Microsoft Edge: první dojmy z verze postavené na Chromiu

Jako správný webař bych měl mít přehled o aktuálních webových prohlížečích. A je tu i jistá zvědavost počítačového nadšence, která mě přiměla nainstalovat si vývojovou verzi Microsoft Edge. Chtěl jsem vědět, jak se bude Edge postavený na stejném základu jako Chrome chovat.

Primárně používám macOS a Internet Explorer i Edge jsou mi značně vzdálené. Na rozdíl od jiných applistů mám jako výchozí prohlížeč Firefox, nicméně Chrome i Safari používám na některé aplikace a online hry. K testování webů ve světě Windows používám BrowserStack.

Někde byste v mém počítači našli také Operu a Brave. Na novém Edge mě zaujalo nejenom to, že by měl běhat na stejném základu, jako prohlížeč Chrome. Je totiž dostupný nejenom pro svět Windows.

Kde stáhnout aktuální Edge se základem Chromium

Ať už si chcete Edge vyzkoušet na macOS nebo ve Windows, mrkněte na web Microsoft Edge Insider. K dispozici máte tři kanály s různě aktualizovanou vývojovou verzí:

  • Beta nabízí významnější aktualizace každých 6 týdnů
  • Každý týden se aktualizuje verze dostupná přes Dev Channel
  • Canary Channel nabízí ke stažení vždy aktuální verzi s kódem z předešlého dne

Všechny tři varianty lze stahovat pro Maca, Windows 10, ale i starší Windows 8 a 7.

První spuštění nového Edge

Využil jsem Dev Channel, který mi přijde jako takový rozumný kompromis mezi novinkami a odladěností úprav. Instalačka pro macOS má 136 MB, při instalaci si řekne o něco přes 300 MB.

Po skončení instalace prohlížeč Edge bez ptaní automaticky naběhne a uvítá vás průvodcem pro prvotní nastavení. Předvolen je start s vašimi daty, která je Edge schopen importovat z nalezené instalace Google Chrome. Dovede natáhnout záložky, vyplněné formuláře a historii.

Import hesel sice přímo nezmiňuje, ale pokud si rozkliknete upřesnění importu, dozvíte se, že si poradí i s nimi. V upřesnění je navíc také možnost importu dat z Firefoxu. Škoda, že mi jej nenabídl přednostně, když je Firefox výchozím prohlížečem v počítači.

Microsoft Edge 78

Druhá část úvodního nastavení nabízí trojici přepínačů vzhledu úvodní stránky Edge:

  • Inspirativní – s obrázkem na pozadí a dlaždicemi nejčastěji navštěvovaných webů
  • Informativní – totéž, co předchozí, ale navíc s výběrem článků a zpráv
  • Nerušivé (Focused) – jen odkazy na vybrané weby s bílým pozadím

Poznámka: Příjemné překvapení. Zprávy v Edge jsou již v češtině. Když jsem jej viděl naposledy ve Windows 10, nebyl jsem stavu příbuzným vysvětlit, proč to na ně mluví anglicky, když mají počítač v češtině.

Takto tedy nový Edge vypadá po spuštění. Pod ozubeným kolečkem se skrývá přepínač tří základních rozložení výchozí stránky a možnost selektivně vypnout nejnavštěvovanější weby, obrázek dne a informační kanály.

Microsoft Edge 78

Nový Edge na první pohled

Procházím několik webových stránek: ano, funguje to skutečně jako starý dobrý Chrome. Ihned si všímám podobného vyplňování uložených údajů, jako v Chrome. Jen je ikonka klíče větší a celkově se mi nové rozhraní zdá příjemnější než v prohlížeči od Google.

Microsoft Edge 78

Tip: ta práce s uloženým přihlašováním mi ve Firefoxu chybí. Líbí se mi zobrazení všech údajů k dané stránce v jednom panelu s možností je jedním klepnutím vymazat. Ne, že by to ve Firefoxu nešlo, ale je to mnohem více kroků.

Stejné jako v Chrome je vlastně i stahování souborů, které se ihned objeví ve spodním panelu pod stránkou.

Naopak o něco přímočařejší je zde nastavení soukromí a omezování sledovačů na webových stránkách. Zde mi nový Edge zase připomíná spíše pohodlí mého oblíbeného Firefoxu. Jakmile vejdete na stránku, stačí kliknout na ikonku na začátku adresního řádku.

Kromě klasických informací o certifikátech a cookies je zde i rychlé nastavení soukromí a přehled zablokovaných špiclů. Výchozí nastavení soukromí je nastaveno tak nějak doprostřed mezi povolení trackerů reklamních systémů a blokování všeho. Výchozí vyvážená volba blokuje škodlivé sledovací prvky a některé trackery třetích stran. Uvidíte také méně reklam navázaných na to, oč se na webu zajímáte.

Microsoft Edge 78

Podíval jsem se na několik novějších webů, všechny se zobrazovaly bez problémů. Včetně těch využívajících CSS Grid a podobné vychytávky usnadňující frontend kodérům život. Pokud zde byl nějaký rozdíl oproti Firefoxu, pak se úplně stejně projevoval i v originál Chrome.

Dá se tedy říci, že pokud ladíte své weby pro Chrome, budou vám v novém Edge fungovat bez problémů. A vzhledem k tomu, že Chrome je momentálně nejrozšířenější prohlížeč, je to důvod k radosti.

O rozšiřující moduly z Chrome Web Store nepřijdete

Rozšíření je zde poněkud méně než pro Chrome, ale jsou tu. Instalují se přes Microsoft Edge Insider Addons. Pokud byste však toužili po mnohem rozsáhlejší nabídce z Chrome Web Store, není to problém. Stačí si jej v prohlížeči otevřít, mrknout na některé rozšíření a pak na liště v záhlaví nového Edge potvrdit, že chcete instalovat rozšíření i z tohoto zdroje.

Synchronizace dat napříč zařízeními

Z uživatelského pohledu mi v řadě věcí přijde nový Edge jako lepší volba než Google Chrome. Nechybí zde samozřejmě ani možnost synchronizovat nastavení s využitím cloudu. Zatímco v Chrome se přihlašujete přes účet u Google, zde logicky přes ten Microsoftí. A pokud si Edge nainstalujete i do mobilu, budete mít svá data pořád s sebou, stejně jako u konkurenčních Chrome a Firefoxu.

Microsoft Edge 78

Musím říci, že mě Edge příjemně překvapil. Nemám sice důvod na něj z Firefoxu přecházet, protože mi vývojové nástroje ve Firefoxu přijdou lepší než v Chrome, ale z uživatelského pohledu jsem na první pohled v Edge nenašel žádný problém.

Přečtěte si: A pokud vás vývojová verze Edge nezaujala, možná by vás mohla zajímat speciální edice Firefoxu pro vývojáře.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

edge mi blokuje přístup na fb v diskuzích. možná to jen neumím nastavit

Profile picture for user Jan Polzer

To dělá Firefox také, blokuje sledovací skripty, mimo jiných i ty Facebookové a reklamní. Nevím, kde v Edge, ale ve Firefoxu se dají povolit klepnutím na štít v adresním řádku.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru