Samsung Windows Developer Preview PC a Windows 8 v praxi

Vývojáři účastnící se konference BUILD, na které jsou představovány Windows 8, dostali od Microsoftu k dispozici i zcela nový tablet od Samsungu. Kromě Windows 8 je vybaven i Visual Studiem 2011 a grafickým návrhářem Blend 5. Jaké jsou první dojmy z použití Windows 8 v praxi?

Vývojářský počítač/tablet nazývaný Samsung Windows Developer PC mám po dobu konání konference také zapůjčen. Windows 8 na něm běhají opravdu bleskurychle v porovnání se starším tabletem a notebookem Lenovo S10-3t, na kterém píšu tento článek.

Již od první chvíle je jasné, že kombinace rozhraní Metra a klasických Windows bude pro řadu lidí kontroverzní téma. Je to něco nového, kam se svět Windows může ubírat, zároveň zůstává zachována kompatibilita se vším existujícím.

Z prvních střípků informací, které unikly před BUILDem na internet nebo byly oficiálně zveřejněny, jsem byl k rozhraní Metro poněkud skeptický. Na počítači s dotykovým displejem bude určitě výhodou, současná Windows 7 jsou na „dotykáči" velmi nepohodlná a skoro nepoužitelná na delší práci. Windows 8 to však mění.

Samsung Windows Developer Preview PC

Nejprve se podívejme na hardwarovou konfiguraci zmíněného vývojářského počítače. Pohání jej procesor Intel iCore 5 Duo druhé generace, k ukládání slouží 64GB SSD disk a operační paměť tohoto stroje jsou 4 GB.

Aktualizováno 20. 9. 2011: Technicky vzato, jedná se o Samsung Slate s jediným rozdílem - místo Windows 7 na něm běží Windows 8.

Tablet mi připadá tlustý zhruba jako iPad první generace - porovnat je nemůžu, s sebou je v USA nemám. (Pokud chcete o iPadu vědět více, koukněte na web můj iPad) Co se připojení k okolnímu světu týče, je na tom tohle zařízení poměrně dobře. V základu má modul 909g pro připojení na Wi-Fi, využívá též 3G datové přenosy prostřednictvím SIM karty od AT&T.

Samsung svůj testovací prototyp vybavil slotem na karty Micro SD, najdete zde také jeden port USB, malý HDMI výstup, ovládání hlasitosti, výstup na sluchátka a dvojici webkamer. Dvě jsou tu proto, že zařízení můžete používat na široko i na stojato. V jedné delší části, tedy vespod při použití na šířku, je tlačítko pro rychlé zobrazení startovací obrazovky Windows 8.

Samsung Developer Preview PC

Tablet Samsung Developer Preview PC se startovací obrazovkou Windows 8

Pokud by vám základní bezdrátová konektivita nestačila, je možné využít dokovací stanici, která z tabletu v podstatě udělá klasický počítač s ethernetovým konektorem, HDMI a dalším USB + výstupem na sluchátka. V porovnání se zmíněným iPadem tu tak máme mnohem nabušenější a světu otevřenější zařízení.

Tablet s Windows 8 jako laptop či běžný počítač?

Za poslední rok jsem vyzkoušel několik zařízení s dotykovými displeji, tenkých notebooků ve stylu Macbook Air i tabletů, a myslím si, že toto i další nová zařízení s Windows 8 se mezi nimi neztratí.

Vsuvka: Na BUILDu byly v úterý v úvodní keynote představeny také další tablety a počítače s dotykovými obrazovkami od jiných výrobců. Velký potlesk obdržely tenké a naleštěné notebooky, které mi na dálku připadaly vizuálně mnohem lépe zpracovány, než třeba Macbook Air, který se v tomto směru považuje za jakýsi etalon.

Pokud bych tablet od Samsungu srovnal s iPadem co se použitelnosti týče, je to samozřejmě úplně někde jinde. I k iPadu si můžete dokoupit nějakou dokovací stanici s externí klávesnicí. Je ale otázkou, k čemu vám budou - i přes množství aplikací, které jsou pro iPad dostupné, je to stále jen jakési zařízení na cesty a na konzumaci obsahu. Nikoli na jeho vytváření (přesvědčte mne o opaku...).

Naproti tomu Samsung Windows Developer Preview PC je po vložení do dokovací stanice počítačem se vším všudy. Jedenáctipalcová obrazovka dostačuje jak pro práci v rozhraní Metro a občasné sahání na displej, tak pro použití v klasickém režimu.

Start aplikací je ve Windows 8 i díky použití SSD disku velice rychlý, platí to i pro takový moloch, jakým je Visual Studio.

Při delším provozu v dokovací stanici se zapůjčený prototyp tabletu mírně zahříval, což by samo o sobě na škodu nebylo, kdyby vše nedoprovázelo znatelné šustění větráčků. Jste-li zvyklí na neslyšitelný iPad, bude vám to vadit.

Windows 8 na tabletu v praxi

Po několika hodinách, kdy jsem tu s Windows 8 na pokoji i ve městě musím říci, že se nemohu dočkat na finální verzi Windows 8. Respektive na zařízení podobná jako je tento Samsung Developer Preview PC. O použití Windows 8 na stávajících počítačích bez dotykového displeje se někdy zmíním v jiném článku, ovšem ve spojení Windows 8 s dotykovou obrazovkou v tabletu, s možností ovládání perem, prsty i klasikou klávesnice+myš vidím budoucnost.

Takto si představuji skutečně mobilní řešení. Tablet s mobilním rozhraním Metro, které je maximálně pohodlné pro konzumaci lokálního i online obsahu (přičemž v něm nedělá rozdíl) a s klasickým rozhraním, které můžete použít pro práci, na kterou jste zvyklí - účetnictví, grafika ve Photoshopu, programování ve Visual Studiu a podobně.

Níže se ještě můžete podívat na doplňující video. Jeho kvalita není valná, natočil jsem jej na hotelovém pokoji mobilním telefonem, tak se omlouvám vše, kterým by to případně vadilo. Totéž platí pro fotografie v článku. Kvalitnější snímky doplním o víkendu.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Také si tu od rána hraji s Windows 8. Musím říct, že z toho systém cítím velké naděje, ale i jistou rozpačitost. Metro bude skvělé na tabletech, či nějakých TV, atd a rovněž vylepšení v desktopové části vítám. Jen mi trochu vadí ono míchání obsahu (Metro, Desktop). Jsem zvědav, jak MS vyřeší tuto "schízu" a zda třeba uvede editici čistě tabletovou, kde klasický desktop nebude a bude zde jen WinRT subsystém (Metro) a nebo naopak čistě desktopovou verzi W8 bez Metra. Tohle kombinování je vážně skvělé u tabletu, který lze "proměnit" v plnohodnotné PC připojením do nějakého doku, nicméně čistě na desktopu, bez dotykové obrazovky, který je ovládán výhradně myší a klávesnici, tam myslím nemá prostředí Metro valný význam a může spíše zdržovat... Ale nechám se překvapit - je fakt, že trend ustupuje jak od klasických PC, tak od notebooků a tedy směřuje spíše k tabletům a hybridním systémům, nicméně klasický desktop myslím jen tk nevymře...

Chtěl bych se jen zeptat - na videu to vypadá tak, že když je tablet umístěn v doku (tedy funguje jako klasické PC), tak se po odemčení rovnou spustí dektop verze, nikoliv Metro. Je to dané tím, že byl počítač jen nějak uspán a nebo šlo o studený start a počítač po zadání hesla skutečně najel přímo do desktopového prostředí, přičemž po odpojení z doku nabíhá do Metra? Zajímalo by mě totiž, zda je tam nějaká vazba, kterou bych osobně očekával, totiž že v doku naběhne dektop jako u Windows 7, bez doku Metro.

Profile picture for user Jan Polzer

Zdravím. To je tím, že jsem předtím měl spuštěnou plochu. Jinak Windows 8 se odemykají vždy do Metra, které i nahrazuje nabídku Start. Tedy po kliknutí na tlačítko Start naskočí Metro.

Dok na to nemá vliv, nebo alespoň jsem si toho zatím nevšiml.

návštěvník

dobry den, jdou na tabletu (ne pri umisteni v doku) spustit bezne desktopove programy, nebo pouze napsane pro metro? jde mi konkretne o hudebni programy. pokud budete mit cas a chut mohl byste pro me vyzkouset  napr. demo FL studia nebo Abletonu? Ja tu moznost nemam. Dekuji

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den, ano jdou. ten tablet je jakoby běžné PC s 4 GB RAM a CPU Intel Core i5 Duo 2. Takže pokud ty aplikace s tímto vystačí, tak je spustíte. Já už tablet musel jako novinář vrátit, abych zřejmě nebyl uplacen. Vývojáři si jej nechávají.

Ten tablet funguje jako běžný počítač, ať je v doku nebo ne. Čili klidně na něm spustíte Visual Studio, Blend, Photoshop, Total Commander a co vás napadne, stejně jako ve stávajících Windows 7.

A naopak, Metro je ve Windows 8 i na normálních počítačích, nejenom na tabletech.

Právě ta variabilita je na tom skvělá. Ze zařízení na konzumaci obsahu a prohlížení fotek či webu (režim Metro) ťapnutím na ikonku Desktopu to zařízení proměníte na běžný počítač. Vůbec nemusí být v doku, můžete klidně desktopové aplikace ovládat doteke případně klávesnicí na obrazovce. Ta umí několik rozložení, včetně speciality pro ovládání pravým a levým prstem jako na mobilu. Podporuje i rozpoznávání písma.

No a pokud se vám při práci s běžným rozhraním bude ovládání dotykem zdát nepohodlné, prostě si to položíte na stůl či do dokovací stanice. Ta nemá na ovládání vliv, jen přidává Ethernet a další USB. Její výhodou samozřejmě je i to, že tablet drží a on vypadá jako monitor.

Koukněte na videa v článcích, co tu okolo mám publikovány s dojmy z BUILDu. Je tam i vidět, jak vypadá v tabletu Desktop a jak v něm běží třeba Správce úloh.

návštěvník

diky, jsem rad ze jsem to puvodne pochopil dobre. na nejakym jinym serveru me tak zmatli, ze to vypadalo jakoby to fungovalu na tabletu tak a v doku tak...tohle je naprosta bomba v tom pripade. to je to na co u tabletu cekam uz jak dlouho. 

Profile picture for user Jan Polzer

:) To je tím, že redaktoři z jiných serverů tu nejsou a píší zprostředkovaně. Taky jsme zprvu neviděl výhodu tu být, teď ji vidím. Neplantám nesmysly, protože mám vše z první ruky.

Windows 8 na tabletu od Samsungu (nebo časem podobném) jsou bomba, souhlasím.

návštěvník

Zdravím, 

Nevíte náhodou, kdy dojde na český trh a co za to budou chtít?

Profile picture for user Jan Polzer

Windows 8 jsou v polovině vývoje, takže je to předčasná otázka. Samotný tablet Samsung prodává s Windows 7 pod označením Slate. Jestli je už u nás na trhu, nevím.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru