Windows4All: operační systém v okně prohlížeče

Možnosti prostředí Silverlight se snaží demonstrovat zajímavá online aplikace Windows4All. Simuluje prostředí operačního systému Windows Vista v prostředí okna webového prohlížeče.

Reklama

Silverlight je pokus Microsoftu nabídnout konkurenci k dnes již všeobecně známé technologii Flash od Adobe (dříve od Macromedia). Silverlight funguje v různých webových prohlížečích, i když ne tak dokonale, jako Flash. Protože jde o Microsoftí technologii, nikoho asi nepřekvapí, že linuxová verze Silverlightu je k dispozici jen coby projekt postavený na knihovnách Mono - open source implementaci .NET Frameworku.

Tohle je pro Silverlight trošku limitující, na druhou stranu je otázka, zda uživatelé Linuxu tolik touží po multimediálních webech, jako lidé s Windows a Mac OS, pro které knihovny Silverlightu nabízí přímo Microsoft.

Windows4All je jednou z mnoha aplikací využívajících Silverlight. Nabízí snad vše, co je možné se Silverlightem vytvořit - interaktivní webovou aplikaci, přehrávače, hry, prohlížeče v prohlížeči, RSS čtečky atd. V tomto případě jsou všechny ukázky umístěny do prostředí připomínajícího operační systém Windows Vista.

Windows4All

Windows4All

K dispozici máte většinu prvků skutečného operačního systému - nabídku Start, hlavní panel, miniaplikace v postranním panelu, hry, správce souborů a řadu programů.

Windows4All

Windows4All

Windows4All je zatím ve stádiu alfa verze, čili jde o raný vývojový pokus, který nemusí být příliš stabilní. Co je však nejdůležitější, zatím jde opravdu spíše jen o demonstraci schopností Silverlightu, než o prakticky využitelnou aplikaci. Nenabízí virtuální pevný disk, kam byste mohli zabezpečeným spojením nahrávat své vlastní soubory a dále je pomocí online aplikací zpracovávat.

Na druhou stranu vám Windows4All umožňuje instalovat další aplikace. Jedinou podmínkou je, aby byly rovněž napsány pro prostředí Silverlight. Instalace je pak možná zadáním jejich URL nebo načtením z disku počítače.

Windows4All

Windows4All

Pokud vás webové operační systémy zajímají více, pak si přečtěte mé dva starší články na toto téma:

Tagy: 

Reklama

Přidat komentář