CCleaner udělá dobrou práci v tom, že uklidí zbytky po odinstalování a trochu "učeše" registr. Pak asi není od věci se podívat na stav spyware na vašem počítači.

Nejlepší vyčištění počítače asi provedete tak, že zazálohujete všechna "užitečná" data, zformátujete disk C: a ze zálohy systému nahrajete čistý systém. Pokud nemáme dva fyzické disky, tak alespoň vytvoříme logický disk pro data a dokumenty. Při té příležitosti je vhodné vytvořit "obyčejného" uživatele všem kterým stačí (zejména děti ;-)) , přesměrovat Dokumenty a spol. na "déčko" a zaheslovat Administrátora, a data obnovit na tento jiný, než systémový disk. Pochopitelně, pak vás čeká instalace antiviru, doinstalování všech opravných windowsích balíčků. A nakonec nainstalování (jako admin) programů, které potřebujete. Určitě to bude malá podmnožina toho, co počítačem prošlo... Zabijete s tím jedno odpoledne (třeba venku zrovna leje a přítelkyně stejně nemůže, a (nebo) přijela tchýně) a tak to snad úplně ztracený čas nebude.

Vím, že předchozí odstavec má jedno velké ale... Tedy, kde vzít "čistý" systém, když počítač byl OEMko a nikdo zálohu "neušpiněného" systému neudělal. Jenže, to si myslím, by měla být ta osvěta, kterou by měly weby jako je tento šířit. Proto děkuji panu Polzerovi za otevření tohoto tématu.

návštěvník

Souhlasím, tyhle sr..ky nebrat. V dobách kdy jsem dělal wifiny, nebylo nic lepšího než přijít k člověku, kterej si stěžoval, že mu jde pomalu internet, zapnul jsem počítač a než naběhly všechny antiviry a čističe a tunítka, tak utekla hodina, nehledě na to, že systém nic jiného nedal. Tedy, tyhle programy instalují pouze bfu, lepší uživatel pravděpodobně zvolí reinstalaci os.
Zažil jsem stížnost, na kterou jsem řekl že je to počítačem, tak jsem se dozvěděl, že nemám pravdu, že defragmentaci už dělal 5x, tak to není možné, že by byl pomalej.
Je to pouze uměle vytvořený trh na tahání peněz z lidí. Na štěstí u nás za to nikdo neplatí, raději trpělivě každých 10 minut zavíraj wokno s žádostí o upgrade na placenou verzi :)

návštěvník

CCleaner je jeden z mala programu, ktery cti filozofii "nekurvit" system - jen cistit odpadky.

I kdyz za poseldnich nekolil let me jednou nas**** - to kdyz po "upgrade" (ktere tlaci snad kazdy tyden - marketing?) prepsal moje nastaveni a smazal mi session v Opere.

Jinak k clanku - mam pocit, ze jsem se nic noveho nedozvedel; filozofovani o expertech a laicich bylo nezazivne - a samozrejme, nektere nastroje laikum do rukou spis nepatri, a na druhe strane penize si cestu najdou.

Co takhle obvinit operacni system? Jsme v 21. stoleti...

Profile picture for user Jan Polzer

No, já myslím, že už z názvu článku je patrné, že jde o přemítání, než o nějaké novinky nebo návod...

Poslednímu řádku Vašeho komentáře asi nerozumím.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru