Etcher: jak snadno vytvořit bootovací USB flashdisk

Bootovací USB nebo třeba paměťovou kartu můžete dnes vytvořit pomocí řady programů. Etcher je však naprosto blbuvzdorný, multiplatformní prográmek, který vás mezi ostatními jistě zaujme.

Reklama

Jestli může být u většiny programů určených pro tvorbu bootovacích USB flashdisků, SD karet nebo microSD něco problémového, pak je to výběr cílového média, na které se má bitový obraz operačního systému či jeho instalačky nakopírovat. Omylem přepsaných disků bychom jistě našli nespočet.

Jednoduchý „vypalovací“ program Etcher to řeší. Na Macu, ve Windows či v Linuxu vám zobrazí okno o třech krocích. V prvním vyberete soubor s bootovatelným obrazem systému, který chcete na paměťové médium nakopírovat.

Etcher

Následně vyberete cílové umístění, přičemž Etcher zobrazí je paměťová média, nikoli disky v počítači. Třetím krokem je pak samotné vytvoření bootovacího média.

Etcher

Tip: Etcher využijete například pro vytvoření bootovací paměťové karty pro Raspberry Pi. Nedávno vyšla nová verze operačního systému Raspbian.

Etcher

Bezplatný a užitečný program Etcher stáhnete z jeho webu na adrese balena.io/etcher. Pro Windows je dostupný také v přenosné verzi bez nutnosti instalace.

Reklama

Komentáře

Šlo by bootovací USB disk využiť aj na používanie nejakej odľahčejej verzie Linuxu?

Jasně, proč by to nešlo. Pokud budete mít soubor ISO, stačí jej přes Etcher nakopírovat na USB.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář