Softwarová inventura 2019: nástroje pro webařův klídek a pohodičku

Každý na konci roku rekapituluje svoje zážitky, já místo toho již tradičně nabízím přehled softwarového vybavení, které používám při své práci. Tedy při práci webaře, občasného lektora a blogera.

Celý rok jsem odpracoval na iMacu 5K z roku 2015, jsem tedy stále věrný Applu. Slyšel jsem za uplynulý rok celou řadu výčitek k této platformě, ať už od vývojářů nebo třeba fotografů. Směrem k softwaru, praktikám Apple, poměru cena/výkon… Za sebe musím říci, že mi ekosystém Apple pro práci maximálně vyhovuje.

Na macOS jsem přešel v roce 2011, za půl roku si na něj zvykl a od té doby bych neměnil. Pravda, stěžejní aplikace, které používám, jsou multiplatformní, ale doufám, že v Apple světe ještě chvíli vydržím. Byť mi něco říká, že jejich nejdražší konfiguraci (cca 1,8 milionu Kč) si na rozdíl od minulého nákupu už asi nebudu moci dovolit. Ani by to pro webaře nedávalo smysl.

Kromě iMacu mám ještě Macbook Air a v kanceláři stařičký počítač s Linuxem. Co jsem mu před pár lety dopřál SSD, tak mi vlastně pořád pro tamní úkoly v podobě pouštění prezentací, občasných editací kódu a ukázek online SEO nástrojů plně vyhovuje. A jak zmíním dále, vlastně i zpracování grafiky se dnes děje ve webovém prohlížeči, takže mi tam nevadí absence Photoshopu.

Softwarová inventura 2019: nástroje pro webařův klídek a pohodičku

Programování, tvorba webů

Loni jsem zahodil Atom a zůstal chvíli jenom u Visual Studio Code a PhpStorm. VS Code jsem si dokonce zamiloval více než PhpStorm. Pořád si myslím, že ani s hromadou pluginů nenabídne stejně pohodlný vývoj v PHP, ale protože potřebuji editovat na vzdáleném vývojovém serveru a ne lokálně, je pro mě PhpStorm stále méně pohodlný. Nechávám jej už prakticky jenom na weby se Symfony a na vše ostatní mi stačí VS Code.

Protože s posledními aktualizacemi přestal fungovat TextWrangler a výše uvedené programy startují docela pomalu, stáhl jsem si ještě bleskurychlý Sublime Text na rychlou editaci textových souborů.

Webové prohlížeče – to je nezbytná klasika v podobě Firefoxu (můj výchozí), Chrome, Safari, Opery a Firefoxu Developer Edition. Pro testy v Internet Exploreru a Edge používám BrowserStack. Je to rychlejší, než jednou za měsíc startovat notebook s Windows 10 a čekat na všechny jeho aktualizace.

Jako lokální server mám MAMP Pro. Docker mě stále nějak nenadchl. Vím, jdu proti proudu. U některých projektů mi na lokálu stačí i zabudovaný server v PHP.

Pro správu databází používám Adminer, Sequel Pro jako desktopovou aplikaci si ještě nechám, ale letos jsem ji spustil jen jednou. Využívám také zabudovaný prohlížeč databáze v PhpStormu.

Loni jsem si pochvaloval Minify a CodeKit. Pořád je mám, ale… Přešel jsem na nástroje v příkazovém řádku, hodně pracuji s SCSS a preprocesory v různých dávkových souborech na příkazovém řádku a PHP skriptech. Takže vlastně pro tyto dva prográmky teď nějak nemám využití.

Fotky a grafika

Tady je to roky nuda. Pořád ten samý Photoshop od Adobe na prvním místě. I když, nestartuju jej tak často, jako loni a dříve. Grafiku od designérů nově zpracovávám buď v Adobe XD (odkazovaný dubnový článek s mými zkušenostmi si určitě přečtěte) nebo v Avocode. V obou případech online ve webovém prohlížeči. I přes pár mušek je to velice pohodlné.

Pokud připravuji podklady pro grafiku já, což se letos tak moc nedělo a spíše jsem se mohl věnovat čistě programování a kódování, používám Moqups. Ke konci roku jsem pracoval na webu, pro který klient nachystal drátěný model právě v tomto nástroji. Častěji se letos setkávám s něčím, jako interaktivní dráťáky v Avocode.

Pro úpravy dodaných SVG, které někteří designéři posílají z Illustratoru špatně oříznuté, používám Sketch. Jakkoli jsem v něm kdysi viděl budoucnost navrhování grafiky pro web, tak je myslím už překonaný. Role SVG editoru jej podle mě degraduje, nicméně nenašel jsem nějaký jednoduchý editor tohoto formátu, který by byl podobně použitelný.

Z drobností – Skitch pro screenshoty mám stále, pokud ale nepotřebuji doplňovat čmárání, stačí mi klávesová zkratka v macOS. Ponechávám si stále i Nik Collection a BeFunky Express. Též Creative Kit 2016 od Skylum, ale vše startuji jen párkrát do roka.

Pomůcky pro SEO

V této oblasti jsem se letos praštil přes kapsu a pořídil si roční PRO předplatné nástroje SEMrush. A musím říci, že i díky zjištěním s jeho pomocí se mi podařila zvednout návštěvnost několika mých webů. Občas kouknu i na Marketing Miner.

Samozřejmostí jsou data ze Search Console, Web.dev a Lighthouse. Na malé webíky neplacenou verzi Screaming Frog SEO Spider a Scrutiny, případně Checkbot coby doplněk prohlížeče Chrome.

Hudba a video

Upgradoval jsem ScreenFlow a rád bych si předsevzal, že začnu točit více videonávodů nejen k Drupalu. Uvidíme. Zalíbil se mi Movavi Video Editor, vřele jej mohu doporučit každému, kdo nostalgicky vzpomíná na jednoduchost Movie Makeru. I ve Windows.

Pro přehrávání mám VLC. Aplikace od Apple jako iMovie nebo GarageBand jsem letos vůbec nespustil.

Kancelář

Zde je to jasné. Nemohu existovat bez Wordu a Excelu, takže si platím Office 365. Naopak se obejdu bez Outlooku, používám jeho a googlovské webové rozhraní. Tabulkový program od Apple jsem jednou spustil na CSV, jinak jsem jej letos nepotřeboval. Ano, mám i OpenOffice, ale k čemu přesně, to těžko říct.

Více než loni jsem letos začal používat Skype. I kvůli potřebě živého spojení s klienty a školenými lidmi ze zahraničí. Dopustit nedám na Trello. Je skvělé pro plánování všech pracovních věcí ves pojení s kalendářem a složkami v mailu.

Ostatní software

Další nástroje, které mi pomáhají s prací, vezmu telegraficky. Prakticky se neliší od loňska:

 • Správce hesel 1Password
 • Online zálohování Backblaze
 • Zákaz usínání počítače s pomocí Caffeine
 • Vylepšená schránka v macOS s pomocí CopyClip
 • Dropzone – pomocník pro kopírování souborů třeba do NAS nebo cloudu
 • Etcher pro vytváření bootovacích médií, hraju si totiž opět s Raspberry Pi
 • ForkLift – výborný správce souborů s klasickými dvěma panely a podporou SFTP
 • Optimage – fajn udělátko pro zmenšování velikosti souborů s obrázky
 • Generátor výplňového textu LittleIpsum
 • Tuxera Disk Manager – kdybych ještě někdy potřeboval připojit NTFS disk
 • Midnight Commander a BASH – nezbytnosti pro terminál. ZSH, který macOS nově má, jsem ještě pořádně neprozkoumal.

Redakční systémy

Opustil jsem Drupal? Jistě že ne. Dokonce mám dojem, že jsem letos pro žádného klienta nepřipravoval nový web na WordPressu. Jen jsem do stávajících webů programoval nějaké pluginy, online hry nebo je jinak vylepšoval.

Co se Symfony týče, rok 2019 se nesl jen ve znamení údržby starších projektů, což mě docela mrzí. Rád bych si na tom vystřihl nějaký nový projekt pro klienta, nejen pro své potřeby. Začal jsem si více hrát s generátorem statických webů Hugo a velice mě to chytlo. Zatím mi na něm běží jen jeden web, ale po novém roce na něj převedu pár menších projektů běžících na starším Drupalu.

Možná někdy příště?

Loni byla čistka mnohem větší. Letos jsem až tolik neexperimentoval, takže programů, které šly pryč, už není tolik.

TextWrangler – pěkný rychlý editor textových souborů. Bohužel už nebyl vyvíjen a nefungoval v aktuálním macOS. Nahradil jsem jej pomocí Sublime Text.

Brave – říkám si, proč mít 0,5 GB prostoru zabraného prohlížečem, který má sice fajn nápad na ochranu soukromí na webu spolu s možností dát vydělat provozovatelům kryptoměnou, ale stejně jej nespouštím. Tak šel. Ostatně, pro blokování havěti mi stačí přepínač přidaný v jedné z letošních verzí mého oblíbeného Firefoxu.

Acquia Dev Desktop – měl jsem jej roky, ale už mi nebyl k potřebě. Drupal vyvíjím vzdáleně na VPS.

ImageOptim – můj oblíbený optimalizační program se ukázal jako mírně horší při srovnání jeho výsledků s výstupy z Optimage. Takže byl čas na změnu.

Jsem na konci. Mám pocit, že letos to byla spíše nuda. Za největší změnu považuji přechod na Avocode a Adobe XD. To si opravdu užívám. Pokud chcete mrknout na trošku živější přehled, koukněte na softwarovou inventuru 2018 z loňska. Při pozorném srovnání letošního a loňského přehledu si možná všimnete, že už tolik nerozlišuji mezi desktopovou aplikací a online nástrojem. Rozdíly se stírají.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru