Nero Linux 4: nepřeplácaný vypalovací software

Když Nero před lety vydalo první verzi svého vypalovacího programu určenou pro linuxové distribuce, byla to senzace. Jak to tak bývá, software musí uzrát. Současná čtvrtá verze Nera pro Linux je již kvalitním vypalovacím programem s bezproblémovou instalací a obsluhou.

Před tím, než začnete o pořízení Nero Linux uvažovat, je třeba se zamyslet nad tím, zda vůbec potřebujete placený vypalovací program. V Linuxu, stejně jako ve Windows, je k dispozici již dostatek bezplatných alternativ (K3b), které se co do komfortu práce Neru vyrovnají. Pokud bych vzal za příklad mé oblíbené Ubuntu, pak je zde vypalovací program Brasero.

Brasero zvládá přípravu datových i hudebních cédéček a DVD, poradí si s kopiemi disku, videem na DVD i prací s obrazy ISO. Když si spustíte Nero, tak to opticky vypadá, že dovede mnohem víc, ale při podrobnějším pohledu mi možná dáte za pravdu - koupě Nera pro Linux není nezbytná.

Vypalovací program Brasero

Vypalovací program Brasero

Tento článek však není o vypalovacím programu Brasero, ale právě o Nero Linux 4. Pojďme se podívat, co svým uživatelům nabízí.

Download a instalace Nero Linux 4

Nero Linux 4 si můžete stáhnout z webových stránek výrobce v 32bitové i 64bitové podobě, a to v balíčcích RPM nebo DEB. Pro Ubuntu zvolte DEB a po stažení jej spusťte. Systém zobrazí okno s informacemi o balíčku a výrazným tlačítkem, kterým spustíte instalaci. Během ní nemusíte nic řešit, pouze počkáte na její dokončení.

V Ubuntu se nové Nero Linux 4 objeví ve formě dvou nových položek v programové nabídce Aplikace|Zvuk a video. Spustíte jej jednak v klasické podobě jako Nero Linux, případně v podobě zjednodušeného průvodce vypalováním Nero Linux Express.

Žádné zbytečné příkrasy?

Na linuxové podobě Nera se mi líbí, že na ni nejsou nabaleny další aplikace, a že kromě režimu Express už nenabízí žádné další příkrasy. Pokud si totiž u verze pro Windows odmyslíme přídavky v podobě zvukového editoru, videoeditoru, prohlížeče fotek a dalších nástrojů, stále zde zbude X dalších věcí, kterými můžete Nero spustit stokrát jinak. Myslím si, že je to zbytečné a verze pro Linux to potvrzuje.

Zkušenější spustí klasické Nero, ti méně zdatní pak Nero Linux Express. Ten je mimochodem novinkou čtvrté verze. Uvidíme, zda rozšiřování Nera v Linuxu zůstane jen u něj.

Klasické Nero zobrazí po startu nabídku s přípravou Nové kompilace. V nabídce si vyberete typ média, poté si klepnutím označíte nabízený typ CD nebo DVD - bootovací, mix hudby a dat, audio, video, ISO/UDF atd. Různých připravených nastavení je zde opravdu hodně, pokud vypalujete často, pak kvůli této nabídce Nero Linux 4 oceníte.

Dále pokračujete nastavením režimu zápisu, systému souborů, délkou názvů (pokud vám nevyhovuje výchozí nastavení vybrané klepnutím na typ média).

Vypalovací program Nero Linux 4

Vypalovací program Nero Linux 4

Přidání nových položek do projektu funguje na bázi přetahování. Po otevření projektu si na pravé straně vyberete složky a soubory a myší je přetáhnete na levou stranu. Nero pak zobrazí informace o zaplnění vybraného média. Jakmile si takto připravíte veškerý obsah, pustíte se do vypalování.

Nero Linux Express je práci zjednodušující rozhraní s vypalovacím programem Nero. Výběr typu média, přidání souborů a následné vypálení probíhá ve formě průvodce, kde provádíte jednotlivé úkony. Myslím si, že klasické rozhraní je přehlednější, ale pokud někomu tento způsob práce vyhovuje, prosím. Méně zkušení uživatelé mají jistotu, že zde nic „nepokazí".

Vypalovací program Nero Linux Express

Vypalovací program Nero Linux Express

Přehled novinek v Nero Linux 4

Co konkrétního přináší nejnovější verze Nera pro Linux? Zde je stručný přehled:

  • Bootovací CD/DVD/Blu-ray
  • Lepší správa a ošetření chyb při vypalování na Blu-ray
  • Podpora vypalování hudby zformátů AIFF a MusePack
  • Průvodce vypalováním Nero Linux Express

Doplňkové nástroje

Nero Linux 4 sice není přeplácané dalšími věcmi, které s vypalováním až tak nesouvisí, ale přesto v něm najdete jednu pomůcku navíc. V okně klasického Nera je nabídka Extra, ve které najdete funkce pro převod formátů zvukových souborů a kopírování skladeb z CD do počítače.

Nero si získalo oblibu zejména díky pokročilým možnostem nastavení. Platí to i pro jeho linuxovou verzi. V nabídce Soubor|Možnosti je připraveno množství voleb souvisejících s nastavením vyrovnávací paměti, internetové databáze CD, přeplňování, finalizace atd.

Při práci s Nero Linux 4 se cítím jako ve starých časech, kdy dvourychlostní vypalovací mechanika pro CD stála 10 000 Kč, stály se fronty na prázdná média, po škole kolovaly pořadníky a seznamy nabízeného softwaru a hudby a učitelé informatiky nenápadně prosili studenty a malou laskavost. Tehdy placené vypalovací programy sloužili přesně svému účelu a Nero byl jejich král.

Jakkoli je současnost plná jednoduchých vypalovacích programů zadarmo, placený Nero Linux 4 nabízí alternativu s množstvím nastavení, kterými ovlivníte co nejvíce vlastností vypalovaného média v přehledném grafickém rozhraní.

Tip: Nezapomeňte se podívat na aktualizovaný přehled dalších aplikací pro vypalování zdarma nejen v Linuxu. Najdete v jiném článku, který pokrývá vypalovací programy pro Windows, Linux i macOS.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Pokud někdo touží po množství nastavení, pak bych mu doporučil ImgBurn. Je, pravda, sice jen pro Windows, ale běh pod Wine by měl zvládat spolehlivě.

návštěvník

Protože nejsem vlatníkem platební karty která umožňuje platbu přes internet tak mě zajímá jak si tento sw koupit legálně. Podle sw obchodu Jimaz není možno elektronickou licenci koupit, v jiném mi odpověděli že je možné objednat pouze multilicenci na 5 pc...Nevíte jak to u nás objednat??

Profile picture for user Jan Polzer

Mělo by to jít přes PayPal. Účet si zřídíte zdarma, z banky převedete peníze (na české číslo účtu PayPalu) a poté z PayPal Nero zaplatíte.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru