Vypalovací programy zdarma ke stažení pro Windows a OS X

Potřebujete občas vypálit nějaké CD nebo DVD? Ve většině případů není nutné si kupovat placený vypalovací program, postačí vám nějaká zdarma dostupná alternativa. Vybral jsem několik vypalovacích programů zdarma, a to jak pro Windows, tak pro OS X.
reklama

Dlouhá léta jsem připravoval CD/DVD přílohy pro časopis Computer, později pro Extra PC a PC rady. S výjimkou několika DVD, které se posílaly coby předlohy do lisovny jsem si vždy vystačil s image soubory, nejčastěji ve formátu ISO. Přiznám se tedy, že si nepamatuji, kdy jsem naposledy vypaloval CD nebo DVD, které bych skutečně nezbytně potřeboval.

V době flashdisků s kapacitou mnohem větší, než má DVD, a relativně levných přenosných disků, se jaksi potřeba vypalování CD a DVD vytrácí. Máte podobný pocit?

Pokud přesto narazíte na potřebu nějaké médium vypálit (třeba kvůli instalaci nového operačního systému), nabízí se otázka, zda vůbec používat placený vypalovací program. Ty tam jsou doby, kdy třeba Nero Burning Rom platil za profesionální vypalovací program, bez jehož existence nelze být. Nejenom, že narostl do obřích rozměrů se stovkami doplňků a přizpůsobil se hlavně méně zkušeným uživatelům, ale vyrostla mu i solidní konkurence v podobě vypalovacích programů zdarma.

Dokonce i samotné operační systémy Windows a OS X umí do jisté míry vypalovat data na CD nebo DVD.

Jak vypalovat zdarma ve Windows

Vypalování je v operačním systému Windows zabudováno již od verze Windows XP. Tehdy systém nabízel na můj vkus poněkud krkolomné vypálení dat na CD s pomocí Průzkumníka Windows. S komfortem specializovaných vypalovacích programů se to nedalo srovnat. Postupně přibyla podpora pro vypalování na DVD i možnost vypalování souborů ISO. Vylepšil se i samotný proces vypalování, ovládání je nyní mnohem jednodušší.

Jak tedy vypalovat data ve Windows 7? Vložte do mechaniky prázdné médium a klepněte na Start > Počítač. Systému poté odpovězte, že médium chcete vypálit standardním způsobem a uzavřít. Druhou možností je jeho připojení jako USB disku, kdy data na něj kopírujete podobně, jako na skutečný USB disk. Je to však nepohodlné, pomalé a snižuje to kapacitu disku. Vhodné je to samozřejmě jen pro přepisovatelná média DVD-RW/+RW.

Vypalování ve Windows

V dalším kroku na vypalovací okno přetáhněte soubory, které chcete na médium zapsat a klikněte na tlačítko Vypálit.

Vymazání přepisovatelného CD nebo DVD provedete po vložení do mechaniky přes nabídku Start > Počítač, označením disku a tlačítkem Smazat tento disk. Poté pokračujte v průvodci. Budete-li potřebovat vypálit soubor ISO, klepněte na něj ve správci souborů pravým tlačítkem myši a vyberte funkci Vypálit bitovou kopii disku. V okně, které se následně zobrazí, ještě klikněte na volbu Vypálit.

Ve Windows můžete vypalovat i hudbu a video na DVD. Audio CD si vytvoříte jednoduše po vložení prázdného média a spuštění Windows Media Playeru, DVD zase pomocí programu Windows DVD Maker, který najdete v některých edicích Windows 7.

Jak vypalovat zdarma v OS X

Operační systém OS X od Apple také dovede vypalovat na CD nebo DVD. Stačí vložit prázdné médium do mechaniky a otevřít okno správce souborů Finder. Klepnutím vpravo si vyberte vložený disk a na okno přetáhněte na něj soubory, které chcete vypalovat. Poté klikněte na ozubené kolečko v nástrojové liště Finderu a vyberte funkci Burn to disc.

Pro vymazání obsahu přepisovatelného média ovšem musíte v OS X do jiné části systému. Zobrazte si aplikace a spusťte nástroj Disk Utility. Vyberte v něm vložené přepisovatelné CD/DVD a pokračujte tlačítkem Erase. Poté si ještě vyberte, zda chcete disk smazat rychle (jenom seznam souborů, lze pak hned vypalovat nové) či kompletně (jsou smazány i soubory, nelze je pak už obnovit) a disk vymažte.

Vypalování v OS X

V nástroji Disk Utility najdete i tlačítko Burn. Po jeho stisku můžete vybrat soubor ISO, který následně na disk vypálíte. Co se nastavení vypalování v OS X týče, v liště klepněte na symbol jablíčka a vyberte zobrazení System Preferences. Po klepnutí na CDs & DVDs si zobrazíte nastavení, kde lze určit, co má systém udělat po vložení prázdného média do vypalovací mechaniky.

Vypalovací programy zdarma ke stažení pro Windows

Pokud vám vypalování ve Windows prostřednictvím správce souborů či Windows Media Playeru nevyhovuje a hledáte pokročilejší funkce, můžete si vypomoci celou řadou vypalovacích programů, které jsou zdarma ke stažení na internetu. Zdarma samozřejmě myslím legálně, warezem se v článku zabývat nebudeme.

CDBurnerXP

Vypalovací program, který plně konkuruje komerčním nástrojům, obsahuje češtinu přímo jako součást své instalace. Pokud jste jej delší dobu neviděli, vězte, že čtvrtá verze přinesla řadu vylepšení ve funkčnosti i ovládání aplikace. CDBurnerXP je zcela zdarma, neobsahuje reklamu a poradí si s CD, DVD, daty, hudbou a samozřejmě i se soubory ISO.

CDBurnerXP

Více informací o tomto zdarma dostupném vypalovacím programu najdete na Maxiorlovi v sekci CDBurnerXP nebo na jeho domovské stránce.

Zdarma ke stažení: www.cdburnerxp.se

Deep Burner Free

Vypalovací program Deep Burner je malá nenáročná aplikace, která existuje i v tzv. přenosné verzi pro umístění na flash disk. Program je v češtině, umí vypalovat datová i hudební CD/DVD. K vytváření DVD-Video však potřebujete jeho placenou variantu. Zajímavá je tvorba autorunů a povedený nástroj pro přípravu obalů.

Deep Burner Free

Zdarma ke stažení: www.deepburner.com

InfraRecorder

Tento software je po aplikaci CDBurnerXP asi nejpovedenějším zdarma dostupným programem pro vypalování. InfraRecorder podporuje dvouvrstvá DVD, zvládá práci s ISO (a BIN/CUE) image soubory, dovede připravit datová i hudební CD/DVD. Zaujme vás povedeným, ale klasickým vzhledem vypalovacích aplikací. Připomíná první verze Nero Burning Rom, když na něj ještě nebyly nalepeny udělátka pro začátečníky. Další informace o programu najdete v článku Vypalovací programy ke stažení zdarma - InfraRecorder.

InfraRecorder

Zdarma ke stažení: infrarecorder.org

ImgBurn

Jednoduchý vypalovací program určený především ke zpracování souborů ISO. ImgBurn podporuje formáty BIN, CUE, DI, DVD, GI, IMG, ISO, MDS, NRG a PDI. Pokud vám nebude vadit, že nenabízí tolik komfortu pro přípravu nových CD/DVD jako ostatní programy, můžete jej použít i pro běžnou přípravu datových i hudebních CD/DVD/Blu-ray disků.

ImgBurn

Zdarma ke stažení: www.imgburn.com

ISO Recorder

V tomto případě nejde o vypalovací program jako takový, ale o doplněk pro Windows XP/Vista. Po instalaci nástroje ISO Recorder budete schopni vypalovat soubory ISO přímo z prostředí Windows. Jde tak o chybějící nástroj, který Microsoft z různých důvodů nepřidal k existující podpoře vypalování ve svém systému. Pro uživatele Windows 7 je již nepotřebný.

Zdarma ke stažení: isorecorder.alexfeinman.com

Burrrn

Jednoduchý vypalovací program určený pro přípravu hudebních CD s podporou CD-Text. Takový je Burrrn. Do programu si přidáte skladby, které chcete umístit na CD a vypálíte. Program dovede zpracovat hudbu i tagy ze souborů wav, mp3, mpc, ogg, aac, mp4, ape, flac, ofr, wv, tta, m3u, pls, fpl a cue.

Burrrn

Zdarma ke stažení: www.burrrn.net

Burn4Free

Poněkud divoce vypadající vypalovací program Burn4Free nabízí podporu CD/DVD, vypalování souborů ISO, přípravu datových i hudebních disků. Poradí si se soubory WAV, FLAC, WavPack, WMA, M3U, MP3, MP2, MP1 OGG a CDA. Pozor, program také negativně proslul přidávanou reklamou při své instalaci.

Burn4Free

Zdarma ke stažení: www.burn4free.com

FinalBurner Free

Jednoduchý vypalovací program FinalBurner Free slouží jako upoutávka na placenou verzi. Zvládá datová i hudební CD/DVD/Blu-ray. Zdarma dostupná verze podporuje na rozdíl od Deep Burneru i DVD-Video. I zde najdete nástroj pro přípravu autorunu, nechybí podpora souborů ISO. Vypalování Video-CD a tisk obalů podporuje placená verze.

FinalBurner Free

Zdarma ke stažení: www.protectedsoft.com

cdrtfe - cdrtools Frontend

Cdrtfe je grafická nadstavba umožňující ve Windows používat původně unixový vypalovací nástroj cdrtools. Poradí si se všemi druhy CD/DVD. Uživatelské rozhraní programu vychází ze staré školy a je poměrně přehledné. Program je také v češtině. K dispozici je i přenosná verze této aplikace.

cdrtfe

Zdarma ke stažení: cdrtfe.sourceforge.net

Vypalovací programy zdarma ke stažení pro OS X

V případě alternativních vypalovacích programů zdarma v prostředí operačního systému OS X je situace podobná, jako ve Windows. Jestliže vám nevyhovuje výchozí způsob vypalování pomocí Finderu, nainstalujte si nějaký jiný zdarma dostupný vypalovací program.

Burn

Jednoduchý vypalovací program Burn slouží k vypalování datových disků, audia, videa a ke kopírování CD/DVD. V případě videa si poradí s vytvořením jak VideoCD, tak běžného DVD-Video. Pro DVD dovede vytvořit interaktivní menu.

Burn

Zdarma ke stažení: burn-osx.sourceforge.net

LiquidCD

Jestliže chcete zachovat jednoduchost vypalování ve Finderu, ale kromě dat potřebujete vypalovat též hudbu, obrázková CD, image soubory ISO, DMG, BIN nebo TOAST, pak sáhněte po vypalovacím programu LiquidCD. Dovede vytvářet i tzv. hybridní disky, tedy takové, které mají rozdělený obsah pro PC a pro Mac.

LiquidCD

Zdarma ke stažení: www.maconnect.ch

SimplyBurns

Zajímavý vypalovací program SimplyBurns vás po spuštění přivítá obrazovkou s volbami pro vypalování nového datového disku, hudby, kopírování CD/DVD 1:1, ripování média a pro vypalování souborů ISO. K dispozici je včetně české lokalizace. SimplyBurns nabízí několik nastavení, jeho ovládání je však srozumitelné i pro začátečníky.

SimplyBurns

Zdarma ke stažení: simplyburns.sourceforge.net

Disc Burner

Tento program zde uvádím spíše pro doplnění seznamu. Disc Burner je totiž tak moc jednoduchá vypalovací aplikace, že mi skoro přijde lepší vypalovat přímo ve Finderu. Po spuštění zobrazí okno, ve kterém si vyberete, zda chcete vypálit soubor ISO nebo nějakou připravenou složku. Následně vypalování spustíte.

Disc Burner

Zdarma ke stažení: www.centromedia.com/en/products/discburner

Vypalování v Linuxu?

Chybí vám v přehledu vypalovacích programů zdarma ke stažení nějaké aplikace určené pro Linux? Je to z prostého důvodu. Každá linuxová distribuce obsahuje nějaký vypalovací program, který je ve většině případů lépe vybaven, než výchozí vypalovací aplikace ve Windows nebo OS X. Doporučuji tedy využívat ty aplikace, které vám připravili tvůrci vaší linuxové distribuce. Mají mimochoem jedno společné. Obvykle fungují coby grafická nadstavba pro nástroj cdrtools / cdrecord pracující v unixovém příkazovém řádku.

Pokud znáte a používáte jiný zdarma dostupný vypalovací program, který vám v tomto přehledu chybí, zmiňte jej v komentářích pod článkem a já jej doplním.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru