Docs.com: online Office od Microsoftu zdarma

V tuto chvíli pouze po žádosti o registraci, do budoucna však zcela otevřená. Taková je online kancelář Docs.com, která využívá online podobu Microsoft Office. Po přihlášení účtem z Facebooku můžete začít vytvářet, sdílet a nahrávat dokumenty pro Word, Excel a PowerPoint.

Jakmile se objevily zmínky o tom, že budou k dispozici Microsoft Office Web Apps, čili online podoba známého kancelářského balíku, vyvolalo to vlnu senzace. Jak online verze známých aplikací fungují v praxi, můžete zkoušet již delší dobu - s využitím bezplatného online disku SkyDrive a návodu Vyzkoušejte Microsoft Office Web Apps - ihned a bez čekání (návod).

Kromě toho se před pár týdny objevil bez většího poprasku portál Docs.com provozovaný Microsoftem (přesněji Microsoft FUSE Labs), na kterém běží stejná webová podoba Microsoft Office. Odlišnost tkví v tom, že na rozdíl od SkyDrive není Docs.com zatím v češtině, ale už dovede vytvářet nové dokumenty. SkyDrive zatím vytváří jen nové tabulky a prezentace, dokumenty jen prohlíží.

Docs.com propojený s Facebookem

K přihlášení na portál Docs.com kupodivu (zatím?) nevyužijete Windows Live ID, ale potřebujete účet na Facebooku. Po potvrzení vaší účasti na testech betaverze Docs.com vám bude umožněno se do aplikace s Facebookovým účtem přihlásit. Poté již můžete vytvářet nové dokumenty, tabulky a prezentace, případně je sdílet s ostatními uživateli.

V horní části Docs.com najdete odkazy na seznam svých dokumentů a na dokumenty sdílené vašimi přáteli na Facebooku. Vytvořené soubory se zobrazují ve formě náhledů, pokud vám vyhovuje seznam s doplňkovými informacemi, máte možnost se na něj přepnout.

Docs.com

Docs.com

Klepnutím na dokument si otevřete příslušnou část webových Office a to nejprve v režimu prohlížeče. Teprve po klepnutí na odkaz Edit se dostanete do režimu plnohodnotných úprav. Tam se také ocitnete po výběru příslušného typu souboru v nabídce Add a Doc, čili pro přidání nového dokumentu.

Píšeme ve Wordu online

Online podoba textového editoru Word nabízí na portálu Docs.com pás karet s trojicí sekcí. Výchozí je samozřejmě Home (Domů) se základním formátováním písma, nastavením barev a výběrem stylů. Nechybí ani kontrola pravopisu. V angličtině funguje bez problémů. Můžete nastavit sice i českou kontrolu pravopisu, v současné betaverzi však způsobí jen to, že se dokument bude jevit celý, jako bezchybný - bez ohledu na realitu.

Docs.com také sleduje, zda s dokumentem už nepracuje někdo jiný - v takovém případě vám jej nedovolí upravovat. Je celkem škoda, že obsah vkládaný přes schránku si nezachová své formátování. Pevně věřím, že ve finální verzi tomu bude jinak. Jedná se totiž o samozřejmou věc, kterou najdete i ve volně šiřitelných JavaScriptových editorech, jako je TinyMCE nebo CKeditor.

Docs.com a Word

Docs.com a Word

Na záložce Insert najdete funkci pro vkládání tabulek do dokumentu, možnost nahrávání obrázku z disku (už se těším na propojení se SkyDrive nebo jiným webovým úložištěm), vložení klipartu z online katalogu Microsoftu a vložení odkazu. Obrázek přidaný do dokumentu je možné doplnit o alternativní text, obrázku lze také upravit rozměry.

Docs.com, Word a úprava obrázku

Docs.com, Word a úprava obrázku

Online Excel a jeho tabulky

Webová podoba Excelu nabízí klasickou mřížku doplněnou pásem karet se základními výpočtovými funkcemi, formátováním a dalšími úpravami. Podobně jako u online Wordu zde chybí pokročilé funkce známé z desktopové verze Excelu. Na druhou stranu pro základní použití bohatě stačí. U webového Excelu také vidíte, kteří další uživatelé si sešit právě prohlížejí nebo jej upravují.

Docs.com a Excel

Docs.com a Excel

Prozatím chybí podpora grafů, na kartě Insert najdete jen funkci pro vložení odkazu a pro zformátování vybraných buněk do třídící tabulky.

Prezentace v online PowerPointu

V PowerPointu máte připraveno devět šablon s různým rozvržením prvků na snímku, základní formátovací funkce, nástroje pro duplikování slajdů a možnost spuštění prezentace. Ta se otevře v novém vyskakovacím okně. Klávesovou zkratkou ve vašem prohlížeči ji doporučuji otevřít v režimu přes celou obrazovku.

Docs.com a PowerPoint

Docs.com a PowerPoint

Jinak Word i Excel v Docs.com nabízejí přepínání mezi režimem čtení a úprav, PowerPoint přidává prezentaci a ještě režim zobrazení poznámek u jednotlivých snímků prezentace.

Nahrávání souborů

Pokud využijete funkci Add a Doc > Upload a Doc, pak budete muset potvrdit další propojení s Facebookem, které Docs.com umožní publikovat informace na vaši zeď. Nahraný dokument totiž může být rovnou vystaven a sdílen, což by se mělo ve vašem profilu objevit. Při nahrávání si určujete, zda sdílení chcete zapnout (a s kým), nebo nikoli.

Docs.com a nahrávání obrázků

Docs.com a nahrávání obrázků

Docs.com a online podoba Microsoft Office 2010 je výborným nápadem, který bude povedenou konkurencí ke Google Docs. Kancelář od Google je tu sice mnohem déle a má spoustu uživatelů, její uživatelské rozhraní je však hodně střídmé a ne každému to může vyhovovat. Řešení od Microsoftu navíc nabídne více funkcí.

Přečtěte si také články o Microsoft Office 2010:

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru