Should I Remove It? Zjistěte, které programy v počítači je lépe odinstalovat

Narazil jsem na netradiční odinstalovávač programů z počítačů poháněných systémem Windows. Aplikace s výmluvným názvem Should I Remove It? vám sdělí, zda programy nalezené v počítači má smysl používat.

Netuším, na kolik ještě frčí DVD přílohy u počítačových časopisů, vím jen, že se stále objevují. V době, kdy bylo nemyslitelné, aby počítačový časopis neměl CD přílohu, spousta uživatelů instalovala jako divná nejrůznější programy a zkoumala, zda jim pro jejich potřeby budou opravdu vyhovovat, jak tvrdil přebal cédéčka. Některé aplikace byly dobré, jiné horší a jiné prostě jen nevyhovovaly.

Faktem je, že počítač se po takových experimentech zaneřádí spoustou zapomenutých programů, které jste možná někdy nainstalovali, pak je přestali používat, odstranili ikonku z plochy a na software zapomněli.

Zaneřáděná je mnohdy i spousta počítačů a notebooků právě rozbalených z krabice. Výrobci se totiž předhánějí v tom, kdo ke svému výrobku nabídne větší počet již předinstalovaných aplikací pro zálohování, přehrávání multimédií, antiviry a jiné. V mnoha případech je to však jen bloatware, tedy sada zbytečností, které jsou pro každodenní používání zbytečné a mnohdy se dají nahradit kvalitnějším softwarem.

Výše uvedenými řádky jsem se pokusil nastínit, proč byste měli instalovat program Should I Remove It? Tento zajímavý nástroj proskenuje váš počítač s Windows a zobrazí seznam nainstalovaných programů spolu s hodnocením a doporučením, zda si je ponechat nebo odebrat.

Jak použít Should I Remove It?

Instalace programu je klasická. Z jeho domovských stránek stáhnete instalátor, spustíte jej a jen odklikáte výchozí nastavení.

Po spuštění bude Should I Remove It chvíli kontrolovat počítač a hledat nainstalované programy. Následně zobrazí tabulku s informací o počtu nalezených programů. U každého z nich je uveden název, hodnocení a procentuální vyjádření toho, kolik lidí majících tento program v počítači, jej následně odstranilo.

Should I Remove It?

Hodnocení je vyjádřeno hvězdičkami, čím více jich program má, tím více jej lze považovat za kvalitní. Co se týče stupnice odebrání – čím je delší a červenější, tím více byste měli zvážit, zda tento program v počítači necháte, nebo zda budete hledat nějakou alternativu.

Na každý z nalezených programů lze v tabulce kliknout, čímž si o něm zobrazíte další informace. Konkrétně uvidíte číslo nainstalované verze programu, datum instalace a velikost instalace.

Should I Remove It?

Zajímavá statistika použití programu a další informace

Po kliknutí na tlačítko What is it se dostanete na webovou stránku s detailním popisem programu (anglicky). Uvidíte krátký popisek převzatý od tvůrce programu a text poskytovaný na základě statistik od Should I Remove It. V něm mě zaujala informace o tom, na jakých verzích Windows je daný program nejčastěji instalován a odkud pochází většina jeho uživatelů.

Následují detaily o tom, co všechno a kam program instaluje, jestli se věší na start systému a co dalšího stojícího za pozornost provádí. Přehled zakončuje informace o tom, co po sobě program může v počítači zanechat po svém odebrání a jak to smazat.

Ve statistikách najdete rovněž odkazy na další software stejného autora a zajímavý graf ukazující, jak dlouho daný program přežívá v počítačích od instalace do jeho odebrání.

Pokud se jej také rozhodnete odebrat, stačí se z prohlížeče vrátit zpět do okna Should I Remove It a kliknout na tlačítko Uninstall.

Maxiorel doporučuje

Celý koncept Should I Remove It se mi líbí, možná by stálo za to tuto aplikaci spojit ještě s nějakým čištěním disku po odebrání programů.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru