Bing Webmaster Center: přináší novinky?

S nástupem nového vyhledávače Bing od Microsoftu vyvstává otázka, co se stalo s Webmaster Centrem, které nabízel vyhledávač Live Search. Převzal jej Bing? V jaké podobě? Nabídne něco navíc? Čtete dál.

Každý velký mezinárodní vyhledávač nabízí sadu nástrojů pro majitele a vývojáře webových stránek, kterými mohou kontrolovat a ovlivňovat informace, které má k dispozici robot vyhledávače procházející webem. Jednoduše tak můžete zjistit, zda procházecí robot nemá nějaký problém s určitými částmi vašeho webu, zda omylem neblokujete části webu, na které odkazujete ze souboru sitemap, nebo které stránky vašeho webu jsou z pohledu vyhledávače ty „nej".

Trojice nejznámějších vyhledávačů nabízí tyto nástroje pod různým označením. Konkrétně jde o:

  • Google Webmaster Tools
  • Bing Webmaster Center (dříve Live Search Webmaster Center)
  • Yahoo! Site Explorer

Podobněji jsem se těmto nástrojům od Google a Microsoftu věnoval v článku Google Webmaster Tools a Live Search Webmaster Tools. Od té doby se několik věcí změnilo, nejvýznamnější změnou je opuštění vyhledávače Live Search a spuštění nového vyhledávače Bing Microsoftem. Pojďme se podívat, jaké nástroje pro webmastery nabízí nový vyhledávač.

Bing Webmaster Center

Do nového centra pro webmastery se dostanete přihlášením s Windows Live ID na stránce www.bing.com/webmaster. Stačí klepnout na tlačítko Sign in to use the tools. Na první pohled je upraveno uživatelské rozhraní, ale nás zajímá funkcionalita. Nic podstatného mi tu oproti minulé verzi v Live Search nechybí, Bing i nadále nabízí přehled webů, ze kterého se prokliknete do detailu se seznamem pěti nej stránek a informací o poslední návštěvě prohledávacího robota (Last crawled).

Na záložce Profile můžete k webu doplnit adresu na soubor sitemap.xml, kterým robotovi sdělíte, na jaké stránky by neměl zapomenout, a které považujete za důležitější, než jiné.

Nechybí zde seznam nejlepších odkazovačů z hlediska jejich hodnocení vyhledávačem. Tedy nikoli podle toho, kolik vám přinášejí návštěvníků. Po pravdě, seznam mě hodně překvapil, v případě Maxiorla se tu objevily dle mého názoru minimálně navštěvované, nicméně na můj web odkazující blogy (díky všem za umístění odkazu).

Položka Outbound Links zase zobrazuje seznam stránek, na které odkazujete vy ze svého webu. V sekci Keywords se můžete podívat, které stránky z vašeho webu Bing hodnotí jako nejrelevantnější pro daný výraz. V sekci Sitemaps najdete URL, kterou můžete Bingu oznamovat, že došlo k aktualizaci vašeho souboru sitemap.xml. Používáte-li Drupal a jeho modul XML Sitemap, pak v nastavení admin/settings/xmlsitemap/engines přepište touto adresou tu původní pro vyhledávač Windows Live Search.

Bing Webmaster Center

Bing Webmaster Center

Novinky v Bing Webmaster Center

Novou položkou, kterou si z předchozí verze v Live Search nepamatuji, je u Bing Webmaster Center položka Crawl Issues. Podobně jako Google Webmaster Tools vám tu Bing sdělí, se kterými stránkami má procházecí robot vyhledávače Bing největší problémy.

Seznam si můžete třídit a filtrovat dle:

  • nenalezených stránek (chyba 404),
  • stránek vsitemap.xml, které jsou blokovány souborem robots.txt,
  • stránek spříliš dlouhou URL,
  • stránek nakažených nebo odkazujících na nějaký škodlivý software (malware) - doporučuji,
  • a odkazů na nepodporovaný typ obsahu.

Ověřovač správnosti zápisu souboru robots.txt zůstal, najdete jej pod odkazem na levé straně. K němu však přibyly další dvě zajímavé položky:

Pomůcka HTTP Verifier je určena k otestování toho, zda váš webový server podporuje http kompresi a přenášení podmínkových parametrů metodou GET. Stačí zadat adresu nějaké stránky, klepnout na tlačítko Test this URL a počkat na výsledek.

Odkaz Keyword Research Tool vede na stránku Microsoft adCenter, což je obdoba Google AdSense, kde si můžete s pomocí doplňku pro Excel vygenerovat různé seznamy klíčových slov pro reklamní účely.

Bing tedy vedle vylepšení pro běžné uživatele používající vyhledávací část, nabízí i několik nových doplňků pro tvůrce webových stránek. Doporučuji vyzkoušet, nikdy nevíte, kdy se „kamarádství" s Bingem může hodit. Zejména v případě, že provozujete anglicky psané webové stránky.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru