Nero Multimedia Suite 10: bezpečné vypalování, rychlejší video, správa médií

Sada Nero Multimedia Suite obsahující asi nejznámější vypalovací program přichází na trh v nové verzi s číselným označením 10. Její ambice už dávno nezůstávají jen u vypalování. Pojďme se podívat na novinky, jako je SecurDisc u disků Blu-ray, zcela nový správce médií a řada jiných.

Před více než deseti lety byl Nero Burning ROM znám jako dokonalá vypalovací aplikace pro Windows, která nabídne zkušeným uživatelům množství voleb pro vypalování i kopírování existujících cédéček. Zdarma dostupných programů mnoho nebylo a Nero na rozdíl od konkurence nabízel opravdu propracované nastavení.

Tím, jak klesaly ceny varovacích mechanik, se výrobce Nera zaměřil i na méně zkušené uživatele a bylo nutné tento vypalovací program trochu přepracovat. To nejlepší z něj zůstalo, ale navěsily se na něj další aplikace poskytující zjednodušené uživatelské rozhraní ke stejnému vypalujícímu jádru. Postupem času přibyla podpora práce s obrázky, editor videa, vypalování DVD a Blu-ray. Objevil se i zálohovací program a řada dalších nástrojů.

Nero Multimedia Suite 10 je tak dnes komplexním programem pro vypalování. Nástroj pro úpravu videa zde není samoúčelně. Vzhledem k tomu, že si Nero bez problémů poradí s DVD-Videem, je jedině dobře, že nabízí i podporu úpravy videa. Uživatel tak nemusí hledat další aplikaci. Přesto mají mnozí uživatelé Neru za zlé, že se z jednoduchého programu určeného jen a pouze k vypalování a pro zkušené uživatele stala takto všestranná aplikace zabírající mnohem více diskového prostoru, než v počátcích.

Co obsahuje Nero Multimedia Suite 10?

Nero v současné době prodává své produkty ve třech „krabicích", a sice Nero Burning ROM (vypalovací program), Nero Vision Xtra (úprava videa) a Nero BackItUp & Burn (zálohovací program). K nim je nutné ještě započítat celou řadu nástrojů (prohlížeč fotek, měřič rychlosti disku, tvůrce obalů, editor zvuku) a dostanete celou sadu Nero Multimedia Suite 10.

Jednotlivé „krabice" lze samozřejmě zakoupit samostatně, takže kdo nepotřebuje upravovat video nebo má již svůj oblíbený program, může si pořídit pouze Nero Burning ROM (obsahující jak zjednodušené ovládání pro začátečníky, tak to plnohodnotné).

Instalace si na vašem počítači s největší pravděpodobností vyžádá restart. Nikoli kvůli samotnému Neru, jako spíše kvůli řadě doplňkových knihoven, které instalátor do vašich Windows nakopíruje. Po prvním spuštění některé z aplikací budete vyzváni k registraci a volitelnému odběru informačních e-mailů. Tvůrci Nera poněkud nedomysleli, že přes průhledné animované logo nelze klepnout na tlačítko potvrzující úspěšnost registrace - musíte použít klávesnici.

Novinky v Nero Multimedia Suite 10

Nová verze Nero Vision obsahuje některé změny soustředěné především na práci s HD videem, ať už vypalovaným na Blu-ray nebo DVD, či kopírovaným jen na disk nebo paměťovou kartu. Nechybí řada šablon pro vytvoření ovládacího menu. Další si můžete zdarma stáhnout z internetu, včetně 133 klipartových obrázků.

Nero Vision

Nero Vision

Nero Media Hub - nový správce médií

Zcela novou aplikací je Nero Media Hub, správce multimediálních souborů. Nero MediaHub třídí vaše fotografie, video a hudbu, přičemž do katalogu automaticky zařadí obsah uložený ve vaší domovské složce ve Windows (Obrázky, Videa, Hudba atd.). Uživatelské prostředí Nero Media Hub je docela povedené, drží se vzhledu ostatních aplikací v Nero Multimedia Suite 10.

Nero Media Hub

Nero Media Hub

V panelu na pravé straně se přepínáte mezi zobrazením fotek, hudby a videa, k dispozici je oddělený seznam playlistů, prezentací a zařízení. Nechybí možnost nastavit si řazení položek v katalogu, uspořádání podle roku, měsíce, dne nebo složky a vyhledávání. Označené položky lze ihned spustit v prezentačním režimu, nebo nevypálit.

Nero Media Hub

Nero Media Hub

Pro fotografie nabízí Nero Media Hub jednoduché úpravy expozice a barev, ořezávání, odstraňování červených očí a několik fotografických efektů. Úpravy jsou prováděny ihned, ale je zachován i originál snímku - podobně jako ve Windows Live Fotogalerii.

Nero StartSmart, nástroj který vám připraví příslušný vypalovací nebo editační program s takovým nastavením, abyste bez problému dokončili úkol, který si v průvodci zvolíte, tak obsahuje drobné vylepšení. To však zaujme spíše jen ty uživatele, kteří rádi čtou nápovědu a dokumentaci. Nová sekce Informační centrum poskytuje přístup k různým návodům k Neru na internetu.

Nero StartSmart

Nero StartSmart

Z dalších novinek, které by vás v Nero Multimedia Suite 10 mohly zaujmout to jsou například nové vizuální efekty pro úpravu fotografií a videa, nové přechodové efekty nebo vylepšená práce se zvukem.

Nero Wave Editor

Nero Wave Editor

Rychlejší práce s videem díky NVIDIA CUDA

Všudypřítomná podpora HD videa už asi nikoho nepřekvapí, důležitá je ale informace, že nové Nero využívá technologii SmartEncoding pro rychlejší práci s MPEG 2 a AVCHD, nebo technologii NVIDIA CUDA, díky které využije při zpracování videa dodatečný výkon procesoru grafické karty. NVIDIA CUDA je využito také při zpracování videa v novém Adobe CS5.

Nero Recode

Nero Recode

Vypalování v Nero Multimedia Suite 10

Ty nejvyhledávanější novinky v každé verzi balíku Nero se točí především okolo vypalování. Nero Multimedia Suite 10 podporuje technologii SecurDisc, a to včetně vypalování na disky Blu-ray. Nástroje Nero DiscSpan a Nero DiscMerge umožňují vypalovat velké soubory na více disků a posléze je zase spojit dohromady.

Nero Burning ROM

Nero Burning ROM

Nero 10 a Windows 7

Nero Burning ROM 10, ale i ostatní aplikace z Nero Multimedia Suite podporují Windows 7 nejenom tím, že program v nich nainstalujete. Využijte připínání aplikací na hlavní panel a rychlé spouštění úloh po klepnutí pravým tlačítkem na ikonku, živé náhledy s informacemi průběhu vypalování a další novinky.

Zálohování s Nero BackItUp & Burn

Zálohovací program Nero BackItUp & Burn přichází s novou funkcí Automatického zálohování (v anglické verzi označené jako Autobackup). Při prvním startu (nebo později) si vyberte diskový oddíl, který bude sloužit k automatickému ukládání kopií vašich souborů. Automatické zálohování pak na pozadí bude uchovávat potřebné kopie.

Nero BackItUp

Nero BackItUp

Nejsem si jist, zda jsem smysl automatického zálohování dobře pochopil, ale přijde mi jako zbytečnost. I samotný systém Windows nabízí možnost návratu k předchozím verzím souborů. Navíc ukládání záložních kopií v počítači není nejlepší nápad.

Systémové požadavky, čeština a download Nero 10

Nero Multimedia Suite 10 vyžaduje pro instalaci minimálně Windows XP SP3, nebo Windows Vista SP1. Běží samozřejmě i na Windows 7 (Home Premium, Professional a Ultimate). Podporovány jsou i 64bitové verze operačních systémů, aplikace samotné jsou však jen 32bitové. Jako minimální je ve specifikacích uveden 2GHz procesor a 512 MB operační paměti. Na disku byste měli počítat s 5 GB volného místa, samotná programová složka zabírá něco málo přes 1 GB prostoru.

Můj celkový dojem z Nero Multimedia Suite 10 je poletech opět kladný. Je však třeba říci, že Nero by nemělo být hodnoceno jen podle vypalování, ale jako komplexní balík. Chcete-li totiž jen občas rychle vypálit nějaké soubory, pak vám postačí kterákoli volně dostupná aplikace stažená z download serveru. Hodnota Nero Multimedia Suite 10 spočívá především v provázanosti doplňkových nástrojů a tato sada je tedy určena těm uživatelům, kteří ji ocení.

I když je Nero Multimedia Suite 10 velký balík s mnoha funkcemi, jednotlivé aplikace startují na běžném počítači schopném provozu Windows 7 docela rychle. Pokud nezapnete zálohování, poběží na pozadí jen jediná malá aplikace kontrolující dostupnost nových verzí. V paměti zabere asi 600 kB. Cena Nero Multimedia Suite 10 začíná na 69,99 Euro, tedy asi na 1 790 Kč. Download Nero Mutlimedia Suite 10 provedete na adrese www.nero.com, program můžete zakoupit u českého prodejce. Všechny aplikace z Nero Multimedia Suite 10 jsou v češtině.

Článek vznikl díky podpoře společnosti Servodata, distributorovi komponent a infrastruktury podnikových ICT řešení.

Tip: Vypalovacích programů je celá řada. Aktualizovaný přehled najdete v jiném článku, který pokrývá vypalovací programy pro Windows, Linux i macOS.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru