Etcher: jak snadno vytvořit bootovací USB flashdisk

Bootovací USB nebo třeba paměťovou kartu můžete dnes vytvořit pomocí řady programů. Etcher je však naprosto blbuvzdorný, multiplatformní prográmek, který vás mezi ostatními jistě zaujme.

Jestli může být u většiny programů určených pro tvorbu bootovacích USB flashdisků, SD karet nebo microSD něco problémového, pak je to výběr cílového média, na které se má bitový obraz operačního systému či jeho instalačky nakopírovat. Omylem přepsaných disků bychom jistě našli nespočet.

Jednoduchý „vypalovací“ program Etcher to řeší. Na Macu, ve Windows či v Linuxu vám zobrazí okno o třech krocích. V prvním vyberete soubor s bootovatelným obrazem systému, který chcete na paměťové médium nakopírovat.

Následně vyberete cílové umístění, přičemž Etcher zobrazí je paměťová média, nikoli disky v počítači. Třetím krokem je pak samotné vytvoření bootovacího média.

Tip: Etcher využijete například pro vytvoření bootovací paměťové karty pro Raspberry Pi. Nedávno vyšla nová verze operačního systému Raspbian.

Bezplatný a užitečný program Etcher stáhnete z jeho webu na adrese balena.io/etcher. Pro Windows je dostupný také v přenosné verzi bez nutnosti instalace

Příloha Velikost
screenshot ncdu 109.09 KB
screenshot ncdu 100.02 KB

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Šlo by bootovací USB disk využiť aj na používanie nejakej odľahčejej verzie Linuxu?

Profile picture for user Jan Polzer

Jasně, proč by to nešlo. Pokud budete mít soubor ISO, stačí jej přes Etcher nakopírovat na USB.

návštěvník

S tímto programem mám špatné zkušenosti. Vždy dojde k fyzickému zničení disku. A nejsem sám, viz diskuze u výrobce produktu.
Asi záleží na konstrukci disku. Mne to z důvodů přílišného optimismu stálo už 3 flešky s velikostí 2 a 4 GB (což může být příčina - staší konstrukce)

návštěvník

jj dnes mi odpálil 2 flešky, prevít :))

návštěvník

Zdravím pane Polzer, mám instalacky win10 a zabaleny do zip. Při načtení se objeví hláška, že jsou to pravděpodobně instalačky WIN a, že mám použít jiný SW.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru