Jak na automatickou publikaci článků z webu na Facebook

Existuje více možností, jak propojit webové stránky a Facebookový profil tak, aby se na něm automaticky objevovaly příspěvky z blogu nebo třeba novinky či jiné články. My se dnes podíváme, jak to zařídit s bezplatnou aplikací IFTTT.

Reklama

Občas se mě některý z klientů zeptá, zda by šlo zařídit automatické publikování článků z WordPressu nebo Drupalu na facebookovou zeď. Ať už na nějaký osobní profil, tak na firemní stránku na Facebooku.

Možností je více. Máme tu samozřejmě různé pluginy a moduly pro redakční systémy, které dovedou publikovat na Facebook přímo z jejich administrace. Svého času existovala podobná aplikace přímo na Facebooku. Stahovala RSS a dávala jej na profil.

Já jsem si v poslední době oblíbil řešení v podobě výstupu článků do RSS, jejich načtení přes applet ve službě IFTTT a následně jejich publikaci na Facebook. IFTTT se postará o to, aby se vše správně synchronizovalo a příspěvky se na Facebooku neduplikovaly.

Pár kamarádů mě od automatického propojení webu s Facebookem zrazovalo. Jejich důvody mi však nikdy nepřišly relevantní. Chápu, že zkušený ajťák chce mít pod kontrolou, co se mu kam posílá, ale pro běžné použití je takové propojení webu s Facebookem výrazné plus – mí klienti to berou jako úsporu času. Nehledě na to, že vždy je možné udělat speciální RSS výstup, do kterého budou proudit jen ty články, které na Facebooku opravdu publikovat chcete.

Jak propojit web a Facebook přes IFTTT

Řekněme, že tedy chcete publikovat články z libovolného webu s RSS výstupem na firemní zeď na Facebooku. Budete potřebovat uživatelský účet na Facebooku, který má oprávnění na danou stránku publikovat.

Nyní stačí dát službě IFTTT tak hodinku, aby si synchronizovala feed a publikace začne fungovat. Dbejte na to, aby články měly správně vyplněné Open Graph metatagy, tedy jak popisky, tak odpovídající fotky. Bez nich se vám na zdi Facebooku může namísto obrázku článku ukazovat fotka reklamního banneru nebo logo webu, což není zrovna to pravé ořechové.

Výše uvedený postup má jedno ale. Jeden účet na IFTTT lze propojit jen s jedním účtem na Facebooku, respektive s jedinou FB stránkou, ke které máte práva publikace. Proto v případě, že potřebujete takto zařídit automatické publikování obsahu z více webů na různé stránky na Facebooku, musíte si na IFTTT vytvořit nový účet pro každé takové propojení.

Reklama

Komentáře

Bezva návod, díky za stručný a výstižný popis. Jen by mě zajímaly ty Open Graph metatagy pro obrázky. Nechystáš k nim nějaký podrobný článek? Mě se třeba dlouhodobě k článkům na FB obrázky z Tybrdo nenačítají. No - asi budu mít náplň na nedělní dopoledne, jdu testovat IFTTT a Open Graph.
Pavel

Jo, něco k nim v týdnu sepíšu. Díky za tip.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Dobrý den,
je k dispozici již nějaký návod pro začátečníky jak publikovat článek z drupalu včetně obrázku pro méně pokročilé? Děkuji

Ahoj,
návod je fajn, něco takového hledám jen s mírnou odlišností a to podpora prozatím nezveřejněných článků a jejich naplánování k publikaci na FB. Jsou dvě cesty - buď si to odřídím celé přes Drupal a v momentě, kdy se článek publikuje půjde i na fb nebo je z Drupalu dokáži dostat na FB ještě před publikací - stáhnout meta tagy a zbytek si tam již odřídit.

Nepřemýšlel jsi nad tím?
Marketéři tohle potřebují většinou spravovat více na straně FB.

díky

MIchal

Tak buď by to šlo jednoduše, že do RSS výstupu přes Views pošlu jenom publikované články. Pokud bych to chtěl řídit už nějak sofistikovaněji, tak je to Facebookové API a možnost napsat si nějakou aplikaci na míru. Případně využít věci jako Hootsuite a spol. Ovšem ty jsou už nad rámec toho, co jsem já kdy potřeboval.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Konečně použitelný návod, díky za něj. Neexistuje něco podobného i pro Twitter? Ideálně aby se článek současně publikoval jak na FB tak i na TW?

Díky. Co se receptů pro Twitter na IFTTT týče, z nabídky si nevyberete? https://ifttt.com/twitter

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Díky, to je přesně ono.

Dobrý den,

šlo by to nějak udělat i obráceně? Tedy automatická publikace članku z facebooku na web?

Díky Honza

Určitě. Co se týče Drupalu, můžete mrknout na článek https://www.maxiorel.cz/naprogramujte-si-svuj-prvni-blok-v-drupalu-8 Jak v komentáři podotýkáme, asi by bylo lepší to dělat s knihovnou Guzzle, nicméně postup by měl být i tak funkční. Získáte data a jen je musíte uložit jako článek, návod ukazuje jen zobrazení v bloku.

Když odmyslím Drupal, lze tyto věci z Facebooku i jiných sociálních sítí tahat jednoduše pomocí knihovny mixedfeed https://github.com/rezozero/mixedfeed

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Super článek, ifttt jsem si podle návodu nastavil, bezva. Zajímalo by mě ještě, jestli by šlo nastavit, aby se na Facebook rovnou připojovaly i popisky k článku. Něco ve smyslu: Připravil jsem si pro Vás článek o blabla, je to v poslední době velmi diskutované téma, pokud tomu konečně chcete rozumět, přečtěte si tento článek. *ODKAZ*.

Díky za odpověď

Hm, to by bylo zajímavé. Ale přiznám se, že jsem nezkoušel.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář