Feedly: proč byste měli používat RSS čtečku

RSS čtečky jsou pohodlným nástrojem pro sledování novinek na webu. Nemusí jít jenom o nové články. Přes RSS lze sledovat inzeráty, komentáře nebo třeba nabídky v aukcích. Podívejme se, jak to funguje a co nabízí jedna z nejpopulárnějších RSS čteček, služba Feedly.

Reklama

Na školeních Drupalu pravidelně zmiňuju, že Drupal v sobě má zabudovaný RSS výstup na adrese /rss.xml. S tím, že pokud je čas, tak si ukážeme, jak přidat libovolné další RSS výstupy podle námi specifikovaných kritériích.

S úžasem sleduji tváře účastníků, kteří sice tvrdí, že o RSS už někdy něco slyšeli, ale zjevně jej v životě nepoužili. Z mého pohledu je to dost zarážející u někoho, kdo se zajímá o tvorbu webu. U běžných konzumentů webového obsahu to pochopím. Prostě jim to pověstný šikovný soused neukázal. Ale u lidí s ambicemi tvorby webu? Nikdy si to neosahali?

Slyšel jsem před lety také názor, že RSS je mrtvá záležitost. Že tu máme sociální sítě. Jistě. Z Maxiorla publikuju většinu článků na Facebook i Twitter. Jenže za prvé, Facebook neukazuje všechny sledované příspěvky ze stránek, které máte „lajknuté“. To by jejich majitel musel připlatit. Za druhé, jak píšu výše, RSS není jen o upozorňování na nový obsah, byť je to nejčastější využití. Za třetí, ne každý má Facebook (třeba takový Jim Carrey nebo Elon Musk by aktuálně mohli vyprávět…) a z pohledu provozovatele webu chcete nabídnout sledování novinek i lidem, kteří se sociálně sdružují jen v reálu, místo ve virtuálu.

Co je to RSS?

RSS je obvykle dynamicky generovaný soubor na webu obsahující syntaxi XML, ve které jsou popsány názvy záznamů, data publikace, autoři, odkaz na web a část nebo celý obsah záznamu z webu. Nejčastěji jsou takto předávány aktuální články, ale může se to týkat jakéhokoli obsahu na webu.

Jak RSS odebírat?

Pokud někde na webu najdete ikonku RSS, tedy obvykle oranžový čtverec s bílou tečkou a částmi kružnice, stačí na ni ve webovém prohlížeči kliknout a obsah RSS zdroje se vám zobrazí. Ve Firefoxu bude naformátovaný, v Chrome pravděpodobně uvidíte přímo zápis XML.

RSS ikonka na Maxiorlovi - hned ta první

Pro sledování RSS zdrojů slouží tzv. čtečky. Jde o programy nebo doplňky webového prohlížeče, do kterých si přidáte hned několik odkazů na RSS výstupy z různých webů. Podle toho, jaké informace chcete sledovat. RSS čtečka pak průběžně stahuje a obnovuje data z těchto RSS kanálů a pokud zjistí, že se v nich objevil nějaký obsah, určitým způsobem vás upozorní.

Přirovnat to můžeme například k poštovnímu programu. Řada čteček má navíc podobné rozhraní, ve kterém nové záznamy z RSS vypadají jako zprávy přijaté v poštovním programu. Jen místo těla e-mailu uvidíte náhled či celou část článku nebo jiného záznamu. Příkladem budiž poštovní program Thunderbird, který má podporu pro RSS zabudovanou přímo v sobě.

Já dávám přednost webové čtečce RSS s názvem Feedly. Svého času existoval nástroj Google Reader, který zpracování RSS nabízel, před lety však skončil a jako nejlepší nástupce se jevila právě stále populárnější služba Feedly. Přešel jsem k ní i já.

Co umí RSS čtečka Feedly?

Po přihlášení, ke kterému lze využít i třeba účet od Google nebo Facebooku, vám vlevo zobrazí do kategorií rozčleněný seznam odebíraných kanálů RSS, vpravo pak přehled aktuálního dění. Hned po načtení navíc vidíte dnešní přehled, ve kterém jsou aktuálně vydané články.

Výběrem vlevo vyfiltrujete zobrazený obsah jen pro daný kanál nebo kategorii. Když článek rozkliknete, otevře se překryvný panel, ve kterém se objeví článek včetně obrázků. Jestli bude celý a přečtete si jej bez návštěvy webu, to samozřejmě záleží na jeho tvůrci. Já zastávám názor, že do RSS by měla chodit jen lákavá upoutávka na článek. Nechci úplně přijít o návštěvnost webu.

RSS čtečka Feedly

Pokud vás článek zaujme, máte možnost jej uložit k pozdějšímu přečtení, čímž se dostane do samostatného přehledu. Nedávno přibyla možnost vytvářet vlastní nástěnky a články tak do nich třídit. Nechybí propojení na Evernote, LinkedIn, Twitter a další online služby.

Pokud je v přehledu více položek, ale některé vás nezaujaly a nechcete je číst, snadno jej označíte celý jako přečtený a články z něj zmizí. Samozřejmě, když se to stane omylem, stačí si znovu kliknout na kategorii nebo zdroj, který je komplet přečtený a uvidíte v něm všechny články.

K dispozici je několik režimů zobrazení, já dávám přednost magazínovému, kde je vedle článků také ikonka a perex. Někomu mohou vyhovovat dlaždice či jen stručný seznam s nadpisy.

RSS čtečka Feedly

Pro přidání zdroje obvykle ani nemusíte znáte adresu na jeho RSS výstup. Stačí, když jej už nějaký jiný uživatel ve Feedly použil. Kliknete na tlačítko + Add Content a funkci Publications & Blogs. Použijete vyhledávací políčko a u nalezeného výsledku kliknete na Follow. Vyskočí panel, kde zvolíte kategorii a potvrdíte tlačítkem Add.

Vyhledávat zdroje je možné nejenom podle názvu, ale i podle štítků. To pro případ, že hledáte nějaké nové inspirující čtení v dané oblasti.

Pár tipů pro použití RSS čtečky Feedly

Ve Feedly je k dispozici sada klávesových zkratek. Moje oblíbené jsou J pro zobrazení dalšího článku, Shift+A pro nastavení aktuálního seznamu jako přečteného nebo V pro zobrazení originálu záznamu v novém okně (otevře tedy web s článkem). Kompletní seznam klávesových zkratek zobrazíte stiskem otazníku.

Do nové záložky prohlížeče článek rychle otevřete také prostředním tlačítkem či kolečkem na myši. Nezobrazí se samozřejmě překryvný panel Feedly, ale už rovnou původní web.

Feedly je napojeno na další užitečnou aplikaci Pocket. Využijte toho, pokud si články k přečtení chcete shromažďovat na jednom místě z více různých zdrojů.

Jak na pořádek ve feedech (tedy RSS zdrojích)? Klepněte na ozubené kolečko v levém seznamu. Uvidíte přehled sledovaných zdrojů spolu s informací, na kterých se již delší dobu nevyskytuje žádný nový obsah a také seznam zdrojů, které již nelze načíst. Stačí si do statistiky nad seznamem kliknout. Neaktivní zdroje můžete přejet očima, poté totéž udělat kurzorem myši a kliknout na tlačítko koše, které se u nich objeví.

RSS čtečka Feedly

Feedly otevřete nejenom jako webovou stránku, ale také coby aplikaci v Androidu či iOS. Prohlížení kdekoli samozřejmě znamená změnu údajů v dalších zobrazeních. Čili články, které stihnete zkouknout cestou do práce na telefonu, se vám v počítači pak budou jevit jako přečtené.

Používáte-li webový prohlížeč Firefox doporučuji rozšíření Feedly Subscribe Button (tu verze pro Chrome) pro rychlé přidání RSS zdroje do čtečky. Feedly Notifier vám zase oznámí, kolik nepřečtených záznamů ve čtečce máte.

Feedly je pro základní použití zcela zdarma. Placená verze nabízí častější kontrolu jednotlivých RSS zdrojů, více možností třídění a vyhledávání a také podporu více jak stovky zdrojů, pokud toho sledujete hodně. Vyjde vás na 5,41 USD měsíčně.

Alternativy k Feedly

Jak jsem zmínil, odběr RSS lze realizovat i v poštovním programu Thunderbird. Pokud jej používáte, mrkněte na výše odkazovaný návod. Pokud byste chtěli přeci jenom něco webového, ale na vlastním serveru či hostingu, vyzkoušejte Tiny Tiny RSS, o kterém jsem psal před pěti lety.

Tagy: 

Reklama

Komentáře

Dobrý den, nesetkal se prosím někdo s tím, že mu čtečka ne vždy zobrazuje obrázky u příspěvků? I když se normálně na web stránkách nacházejí? Je to náhodně, zkoušel jsem řešit s autory, zdali tam neproběhla nějaká změna, ale dle jejich slov nikoliv. Ale už přestali komunikovat, byl jsem spokojený, kdykoliv přihlásit se přes internet a provázanost do mobilu. :-(

Ano, já na to narazil. Obrázek v textu musí mít třídu webfeedsFeaturedVisual, aby se zobrazil vždy správně. Viz můj článek https://www.maxiorel.cz/jak-pridat-vlastni-tridu-do-formatovace-obrazku-...

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář