FanBox Desktop: webový operační systém a sociální síť

Poslední dobou se objevuje stále více pokusů o vytvoření co nejpovedenějšího projektu, který osobně nazývám webovým operačním systémem. Jedním z těchto pokusů, a nutno dodat, že docela povedeným, je FanBox Desktop. Jde o kombinaci jakési sociální sítě (ala FaceBook) a napodobeniny operačního systému. Nabízí tlačítko Start, možnost nahrávání souborů a různé programy - textový editor, komunikátor, hry a další.

Doufám, že se mezi vámi najde alespoň několik čtenářů, kteří si ještě vzpomínají na můj předchozí článek o webových operačních systémech. Musím říci, že díky propojení se sociální sítí vypadá FanBox Desktop mnohem použitelněji, než dříve popisované eyeOS, Cloudo nebo G.ho.st.

FanBox Desktop vyžaduje bezplatnou registraci v políčku Sign Up na úvodní straně. Hned poté můžete tento systém začít používat. Některé funkce, jako je například chatování v nabízeném komunikačním programu, budou blokovány do doby, než vyplníte některá políčka ve svém profilu, jako je věk a pohlaví. Nikoho nechci navádět k vymýšlení, nicméně rád bych dodal, že nikdo tyto údaje asi kontrolovat oproti občance nebude...

FanBox Desktop: webový operační systém a sociální síť

Sociální síť ve FanBoxu

Hned po registraci a přihlášení tedy uvidíte nastavení svého profilu v sociální síti FanBoxu. Zároveň s tím vám bude nabídnuto vytvoření e-mailové adresy, kterou budete v prostředí FanBoxu používat, a nastavení adresy webové stránky s vaším profilem, viz např. www.fanbox.com/polzer. Myslím, že tvůrci skutečných operačních systémů by si z toho mohli vzít příklad - pro začátečníky je takový postup maximálně komfortní.

FanBox Desktop: webový operační systém a sociální síť

Ve FanBoxu můžete blogovat, sdílet fotografie, psát již zmiňované e-maily a dělat další věci obvyklé pro sociální sítě. Chybět zde nemůže pro sociální sítě typické vyhledávání přátel podle různých kritérií.

FanBox Desktop jako operační systém

Jakmile nastavení profilu minimalizujete (tlačítkem s čárkou vpravo nahoře), zobrazí se vám plocha operačního systému FanBox. Na ploše uvidíte zástupce pro spuštění několika základních programů jako je textový procesor nebo komunikátor. FanBox Desktop nabízí jednoduchého správce souborů, pomocí kterého můžete také nahrávat data ze svého počítače.

FanBox Desktop: webový operační systém a sociální síť

Sdílení dat

Uploadované soubory je možné sdílet s ostatními uživateli. Co ostatní nabízejí, si můžete prohlédnout po spuštění Community Files. FanBox Desktop umožňuje sdílení až 2 GB dat. Pokud si po spuštění zástupce My Files Anywhere stáhnete a nainstalujete do počítače FanBox Auto-Importer, budou vaše data automaticky synchronizována s obsahem ve FanBoxu a budete tak k nim mít přístup prakticky z jakéhokoli počítače s webovým prohlížečem.

FanBox Desktop: webový operační systém a sociální síť

Textový procesor

Program pro přípravu textů, který FanBox Desktop nabízí, je ve skutečnosti mírně upravený editor TinyMCE. Nabídne vám základní formátování dokumentu, vkládání obrázků, práci se schránkou, hledání a nahrazování, spočítání počtu slov a kontrolu pravopisu (anglickou). Dokument je uložen ve formátu Word DOC, což je příjemné - soubor tak můžete dále použít i kdekoli jinde.

FanBox Desktop: webový operační systém a sociální síť

Instalace dalších programů

Pokud budete chtít ve FanBoxu vyzkoušet více programů, než které jsou vám v základu nabídnuty, spusťte zástupce Add Applications a vyberte si některou z deseti tisíc dalších nabízených aplikací. Většinou jde o různé hračky typu „Jak vypadá můj ideální partner", ale jako ukázka možností webových operačních systémů to stačí. Pokud se vám nechce procházet rozsáhlý seznam aplikací, zkuste použít vyhledávání.

FanBox Desktop: webový operační systém a sociální síť

Doplňkové aplikace jsou ve skutečnosti flashové prográmky, které si před „instalací" do FanBoxu můžete vyzkoušet v podobě ukázky. Demo zde tedy neznamená funkčně nebo časově omezenou verzi.

Zajímavá myšlenka

Přestože je FanBox Desktop zatím označen jako alfa verze a je tedy ve stádiu raného vývoje, ani jednou mi nespadl a v prohlížeči Firefox 3, kde jsem jej testoval, byl příjemně rychlý. Doporučuji vám jej vyzkoušet. Spojení sociální sítě s možností nahrávání a sdílení souborů a vytváření fotogalerií do podoby webového operačního systému je zajímavý nápad. Osobně FanBoxu velmi fandím a doufám, že si získá zaslouženou pozornost. Najdete jej na adrese www.fanbox.com.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru