Follow.it: jednoduchá cesta, jak spojit RSS s newslettery a oslovit čtenáře

Snad každý redakční systém dnes nabízí výstup článků do RSS. Čím dál méně čtenářů ale tento kanál využívá. Prim hrají jiné. Možností, jak jej oživit a spojit například s newslettery, je služba Follow.it.

Přiznejte se, kdo aktivně pracuje ať už jako čtenář, nebo jako bloger s RSS zdroji? Já se na ně u svých webů snažím myslet a coby čtenář aktivně využívám online aplikaci Feedly. Ale Maxiorel je ajťácká záležitost. Od běžných uživatelů mám signály, že zdroje nekonzumují přes RSS, ale přes sociální sítě. Samozřejmě.

Vlastně i na školeních a konzultacích ke Drupalu, které vedu, se setkávám s tím, že se pravidelně tak půlka vývojářů k mému údivu nad pojmem RSS nechápavě ušklíbne, ti starší pak řeknou: jo, na to je nějaká čtečka, že?

Naproti tomu newslettery jedou pořád dál a více. Až je to kolikrát otravné. Chytré hlavičky si řekli, co takhle novinky v RSS propojit s newsletterem, který je pro řadu čtenářů srozumitelnější a posílat jim upozornění na nové články e-mailem? A tak vznikla služba follow.it.

Kdysi jsem měl na Maxiorlovi odběr newsletteru. Adresy jsem sbíral do Mailchimpu, jednou za čas jsem se přinutil sepsat ty nezajímavější články do e-mailu a odeslat jej. Samozřejmě pak byla velká spousta odhlášených, protože frekvence mého mailování byla příliš dlouhá. Nebyl jsem s newsletterovými kampaněmi úspěšný.

Follow.it mě ale zaujal coby nástroj, který problém se sestavováním obsahu automatizovaně řeší. Stačí totiž pravidelně publikovat na webu a tato služba se postará, aby se váš obsah dostal ke čtenářům, kteří jej chtějí sledovat.

Jak být v kontaktu se svými čtenáři?

Follow.it funguje velice jednoduše. Z pohledu provozovatele webu chce pouze vstupní RSS zdroj. Pokud neznáte jeho adresu (což je tristní) a máte web například na Drupalu nebo na WordPressu, stačí si alespoň do schránky vložit odkaz na homepage.

Přejděte na web follow.it, kde do průvodce vložte adresu své domovské stránky nebo přímý odkaz na RSS zdroj. V dalším kroku si upravte vzhled formuláře pro odběr newsletterů generovaných právě na základě aktualizací RSS zdroje.

Po potvrzení získáte kód s vloženým CSS a jednoduchým HTML formulářem. Žádný JavaScript, který by stránku zaplevelil, jak je zvykem u některých newsletterových služeb. Navíc zkušenější webaři myslím bez problémů vzhled formuláře upraví vlastním stylováním.

Jak sledovat více webů v e-mailu?

Formulář na web vložíte snadno. Zbývá se kouknout, jak proces odběru RSS zpráv v e-mailu vypadá z pohledu čtenáře. Ten se přihlášením k odběru zaregistruje do Follow.it, na což je asi třeba myslet v GDPR povídání na vašem webu.

Follow.it

Uvnitř to pak probíhá podobně, jako v běžných online RSS čtečkách. Třídíte si kanály, vyhledáváte nové, přidáváte své oblíbené. Ostatně, klidně si tam přidejte i Maxiorla, přestože tu zatím formulář z Follow.it nemám. Budu rád.

Články lze sdílet dále na sociální sítě, označit si je na později, případně označit za přečtené. Pro vydavatele obsahu pak Follow.it nabízí sledování statistik o počtech odběratelů.

Follow.it

Zdroje, které sledujete, vám v nastaveném intervalu dorazí do e-mailové schránky v podobě pěkně formátovaného newsletteru. Vydavatel se o to nemusí starat.

Follow.it

Docela se mi to líbí. Follow.it je v základu zdarma. Placené vylepšení pro vydavatele je odvozeno od počtu sledujících a feedů, které chcete obhospodařit z jednoho účtu. Do pěti je služba zdarma. Prémiové vylepšení zahrnuje upozornění, redirekty nebo uvedení vás, coby odesilatele.

Prozatím ve Follow.it nevidím žádné české RSS zdroje. Anglicky psaných je tu samozřejmě spousta. A třeba u jižních sousedů je jich v řádu jednotek. Minimálně vyzkoušet si ale Follow.it zaslouží. A to ještě předtím, než ji začnou masivně propagovat ostatní blogeři snažící se vytřískat maximum z jejich affiliate programu. Mimochodem, odkazy v tomto článku provizní nejsou.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru