Adminer: když nemáte k dispozici phpMyAdmin

Pracujete-li na čemkoli větším, než je sada statických HTML stránek, pak potřebujete nějaký přístup do databáze a nástroj, se kterým můžete na obsah databáze koukat. A kontrolovat, zda vaše skripty fungují a zapisují, co by měly. Nástroj phpMyAdmin známe všichni. Co ale dělat v případě, že zrovna není k dispozici?

Na většině webhostingů podporujících vedle PHP také databázi MySQL je phpMyAdmin standardně dostupný. Ovšem výjimky se najdou. Letos jsem měl několik zakázek, jejichž zadavatel neměl na svém hostingu, případně na vlastním serveru phpMyAdmin dostupný. Jistě, určitě se tato aplikace může nainstalovat přímo do složky s webem, použít na nějaké rychlé úpravy a poté raději zase odstranit. Ale už jen kopírování mnoha souborů mě od toho odrazuje.

Jednou z alternativ, jak se bez phpMyAdmina obejít je použití desktopové aplikace pro správu databáze. Na Macu můžete zkusit bezplatný Sequel Pro, ve Windows třeba správce databáze v programátorském nástroji Komodo IDE. Naráží to ale na zabezpečení serverů - ne vždy je k databázi umožněn přístup odjinud, než ze skriptů běžících přímo na serveru.

Jestliže tedy desktopového správce databáze nemůžete kvůli bezpečnostnímu omezení použít a phpMyAdmina se vám kopírovat a instalovat nechce, sáhněte po jeho odlehčené alternativě s názvem Adminer od Jakuba Vrány.

Rychlý správce databáze Adminer

Největší výhodou nástroje Adminer je skutečnost, že se jedná o jediný soubor PHP. Jeho nakopírování kamkoli je tedy otázkou okamžiku. Následně jej nemusíte nijak nastavovat, měnit mu nějaké konfigurace, nic takového. Prostě si jej otevřete v prohlížeči, zadáte údaje pro připojení k databázi a můžete začít pracovat.

Detailněji pro nezkušené: skript Admineru si přejmenujte třeba na adminer.php. Nakopírujete-li jej do kořenové složky webu, pak do prohlížeče zadáte nejakadresa.cz/adminer.php. Objeví se přihlašovací formulář, zde vložíte údaje pro připojení k databázi a můžete s ní začít pracovat.

Adminer

Adminer - přihlašování

Rozhraní i ovládání Admineru je podobné, jako u phpMyAdmin. Tedy, na levé straně najdete rozbalovací nabídku s výběrem všech databází, ke kterým máte se zadanými přihlašovacími údaji přístup. Výběrem databáze si zobrazíte seznam jejích tabulek, v pravé části potom s detaily. Klepnutím na název tabulky si zobrazíte její strukturu, klepnutím na odkaz vypsat zase její obsah, tedy uložená data.

Adminer

Adminer - zobrazení obsahu databázové tabulky

Adminer umožňuje data nejenom prohlížet, ale také s nimi manipulovat. Máte k dispozici vyhledávání, řazení, pro každý řádek tabulky též odkaz upravit, který vás přepne do editačního formuláře. Nechybí možnost vložit libovolný SQL příkaz, a to buď ručním zadáním nebo nahráním souboru SQL.

Stejně jako v phpMyAdmin tu nechybí možnost exportu do souboru SQL. Pokud tedy potřebujete kopii databáze, nemusíte se zdržovat zjišťováním, kde najdete phpMyAdmin. Stačí si nakopírovat Adminer a zákazníka nemusíte takovými věcmi vůbec obtěžovat.

Informace o databázi

Kromě práce s daty v databázových tabulkách nabízí Adminer ještě pár dalších drobností. Z úvodní strany nebo po kliknutí na název serveru nahoře v drobečkové navigaci si zobrazíte seznamy procesů, proměnných nebo aktuální stav databáze. Stejně tak zde můžete vytvářet databáze nové a upravovat oprávnění jednotlivých uživatelů.

Zkrátka, Adminer je pohotová pomůcka, kterou mám neustále připravenou na disku a v případě potřeby jsem schopen ji bleskurychle nakopírovat někam na server a použít. Bez toho, abych zjišťoval, zda už tam běží nějaký jiný správce databáze nebo ne.

Adminer si můžete zdarma stáhnout z webových stránek www.adminer.org. Zde najdete také seznam doplňků, které lze k Admineru přidat, jako například vizuální editor pro úpravu polí s HTML obsahem nebo podporu exportu databáze do XML.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Clanek pusobi jako kdyz se Adminer snazi aspon v necem dobehnout mocny phpMyAdmin, ale pritom je skutecnost takova, ze Adminer je (snad) ve vsech smerech lepsi. Minimalne umoznuje vse co phpMyAdmin a dokonce umoznuje i to co phpMyAdmin z nepochopitelnych duvodu stale neumi.

Adminer je genialni projekt. Vse funguje hladce a bez nastavovani, umi ruzne databaze, je rychly, nepotrebuje pomocne tabulky, umi zobrazit vsechna data atd... Vedle Admineru je phpMyAdmin tezkopadny, zbytecny a neefektivni (skoro az smesny, ale to je tim, ze Adminer je opravdu genialni uvnitr).

Jakmile jsem objevil a prozkoumal Adminer, uz bylo zbytecne a nesmyslne pouzivat nadale phpMyAdmin. Adminer je zaroven bezpecnejsi a lepe se aktualizuje.

Profile picture for user Jan Polzer

Máte s Adminerem pravdu. Článek tak působí proto, že vychází z rozšířenosti phpMyAdmina a Admineru na hostinzích. Neznám z hlavy žádný, kde by byl Adminer, zato phpMyAdmin je skoro všude. Případně tam není nic.

návštěvník

to moc nechapu... export provede export a import se udela tak, ze se zavola sql prikaz, kde se bud vlozi prislusne retezce, nebo se vlozi soubor s celym importem, nebo je dokonce mozne soubor ulozit na server a nechat ho zavolat odtud (pro pripad, ze je prilis velky).

Rekl bych, ze import db tam nechybi.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru