Windows Live Photo Gallery Wave 4: příjemnější správa a úprava fotek

Miniseriál o novinkách ve Windows Live Wave 4 uzavřeme pohledem na správce a jednoduchý editor fotografií Windows Live Photo Gallery. Ani v tomto programu nechybí pás karet Ribbon dodávající mu styl ala Microsoft Office 2007.

Windows Live Fotogalerii (jak zní český název téhož programu) mám rád kvůli rychlosti, s jakou si na slabších počítačích poradí s velkým množství malých souborů. Na rozdíl od jiných správců fotek totiž nevytváří několik dlouhých minut miniatury po najetí do určité složky a obrázky jsou vidět prakticky ihned. Zbývající miniatury jsou vytvářeny zřejmě na pozadí, ale program to nijak nezasekává.

Kromě základních funkcí pro správu snímků nabízí Windows Live Photo Gallery také vyhledávání obličejů na fotografiích a jejich provázání na seznam kontaktů spárovaným s vaším Windows Live ID, odesílání snímků do fotogalerie na webu a další funkce.

Windows Live Photo Gallery Wave 4, tedy nejnovější verze, která se na internetu povaluje coby uniklý instalátor celého balíčku Windows Live Essentials Wave 4, přinese podobně jako třeba poštovní program Windows Live Mail pás karet Ribbon místo klasické nástrojové lišty. Programová nabídka stávající verzi už také chyběla, pás karet mi však přijde jako mnohem komfortnější řešení, než několik širokých tlačítek v liště.

Ribbon a nové funkce Windows Live Photo Gallery

Pás karet ve Windows Live Photo Gallery Wave 4 je rozdělen do pěti skupin. Klasikou je samozřejmě karta Home, na které najdete základní funkce pro přepínání mezi galerií a prohlížečem konkrétního obrázku, možnost importu snímků z fotoaparátu a správu složek, rychlé otáčení vybraných obrázků, doplňování popisků a funkci pro práci s rozpoznanými obličeji.

Windows Live Photo Gallery Wave 4

Windows Live Photo Gallery Wave 4

Spustíte odtud také celoobrazovkové promítání a publikaci snímků do fotogalerie na webu. Podporovány jsou Live Spaces, Facebook, Flickr nebo YouTube.

Třídění a vyhledávání snímků

Na kartě Find je připravena sada funkcí pro rychlé filtrování obrázků v galerii podle zvolených kritérií. Všimněte si, že řada tlačítek (zde vlastně všechna) je bez finálních obrázků, ty jsou nahrazeny jenom oranžovým kolečkem. Pro představu, jaké však budou funkce ve finální verzi programu, to stačí. Třídění vám umožní filtrovat snímky podle roku, měsíce a dne, podle hodnocení, podle tagů, nebo prostě zadáním hledaného klíčového slova z tagů nebo popisků či názvu snímku a jeho složky.

Windows Live Photo Gallery Wave 4

Windows Live Photo Gallery Wave 4

Úprava fotografií

Co se týče úpravy fotek v nové Windows Live Photo Gallery, nevidím zde žádné zcela nové funkce. Všeho lze docílit po stisku tlačítka Opravit i ve stávající trojkové verzi programu. Ovšem ve Windows Live Photo Gallery Wave 4 se opět projevuje výhoda pásu karet - všechny možné úpravy, které je možné s fotkami provádět máte hned na očích. Ořezy, tlumení šumu, úprava expozice, otáčení, barevné filtry a další jsou k dispozici po stisku jediného tlačítka, klepnutím na Fine Tune si zobrazíte boční panel úprav, který znáte i ze stávající verze.

Windows Live Photo Gallery Wave 4

Windows Live Photo Gallery Wave 4

Rozdíl je tedy především v tom, že řadu úprav lze provést na jedno kliknutí. Nechybí samozřejmě ani kompletní úprava na jedno kliknutí, která, opět na rozdíl od konkurentů, také narovnává snímek do vodorovné polohy.

Tip: Srovnání automatických úprav různých správců a editorů fotografií najdete v článku Comparison: one click photo editing in Picasa, Photoshop Elements, PaintShop Photo Pro, Windows Live Photo Gallery and Zoner Photo Studio.

Další funkce

Podobně jako předchozí verze je i Windows Live Photo Gallery Wave 4 provázána na blogovací program Windows Live Writer, editor videa Windows Live Movie Maker a poštovní program Windows Live Mail. Na kartě Create najdete tlačítko pro rychlé umístění obrázku coby tapety na pozadí. K dispozici je také funkce pro vytvoření panoramatického snímku, a pokud se nepletu tak úplná novinka - Photo Fuse. Tento nástroj by měl spojit několik snímků stejného pohledu do jedné vylepšené fotografie.

Ostatní programy z Windows Live Wave 4

V balíčku samozřejmě najdete ještě další aplikace. Ve virtuálním prostředí se mi bohužel nepodařilo rozběhnout Windows Live Movie Maker, takže vám screenshoty z jeho nejnovější betaverze neukážu. Pokud jste zvědaví na vylepšení v blogovacím programu Windows Live Writer, pak vězte, že hlavní novinkou je opět pás karet Ribbon:

Windows Live Writer Wave 4

Windows Live Writer Wave 4

Programy z Windows Live mají vyvážený poměr funkcí k tomu, aby nabídly nenáročným uživatelům dostatek možností pro jejich práci/zábavu, a zároveň umožňovaly jednoduché ovládání. Windows Live Mail je více než dobrý nástupcem kdysi tak oblíbeného Outlook Expressu, Windows Live Fotogalerie bude zase plně vyhovovat každému, kdo používá Windows Live ID a chce provázat fotografie se svým účtem nebo třeba mobilem s Windows Phone.

Jak jsou na tom čtenáři Maxiorla? Používáte některé aplikace z Windows Live? Messenger, Fotogalerii, Mail?

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru