Office Live Workspace, SkyDrive a Office Web Apps se spojí v jedno

Někteří uživatelé online správce dokumentů Microsoft Office Live Workspace dostali před pár dny upozornění, že již brzy dojde ke spojení této služby s úložištěm SkyDrive a online kanceláří Microsoft Office Web Apps. Co nám to přinese?

Microsoft Office Live Workspace je online správce dokumentů, ve kterém můžete vytvářet různé knihovny coby jakési kontejnery, nahrávat do nich soubory z kancelářského balíku Microsoft Office (přes web, nebo po instalaci doplňku přímo z aplikací), vytvářet si v nich různé seznamy úkolů a jiné poznámky. Vše pak můžete sdílet s ostatními uživateli přihlášenými pomocí Windows Live ID.

SkyDrive je webové úložiště s kapacitou 25 GB, do kterého lze nahrávat fotografie, videa, dokumenty a jakékoli další soubory, které chcete buď zálohovat, nebo spíše sdílet s ostatními uživateli. Nahrané fotografie jsou přetvořeny na fotogalerii, aniž byste se museli starat o nějaké programování, nastavení nebo konverze snímků.

SkyDrive

SkyDrive

Microsoft Office Web Apps jsou zbrusu novým počinem Microsoftu v oblasti kancelářských aplikací. Jedná se webovou podobu jeho kancelářského balíku Microsoft Office, přesněji řečeno aplikací Word, Excel a PowerPoint. (Outlook existuje v online podobě již delší dobu v rámci Exchange serveru.)

Microsoft Office Live Workspace

Microsoft Office Live Workspace

Všechny tyto tři online služby mají jedno společné. Už brzy splynou do jedné online aplikace, která komfortním způsobem pokryje vaši potřebu vytvářet dokumenty, mít je odstupné odkudkoli a případně je sdílet s dalšími uživateli. Na toto řešení jsem dlouho čekal a považuji jej za ideální start pro další rozšiřování použitelnosti webových aplikací.

Přístup k dokumentům odkudkoli

Vzhledem k tomu, že je SkyDrive webové úložiště, využijete toho, že soubory jsou v bezpečí před viry nebo vaší nešikovností v počítači. Nahrávat sem můžete prakticky cokoli, omezení se týká jen maximální velikosti jednotlivých souborů. 25 GB je však více než dost, pro zálohu veškerých dokumentů, nebo třeba některých fotografií.

V současnosti je již SkyDrive propojen s Office Web Apps. Stačí, když si nahrajete například nějaký dokument z Wordu nebo tabulku z Excelu, označíte je a můžete si přímo na webu otevřít prohlížeč nebo editor pro další úpravy. Komfort práce je přitom podobný, jako v desktopové aplikaci. Podrobnosti v článku Vyzkoušejte Microsoft Office Web Apps - ihned a bez čekání.

Konkurence?

Asi nejviditelnějším konkurentem pro Office Web Apps a jejich úložný prostor zprostředkovaný pomocí SkyDrive jsou Google Docs, neboli v české verzi Dokumenty Google. Online kancelář od Google také umožňuje nahrávat různé soubory, vytvářet dokumenty a sdílet je s dalšími uživateli. Editor od Google funguje spolehlivě již delší dobu, na druhou stranu jeho aplikace nabízejí jen základní uživatelské rozhraní a jednoduché funkce. Microsoft tak má šanci oslovit náročnější uživatele.

Dokumenty Google

Dokumenty Google

Jiným konkurentem pro Microsoft Office Web Apps může být online kancelář Zoho Office. Jedná se o funkcemi nabitou kancelář s uživatelsky přívětivým rozhraním a mnoha aplikacemi. Vedle editoru, tabulek nebo prezentací zde najdete poštovního klienta, CRM, tvůrce formulářů a řadu dalších aplikací. Základní verze je zdarma pro osobní nekomerční použití, placená začíná na 12 USD.

Zoho Office

Zoho Office

Microsoft Office Web Apps a Facebook

Ve SkyDrive sice již najdete prohlížeče pro základní typy dokumentů, úpravy však fungují jen pro prezentace a tabulky. Chcete-li vyzkoušet kompletně celou sadu Office Web Apps, stačí vám k tomu v tuto chvíli účet na Facebooku a stránka docs.com, viz článek Docs.com: online Office od Microsoftu zdarma.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Podle mě není Google docs jednodušší, spíše naopak. Např možnost spolupráce na 1 dokumentu v reálném čase, právítko a další. Tohle jsem u Office Web Apps neviděl.

návštěvník

Office Web Apps umožňují úpravu dokumentu ve více lidech najednou, a to dokonce nejen přes webový prohlížeč, ale i z aplikací Office 2010.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru