Notion jako plánovač obsahu pro sociální sítě s automatickou publikací

Notion mám rád. Nikoli jako zápisník, to by jej degradovalo. Hledám netradiční využití spolu s nějakou automatizací. Naposledy jsem si takto vyrobil kalendář s plánováním příspěvků na sociální sítě a jejich následnou automatickou publikací. Zadarmo a bez programování.

Skvělá nocode platforma Notion umožňuje kromě klasických stránek vytvářet databáze s vašimi vlastními políčky a zobrazit je jako tabulku, ale také jako kalendář. To mě inspirovalo a rozhodl jsem se prozkoumat, zda by nešlo vytvořit něco jako plánovač obsahu na sociální sítě. Od myšlenky nebylo daleko k realitě a co víc, s využitím automatizace přes Make jsem schopen příspěvky nachystané v Notion také automaticky publikovat v daný čas na sociálkách.

Jak vytvořit kalendář pro publikaci obsahu v Notion

První část byla poměrně jednoduchá. Vytvořil jsem si novou stránku v Notion a do ní přidal databázi nazvanou socky. Rozhodl jsem se pro následující políčka:

  • Štítky – sem si značím, na jakou sociální síť jsou příspěvky určeny, respektive nejenom síť, ale i účet. Mám to spojeno do jednoho štítku, ale pokud bych se někdy rozhodl spravovat větší počet obsahových sítí i pro klienty, snadno si to rozšířím.
  • Název příspěvku – sem si dávám pracovní označení, pokud kterým vidím příspěvek v kalendáři a zároveň to následně používám jako alt popisek pro vkládané obrázky.
  • Datum a čas zveřejnění – důležité. Jednak pro zařazení do kalendáře v Notion, jednak pro práci s automatickou publikací. Pozor, Notion běžně nepoužívá datum, to mě trochu štve, je to kliknutí navíc při zakládání záznamu.
  • Obrázek – políčko s URL odkazujícím na obrázek, který se použije při vytváření příspěvku na sociální síti
  • Adresa – odkaz na článek, který chci na sociální síti promovat. Někdy využívám, někdy píšu jen čistě bez odkazu.
  • Text příspěvku – nabízelo by se napsat text příspěvku do těla stránky v Notion záznamu, ale protože při automatizaci to znamená nějaké výzvy navíc, spokojil jsem se s formátovaným políčkem.
  • Zveřejněno – automatizace mi sem po úspěšném nadílení zaklikne, že příspěvek už byl zpracován.

Takto si mohu chystat databázi příspěvků a vlastně už samotný takový kalendář mi pomůže si plánovat, co chci zveřejnit a trochu se nad svými pracovními příspěvky zamyslet. Databázi mám zobrazenou jako kalendář, ve kterém figurují kromě data štítky a názvy příspěvků. Pro podrobnější přehled jsem si ještě přidal zobrazení ve formátu tabulky se všemi políčky.

Image
Notion – plánovač obsahu pro sociální sítě

Jak na automatickou publikaci z Notion na sociální sítě s pomocí Make

To pravé uspokojení mi ale nabízí automatizace s pomocí nástroje Make. Prvním krokem je nasdílení databáze tak, aby k ní mělo Make přístup. Na adrese www.notion.so/my-integrations jsem vytvořil novou integraci a získal k ní tajný klíč.

Dále je potřeba si kliknout na stránku mající v sobě databázi plánovače pro sociálky a otevřít nabídku schovanou pod třemi tečkami úplně vpravo nahoře. Tam vyberete funkci Connect to a napojíte integraci vytvořenou v předchozím kroku.

Nyní přejděte do Make. Pokud jste jej ještě nepoužili, vytvořte si nový účet a přejděte do části Scénáře

Poznámka: pro sdílení na sociálních sítích se nabízí několik tipů příspěvků. Já využívám LinkedIn > Create a User Image Post a Facebook Pages > Create a Post with Photos.

A to je vše. Zkuste si do Notion přidat nějaké příspěvky do nového plánovače příspěvků na sociální sítě a klepněte v Make na tlačítko Jednorázové spuštění. Make vám graficky zobrazí, jak proudí data a v bublinách s číslem pak uvidíte zpracované údaje, případně konkrétní informace o chybě v nastavení.

Pokud je vše v pořádku, zapněte si dole periodické spouštění v konkrétním intervalu. Make je v základu zadarmo, ale pokud vám nebude stačit tisícovka operací měsíčně, musíte si pořídit placený tarif startující na devíti dolarech měsíčně. Použitím mého odkazu získáte při první registraci měsíc placeného tarifu Pro zadarmo.

Image
Make – automatizace zveřejnění příspěvků na sociálních sítích

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru