Windows4All: operační systém v okně prohlížeče

Možnosti prostředí Silverlight se snaží demonstrovat zajímavá online aplikace Windows4All. Simuluje prostředí operačního systému Windows Vista v prostředí okna webového prohlížeče.

Silverlight je pokus Microsoftu nabídnout konkurenci k dnes již všeobecně známé technologii Flash od Adobe (dříve od Macromedia). Silverlight funguje v různých webových prohlížečích, i když ne tak dokonale, jako Flash. Protože jde o Microsoftí technologii, nikoho asi nepřekvapí, že linuxová verze Silverlightu je k dispozici jen coby projekt postavený na knihovnách Mono - open source implementaci .NET Frameworku.

Tohle je pro Silverlight trošku limitující, na druhou stranu je otázka, zda uživatelé Linuxu tolik touží po multimediálních webech, jako lidé s Windows a Mac OS, pro které knihovny Silverlightu nabízí přímo Microsoft.

Windows4All je jednou z mnoha aplikací využívajících Silverlight. Nabízí snad vše, co je možné se Silverlightem vytvořit - interaktivní webovou aplikaci, přehrávače, hry, prohlížeče v prohlížeči, RSS čtečky atd. V tomto případě jsou všechny ukázky umístěny do prostředí připomínajícího operační systém Windows Vista.

Windows4All

Windows4All

K dispozici máte většinu prvků skutečného operačního systému - nabídku Start, hlavní panel, miniaplikace v postranním panelu, hry, správce souborů a řadu programů.

Windows4All

Windows4All

Windows4All je zatím ve stádiu alfa verze, čili jde o raný vývojový pokus, který nemusí být příliš stabilní. Co je však nejdůležitější, zatím jde opravdu spíše jen o demonstraci schopností Silverlightu, než o prakticky využitelnou aplikaci. Nenabízí virtuální pevný disk, kam byste mohli zabezpečeným spojením nahrávat své vlastní soubory a dále je pomocí online aplikací zpracovávat.

Na druhou stranu vám Windows4All umožňuje instalovat další aplikace. Jedinou podmínkou je, aby byly rovněž napsány pro prostředí Silverlight. Instalace je pak možná zadáním jejich URL nebo načtením z disku počítače.

Windows4All

Windows4All

Pokud vás webové operační systémy zajímají více, pak si přečtěte mé dva starší články na toto téma:

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru