SWiSH miniMax2: tvorba Flashe v režii Corelu

Výrobce grafického balíku CorelDRAW zahrnul dobou do svého portfolia také nástroj pro tvorbu flashových animací i celých webů SWiSH miniMax2. Program je integrován do nového CorelDRAW Graphics Suite X5. Pojďme se podívat, jak vypadá tvorba flashovek pod taktovkou konkurenta Adobe.

O programu SWiSH miniMax2 jsem se na Maxiorlovi zmiňoval v průběhu existence tohoto webu již několikrát. Vždy se však jednalo spíše o krátké aktuality týkající se aktualizací nebo jiných změn souvisejících s tímto zajímavým programem. Dnes se podíváme podrobněji, co nabízí tento alternativní nástroj na výrobu flashových animací a webů.

Alternativní proto, že si jej můžete zvolit místo Adobe Flash, hlavního nástroje pro tvorbu flashového obsahu. O to zajímavěji to zní, když uvážíme, že společnost Corel, pod jejíž hlavičkou je nyní SWiSH miniMax2 prodáván, je jedním z velkých konkurentů Adobe, byť trochu jinak zaměřená.

SWiSH miniMax2

SWiSH miniMax2

Od bannerů k webu

Hlavním úkolem programu SWiSH miniMax2 je nabídnout tvůrcům flashového obsahu komfortní a srozumitelné uživatelské prostředí. Nejsem si jist, zda je SWiSH miniMax2 skutečně natolik univerzální jako Adobe Flash, ale bez problémů s ním vytvoříte jak jednoduché reklamní bannery, tak složitější webové prezentace kompletně postavené na technologii Flash.

SWiSH miniMax2

SWiSH miniMax2

Základem je plocha s náhledem na „scénu". Na ni umisťujete různé objekty z palety komponent (tlačítka, menu, grafy, přehrávače, průběhové ukazatele) a kreslíte zcela nové tvary. Na časové ose pak každému objektu určujete, v jakém okamžiku se má zobrazit. To je velice dobrý nápad v případě, že vytváříte klasickou animaci, například na reklamním banneru. Pro tvorbu webů je to už poněkud komplikované, musíte se oprostit od toho, že by časová osa sloužila jen a pouze jako měřič plynoucího času od začátku do konce.

Objekty vložené na scénu lze samozřejmě seskupovat, zarovnávat a případně je převádět na samostatné nezávislé animace.

Bez efektů ani ránu

Silnou stránkou SWiSH miniMax2 je zásoba efektů, které aplikujete na vybrané objekty. Mnoho efektů si můžete nadefinovat spojením již existujících. K dispozici máte efekty týkající se viditelnosti objektu, posouvání, rotace, 3D otáčení a další. Vše lze velice jednoduše nastavit, na časové ose pak rychle nastavíte délku trvání každého efektu.

SWiSH miniMax2

SWiSH miniMax2

Akce - něco pro programátory

Jelikož SWiSH miniMax2 není jen jednoduché udělátko pro tvorbu animací s efekty, nabízí také tzv. akce. Většině objektů lze přiřadit nějakou akci volanou na základě kliknutí nebo jiné události. Přednastavené akce se týkají zastavení nebo spuštění přehrávané animace, přechodu na webové stránky nebo zavolání odkazu na e-mail, ovládání zvuku, ale také vykonání nějakého JavaScriptového kódu. Díky tomu se otevírají prakticky neomezené možnosti, jak webové stránky postavené ve SWiSH miniMax2 propojit s okolním webovým světem.

SWiSH miniMax2

SWiSH miniMax2

Jakmile zapnete zobrazení pokročilých akcí, zjistíte, že lze pracovat s externími soubory nebo reagovat na přetahování pomocí myši. Každá akce je v podstatě jednoduchý kód, který za vás SWiSH miniMax2 vygeneruje. Nejste však omezeni jen nabídkou připravených akcí. V jednoduchém editoru dopíšete i své vlastní akce. V kódu lze přitom pracovat se všemi typickými konstrukcemi - podmínkami, smyčkami, bloky, přepínači nebo výjimkami. K dispozici máte také jednoduchý debugger.

Export nejen do SWF

Hotové projekty si prohlédnete buď v náhledu přímo v jednotlivých scénách v okně SWiSH miniMax2, nebo si je otevřete ve webovém prohlížeči. Exportovat můžete jako do samostatného SWF, tak včetně potřebného kusu HTML kódu, který ukazuje vložení Flashe do webové stránky. Standardně je nastaven export do SWF8, aktuální SWiSH miniMax2 však podporuje všechny verze od SWF4 až po SWF10.

SWiSH miniMax2

SWiSH miniMax2

V nastavení exportu lze připravit také výchozí hodnoty pro meta tagy vkládané do exportovaného HTML.  Spojíme-li to s tím, že je SWiSH miniMax2 schopen nahrávat exportovaná data rovnou na FTP, máme k dispozici nástroj pro kompletní správu webu postaveného na Flashi.

Připravené animace lze exportovat také do podoby animovaného GIFu, nebo do sekvence obrázků PNG.

Zásoba připravených ukázek

Abyste měli začátek práce se SWiSH miniMax2 usnadněn co nejvíce, přidali do něj autoři desítky ukázek. Jedná se v podstatě o jednoduché projekty, na kterých odkoukáte, jak pohybovat objekty, jak zpracovávat vstup od uživatele, jak vytvářet tzv. preloadery, jak plnit grafy a tabulky daty, jak pracovat s menu atd. Nechybí ani kompletní ukázka webové stránky připravené ve SWiSH miniMax2.

SWiSH miniMax2

SWiSH miniMax2

Jako člověk, který se tvorbou flashových věcí nezabývá pravidelně každý den, hodnotím SWiSH miniMax2 na výbornou. Jeho ovládání by měl zvládnout každý zkušenější uživatel a tvůrce webu po pár minutách rozkoukávání. Nevadí přitom, když nebudete mít vůbec žádnou zkušenost s tvorbou Flashových objektů. Kladně hodnotím i export do animovaného GIFu. SWiSH miniMax2 tak lze použít jako univerzální nástroj pro tvorbu webových reklam.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

A naprosto genialni je to, ze tento program je soucasti Corelu X5 :-)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru