Flash skončil. Co nyní s weby? Tipy pro webmastery i uživatele

Poslední den loňského roku byl také posledním pro Adobe Flash. Přestože se jeho konec připravoval dlouho, zůstala spousta webů nefunkčních. Existuje jednoduché řešení, jak je přivést opět k životu. Ideálně do doby, než budou přetvořeny s využitím HTML5.
reklama

Máte oblíbené online hry, které fungovaly pouze s Adobe Flash a nyní se k nim nemáte jak dostat? Navštěvujete webové stránky, které používají nějaké prvky postavené na Flashi a jsou nyní nefunkční?

Já si v druhé půlce loňského roku říkal, jak asi dopadnou weby, které jsou na Flashi z větší části založené. Třeba takový actapublica.eu. Výborné místo pro badatele a hledače rodokmenů. Nejenom, že dodneška neběží na https, ale prohlížení dokumentů je postaveno na Flashi. Podle mě zcela zbytečně, vždyť jde o prohlížečku obrázků, která se snad i v roce 2010, což je datum v patičce, dala postavit i jinak.

Záchrana pro staré weby na Flashi?

Před pár dny jsem objevil projekt Ruffle. Jedná se o emulátor Flash Playeru postavený v programovacím jazyce Rust. Je samozřejmě multiplatformní, což kromě desktopových systémů zahrnuje i Android a iOS.

Co je ale na Ruffle nejlepší, tak jej zprovozníte levou zadní. Z pozice webmastera nebo tvůrce webu vám stačí přidat do stránky načtení skriptu ruffle.js, který si z webu projektu do svých stránek stáhnete. Druhou podmínkou je, aby váš webový server uměl správně servírovat WebAssembly, což předpokládám za samozřejmé.

Začlenění skriptu by mělo stačit a Flashové prvky se rozběhnou. Samozřejmě, k dispozici jsou různé další funkce, které skrze API Ruffle využijete při pokročilejším ovládání ve svém JavaScriptu.

Jak rozběhnout emulátor Flash Playeru v prohlížeči

Pokud nutně potřebujete oživit web, který je Flash Playeru závisí, ale jeho tvůrci to z nějakého důvodu stále nevyřešili, je zde možnost instalovat Ruffle jako rozšíření webového prohlížeče. Řešení tak tedy bude na vás, jako na uživatelích webu.

Menší a nejen bezpečnostní problém vidím v tom, že rozšíření není dostupné skrze klasické databáze pro Chrome nebo Firefox.

Nejprve si tedy stáhněte rozšíření z webu. Neklikejte na odkaz ke stažení přímo, protože se jej prohlížeč pokusí instalovat a sdělí vám, že to není možné. Použijte pravé tlačítko myši a odkazovaný soubor stáhněte.

Ve Firefoxu přejděte na adresu about:debugging, klepněte na odkaz Tento Firefox a z počítače načtěte soubor XPI se staženým rozšířením.

V Chrome je postup podobný. Stažený ZIP někde v počítači rozbalte. Přejděte na adresu chrome://extensions/ a v horním pravém rohu zapněte Režim pro vývojáře. Zobrazí se lišta, ve které klikněte na tlačítko Načíst nerozbalené. Vyberte složku s rozšířením a potvrďte.

Jednoduchou instalací rozšíření tak vybavíte svůj prohlížeč podporou Flashových webů do doby, než je jejich tvůrci konečně předělají. Vyzkoušel jsem Ruffle v kombinaci s Firefoxem na několika projektech, a skutečně se tam Flashové prvky rozběhly.

Trochu ovšem zamrzí, že Actapublica se mi rozchodit nepodařilo. Místo chybové hlášky o absenci Flash Playeru jsem sice zobrazil úvodní stránku prohlížečky stránek ve zvolené matriční knize, ale vše skončí na nekonečně se točícím kolečku.

Tagy
Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru