Tiny Tiny RSS – povedená náhrada Google Readeru pro geeky

Také vás mrzí, že Google Reader končí? Nezoufejte, alternativ existuje víc než dost. Pro fanoušky webových technologií může být zajímavá Tiny Tiny RSS – čtečka hostovaná na vašem hostingu či serveru s možností importu dat z Google Readeru a podporou desktopových aplikací.

Google Reader, populární čtečka RSS zdrojů, díky které jsme mohli pohodlně sledovat novinky na různých webech, končí k 1. červenci. Z internetu tak zmizí další z užitečných nástrojů, které doplatily na to, že negenerovaly dostatečný zisk pro své provozovatele. Není to mimochodem jediná služba, kterou Google v nejbližších týdnech ukončí.

Hned po tomto oznámení se objevila spousta článků doporučujících nejrůznější alternativy a náhrady za Google Reader. Ať už desktopové aplikace pro Windows a OS X, tak pro telefony s iOS a Androidem.

Mně se však zalíbila alternativa pro Google Reader z trošku jiného soudku. Projekt Tiny Tiny RSS je webová aplikace sloužící jako čtečka RSS zdrojů. Její uživatelské rozhraní bych přirovnal k vylepšenému Google Readeru s mnoha funkcemi navíc a možností rozšiřitelnosti pomocí pluginů.

Tiny Tiny RSS je přeložena do češtiny, lze ji ovládat pomocí klávesových zkratek a především – bez problému importuje seznam zdrojů z Google Readeru. Nemusíte tak nic ručně přepisovat. Navíc s ní dovede pracovat několik desktopových i mobilních aplikací.

Instalace Tiny Tiny RSS

Tiny Tiny RSS je webový projekt, který vyžaduje, abyste si jej zprovoznili u sebe na serveru nebo na hostingu. Musíte si jej tedy nainstalovat podobně, jako Drupal nebo WordPress. Na rozdíl od pokročilých CMS (i jednoduchého GetSimple) nemá Tiny Tiny RSS vlastní instalátor a tak nasazení tohoto nástroje není pro úplné začátečníky.

Po stažení balíčku z webu Tiny Tiny RSS jej rozbalíte do cílového místa na serveru, odkud se bude načítat. Následně si na webu vytvořte novou databázi, do které s použitím příkazového řádku, phpMyAdmina či nástroje Adminer naimportujete soubor ttrss_schema_mysql.sql ze složky schema. Pokud chcete místo MySQL použít raději PostgreSQL, můžete, jen naimportujete druhý soubor ve zmíněné složce.

Jelikož Tiny Tiny RS nemá vlastní instalátor, je ještě třeba ručně zeditovat a nastavit konfigurační soubor. Ve složce se čtečkou najděte soubor config.php-dist a překopírujte jej na config.php. Otevřete jej v nějakém programátorském editoru a upravte následující:

  • údaje pro připojení k databázi
  • adresu, na které čtečka poběží (SELF_URL_PATH)
  • v případě, že nechcete cronem na serveru spouštět update.php pro automatickou aktualizaci zdrojů, tak nastavte SIMPLE_UPDATE_MODE na true. Data se pak aktualizují při otevření čtečky v prohlížeči

V konfiguračním souboru najdete ještě několik dalších proměnných, které ovlivní chování čtečky. Pro základní použití stačí nastavit výše uvedené, vše ostatní najdete v instalačních instrukcích.

Nyní si můžete čtečku Tiny Tiny RSS otevřít ve svém webovém prohlížeči (výchozí jméno a heslo je admin / password) a případně ručně přidat nějaký zdroj. Jak brzy zjistíte, čtečka se ovládá podobně jako webové e-mailové nástroje nebo třeba Google Reader. K dispozici je řada klávesových zkratek, jejich seznam zobrazíte pomocí menu Činnosti. Tamtéž doporučuji přepnutí do režimu pro širokoúhlou obrazovku.

Tiny Tiny RSS

Import zdrojů z Google Readeru do Tiny Tiny RSS

Hlavním důvodem, proč jsem se začal o Tiny Tiny RSS zajímat, je přechod z Google Readeru a hledání vhodné alternativy. Tiny Tiny RSS tuto roli bez problémů splňuje. A to včetně možnosti importu seznamu zdrojů z Google Readeru. Jak na to?

Přihlaste se do Google Readeru, klikněte na ozubené kolečko a zvolte Nastavení služby Reader. V nastavení se přepněte na kartu Import/Export a pokračujte odkazem Download your data through Takeout. Google vám pak nabídne stažení archivu se zálohou z Google Reader.

Stažený balíček se zálohou si v počítači rozbalte. Pro import do Tiny Tiny RSS vás bude zajímat soubor subscriptions.xml.

Přejděte do Tiny Tiny RSS a z nabídky Činnosti vyberte Nastavení. Přepněte se na kartu Kanály a klikněte na OPML. Ze tlačítkem Procházet vyberte soubor subscriptions.xml a tlačítkem Import my OPML nahrajte do Tiny Tiny RSS seznam svých zdrojů z Google Readeru.

Tiny Tiny RSS

Tím je import dokončen a můžete pokračovat v bezstarostném sledování obsahu na oblíbených webech jako dřív.

Možnosti nastavení Tiny Tiny RSS

Pokud budete zkoumat nastavení Tiny Tiny RSS, doporučuji kouknout se na seznam modulů. Je zde celá řada užitečných vylepšení základní funkcionality této čtečky. Líbí se mi například podpora pro bookmarklety pro webový prohlížeč, díky kterým pak můžete přidávat zdroje z právě zobrazeného webu do čtečky jediném kliknutím na tlačítko v toolbaru. Využíval jsem to rád i u Google Readeru.

Tiny Tiny RSS

Pokud si budete chtít s Tiny Tiny RSS opravdu pohrát, můžete prakticky zcela předělat její vzhled. Tedy za předpokladu, že dovedete editovat CSS. Přímo z administrace lze totiž výchozí stylesheety změnit.

Desktopové aplikace

Pokud využíváte desktopové aplikace pro práci s RSS (já si oblíbil s Google Readerem provázaný Gruml), pak vás bude zajímat, jak je na tom propojení s Tiny Tiny RSS. Vcelku dobře. Lze jej integrovat do Firefoxu, Google Chrome a Opery.

Pominu-li webové prohlížeče, pak tato RSS čtečka  podporuje několik dalších programů ve Windows, Linuxu či OS X i mobilní platformy. Viz seznam Related Software, ale myslím, že jich je více.

Na Google Reader s touto alternativou snadno zapomenete

Po pár dnech hraní si s Tiny Tiny RSS ji mohu prohlásit za plnohodnotnou alternativu pro Google Reader, jejímuž širšímu použití vadí snad jen nutnost vlastního hostingu a ne úplně triviální instalace. Jedná se tak o RSS čtečku pro geeky, kterým se ale odvděčí svou otevřeností i snadným použitím.

Mimochodem, pokud byste přemýšleli, k čemu vlastně to bláznění s RSS je... Doporučuji kouknout na Lupě na článek RSS potřebujete, i když ho nepoužíváte.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Eliminační metodou jsem se nakonec také dostal k Tiny Tiny RSS. Jediné, co kromě ní ještě zvažuji, je použití Drupalu... :-)

Profile picture for user Jan Polzer

Ač fanoušek Drupalu, obávám se, že tady má Tiny Tiny RSS navrch v přívětivosti UI.

návštěvník

Nenašel jsem, jestli Tiny umí stahnout/zobrazit uvodni obrazky k postum fotoblogů. U nas kdysi běžel Hledacek.cz  Nahled fotky, nadpis a prvni dve vety...
Dr.

návštěvník

Jak je na tom s historií? Ukládá si si všechno? A umí si natáhnout i všechny předchozí články, které už v kanálu nejsou, jako to umí Reader? 

Profile picture for user Jan Polzer

Selfoss jsem nezkoušel, ale díky za tip. Ovšem při pohledu na screenshoty se mi to nějak moc nelíbí, asi ani instalovat nebudu.

návštěvník

Taky hledám a hledám. Několik alternativ jsem vyzkoušel, ale furt to není ono. Článek mě nabudil do dalšího zkoumání. Už se těším na ráno, až to vyzkouším. Snad to bude ono

návštěvník

Ahoj všem,jen jsem vám chtěl říct, že pokud sháníte náhradu za iGoogle a Google reader, tak jsme se před nějakým časem do toho všeho pustili s naším vývojovým teamem:) Vzhledem k tomu, že je projekt ve fázi programování a brzkého startupu, snažíme se zajistit financování. Předpokládané náklady na techniku, vybavení a zázemí nebudou nízké, přesto do toho chceme jít. Pokud chcete podpořit iGoogle a Google reader alternativu, můžete nám pomoci skrze startup server na adrese http://igg.me/at/mywebgrid/x/3573425 . Za Vaše donaty dostanete hodnotné dárky, takže to není žádné žebrání :) Můžete nás také sledovat na facebooku na adrese http://www.facebook.com/igooglereplace no a nebo twitteru na: http://twitter.com/iGooglereplace . Naše oficiální stránka pak je http://mywebgrid.com :) Díky a budeme se těšit ;)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru