Novinky v Adobe CS5: 64 bitů, rychlost, funkce jako z amerických filmů

Společnost Adobe včera oficiálně uvedla na trh již pátou řadu svých kolekcí grafických nástrojů pojmenovanou Adobe CS5. Zároveň s tím se 14 nových verzí samozřejmě dočkaly i jednotlivé notoricky známé aplikace - Photoshop CS5, Premiere CS5, InDesign CS5 a jiné. Nechybí ani zcela nové nástroje pro designéry a vývojáře.

Příchod Adobe CS5 je ve znamení 64 bitů (i na Mac OS). Již v Adobe CS4 jsme mohli používat 64bitový Photoshop, nyní se však tato podpora rozšířila i na další aplikace. Díky možnosti 64 bitů využít větší množství operační paměti dochází k nárůstu výkonu jednotlivých aplikací. Ten je dále podpořen speciálními technologiemi, jako je například nVidia CUDA. Máte-li stroj vybavený grafickou kartou s touhle podporou, těšte se na plynulé vykreslování náročných 3D modelů, zpracování několika HD filmů naráz a podobně. Majitelé grafických karet ATI musí spoléhat na klasickou akceleraci a rovněž na optimalizované využití vícejádrových procesorů, které je poznat hlavně u video nástroje Adobe Premiere.

Napříč programy v Adobe CS5 se táhne také podpora Flash Playeru 10.1 a prostředí Adobe AIR 2. Nový Flash Player 10.1 byl optimalizován pro běh na různých platformách pomocí jedné kódové základy. Snad poprvé tak mají k dispozici stejnou verzi Flash Playeru uživatelé Windows, Linuxu, Mac OS i mobilních platforem Android, Windows Mobile, BlackBerry, Symbian a jiných. Jen tak na okraj - videonástroje jsou k dispozici už pouze jen jako 64bitové.

Novinky v Adobe Photoshop CS5

Snad nejočekávanějšími novinkami při představování nových Adobe Creative Suite jsou ty ve Photoshopu. Jednou z nejzajímavějších je technologie True Edge, nabízející vylepšenou detekci okrajů. V praxi si pod tím představte hrubé maskování postavy na členitém pozadí, následné zpřesnění výběru, přičemž True Edge jde tak daleko, že zachová například přirozené roztřepení účesu na detail jednotlivých vlasů. To vše vyberete velice rychle s využitím automatu.

Adobe Photoshop CS5

Adobe Photoshop CS5

Další, možná ještě více uživatelsky efektní, je funkce Content Aware Fill, která podobně jako klonovací razítko slouží k odstraňování objektů z fotografie. Na rozdíl od klonovacího razítka však analyzuje okolní strukturu a odstraněnou oblast nahradí dopočítanou grafikou z okolí. V praxi tak například jedním tahem odstraníte rušivé dráty elektrického vedení, přičemž Photoshop CS5 automaticky dopočítá pozadí tak, aby se tato úprava vůbec nedotkla třeba budov za dráty. Výsledek vypadá naprosto přirozeně. Viz video s Content Aware Fill.

Adobe Photoshop CS5

Adobe Photoshop CS5

Podporu HDR měl Photoshop i v předchozích verzích, nyní Photoshop CS5 přináší mnohem vyšší rychlost spojování obrazu, odstranění stínovaných artefaktů a vyšší kontrolu mapování. Jinými slovy, lépe a rychleji vytvoříte HDR snímek s mírně posunutými objekty, například rozechvělými dráty.

Z dalších novinek by vás mohl zaujmout míchací štětec Mixer Brush nekonečně kombinující barvy do jednoho hrotu, štětinatý hrot Bristle Tips pro realistické tahy štětce, loutkové pokřivení Puppet Warp pro přesné deformace typu narovnání ruky, Adobe Mini Bridge pro rychlé procházení souborů nebo Adobe Repoussé pro rychlé vytváření 3D návrhů (loga) z libovolné 2D vrstvy, tvaru nebo masky.  Vývojáři do Photoshopu CS5 přidali celkem 30 funkcí požadovaných komunitou uživatelů a slibují 10x vyšší rychlost programu.

Novinky v Adobe Flash CS5 a Adobe Premiere CS5

Již jsem zmínil podporu Adobe Flash Playeru 10.1, která je tedy asi nejvíce znát u Adobe Flash CS5. Zabudována je do něj podpora offline přístupu, kdy se vytvořená flashová aplikace převede pro prostředí Adobe AIR 2. Nový Flash Pro Packager umožňuje aplikace Adobe AIR nasazovat na telefony iPhone a tablety iPad s tím, že je otevřená cesta k podpoře pro Android, BlackBerry a webOS od Palmu.

Adobe Premiere CS5

Adobe Premiere CS5

V Adobe Premiere CS5 na vás čeká nový přehrávací modul Adobe Mercury s GPU akcelerací (u nVidia) pro rychlejší otevírání objektů a úpravu HD videa v reálném čase. Není problém najednou pracovat s několika HD videi. Ta nejsou překódovována, úpravy probíhají ihned.

Další novinky v Adobe CS5

Uživatele pracující s InDesignem bude zajímat, že InDesign CS5 umožňuje digitální publikaci s novými interaktivními dokumenty a vylepšenou podporou pro elektronická zařízení. Jádro InDesignu CS5 bylo kompletně přepsáno. V podstatě v něm vytvoříte malou interaktivní aplikaci bez nutnosti cokoli programovat.

V Adobe Illustratoru CS5 na vás zase čeká vylepšená podpora štětců, které si v podstatě sami definujete, na obrazovce vidíte tvar i náklon štětce na simulovaném modelu a jen kreslíte po tabletu. Štětce mají proměnlivou tloušťku, a tak lze tloušťku tahu přesně nastavit v kterékoli jeho části. Určitě využijete i nové nástroje pro perspektivu.

Adobe Dreamweaver CS5

Adobe Dreamweaver CS5

V Adobe After Effects najdete nástroj Roto Brush pro rychlé oddělování pohyblivých prvků od pozadí. Vývojáře redakčních systémů bude zajímat podpora Drupalu, Joomla a WordPressu v Adobe Dreamweaveru CS5.

Nové aplikace v Adobe CS5

Nejvyšší edice Adobe CS5 Master Collection, tedy ta, která obsahuje všechny programy, se chlubí více než 250 novinkami. K dispozici jsou také dvě nové aplikace. Adobe Flash Catalyst CS5 je určen návrhářům rozhraní webových aplikací a pro návrh interaktivity, Adobe Flash Builder 4 je určen pro vývojáře a kodéry pracující s RIA.

Adobe Flash Catalyst CS5

Adobe Flash Catalyst CS5

Spolu s aplikacemi CS5 představilo Adobe také služby Adobe CS Live. Ty budou po omezenou dobu bezplatné. Konkrétně se jedná o Adobe Browser Lab pro testování vzhledu stránky v různých webových prohlížečích, Adobe CS Review pro online recenze návrhů přímo z aplikací CS5, Acrobat.com, Adobe Story propsaní scénářů a SiteCatalyst NetAverages poskytující data o využití webu.

Edice a ceny Adobe CS5

Anglické verze Adobe CS5 jsou na trhu od 12. dubna 2010, české by se měly objevit během května. Očekávané ceny (bez DPH) českých edicí budou následovné:

  • Adobe CS5 Master Collection - 59930 Kč
  • Adobe CS5 Production Premium - 52470 Kč
  • Adobe CS5 Design Premium - 44430 Kč
  • Adobe CS5 Web Premium - 38660 Kč
  • Adobe CS5 Design Standard - 32850 Kč

Jak si můžete všimnout, zmizela edice Web Standard. Co se týče Adobe Acrobatu, ten je k dispozici ve verzi 9 a instaluje se jako samostatná aplikace, nikoli jakou součást balíčku. Kromě výše uvedených jsou k mání i opravdu samostatné aplikace, například:

  • Adobe Photoshop CS5 - 16450 Kč
  • Adobe Photoshop CS5 Extended - 23170 Kč

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

nekupovat je to pomaly jak sviň.

návštěvník

Nesmysl. Při dodržení doporučené konfigurace je to geniální nástroj pro úpravy fotek a grafiku a o pomalosti se rozhodně nedá mluvit.Pokud ho někdo použije na jednojádru s 1Gb paměti má určitě rezervy,ale i tady je použitelný.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru