Novinky v MS Office 2010: nejenom web

I když nejsou v souvislosti s oznámením novinek nacházejících se v budoucích MS Office 2010 příliš silná slova na místě, přece jen tento balík obashuje řadu novinek a zajímavostí, které stojí za to blíže popsat...

Na co se tedy u Office 2010 můžeme těšit?

Editace obrázků a videa

Navíc k dalším svým funkcím, sada Office 2010 (s důrazem na Word a PowerPoint) také zvládne přímou editaci obrázku a videa rovnou z aplikace.

MS Office 2010

MS Office 2010

Instant Sharing s PowerPointem 2010

Přímo součástí aplikace PowerPoint 2010 je nyní i nástroj, kterým budete moci pozvat další uživatele ke shlédnutí online prezentace. Jak už asi správně tušíte, jedná se o prostý e-mail s linkem.

Rozšířené možnosti spolupráce

Při práci na jednom dokumentu budou nyní dva (i více) uživatelé schopni editovat jeden dokument a přitom zároveň i sledovat úpravy těch ostatních v reálném čase. Speciálně tyto funkce najdeme v programech Excel, Word, PowerPoint a OneNote.

Office 2010 a Web Aplikace

Pro mnoho osob zřejmě bude příchod webové verze Office tím největším trhákem celé série. Ta by měla pracovat ve všech nejrozšířenějších prohlížečích (IE, Firefox, Safari, ...) a dokonce i v řadě těch čistě mobilních (iPhone, ...). Ačkoliv některé pokročilejší funkce bude mít pod palcem technologie Silverlight, nebude apriori vyžadována. Webové aplikace jsou funkčně provázány se svými desktopovými protějšky a k online ukládání souborů budou využívat služby SkyDrive. Pro běžné spotřebitele budou webové Office zdarma. Ohledně jejich dalšího zpoplatnění se zřejmě ještě čile přemýšlí. Sekci Webových Office uzavřeme kostatování, že dokumenty na desktopu i ve webovém browseru budou vypadat naprosto shodně.

MS Office 2010

MS Office 2010

Paste Preview

Další zajímavá funkce, která je dostupná v celých Office je "Paste Preview", jenž vás nechá nejprve zjistit, jak bude váš dokument vypadat poté, co do něj pastnete obsah schránky. Funkce umožňuje zobrazit náhled pro různá formátování a poté vybrat to, která vás zajímá.

SharePoint Workspace

Ačkoliv se nejedná přísně technicky vzato o vlastnost balíku Office, zajistí toto nové rozšíření Office Stacku to, že zákazníci z business sféry budou schopni pracovat s Office soubory umístěnými na SharePointu dokonce i tehdy, když budou právě mimo kancelář a offline. Obsah SharePointu bude synchronizován s PC pro offline použití a tyto soubory poté samozřejmě nic nebrání spouštět jako libovolné jiné.

Office 2010 Backstage

Také staré dobré menu "File" již dle Microsoftu nepostačuje moderním nárokům. Což je zřejmě i důvod, proč bylo později sdruženo za univerzální "Office" tlačítko a nyní pod menu "Office Backstage". Je to trochu rozporuplná funkce a předpokládáme, že rozdělí uživatele na dvě ostře ohraničené poloviny. Namísto jednoduchého menu se nyní objeví celé nové okno nabízející řadu rozlišných schopností souvisejících se soubory - jde odsud určit jejich práva, vytisknout, zobrazit náhled tisku...

MS Office 2010

MS Office 2010

Outlook 2010 chytřejší, družnější a efektivnější

Outlook 2010 se také dočkal mnoha změn. Kupříkladu již disponuje stejným Ribbon-UI uživatelským rozhraním, jako všechny Office aplikace, což dělá sadu více kompaktní. "Recipients Pane" přidává k Outlooku nové "sociální" vlastnosti: Informace o uživatelích získává totiž ze zdrojů jako jsou Active Directory, SharePoint a Office Communicator. Kalendářové skupinky pomáhají týmům hledat schůzovací časy a také nový "Schedule" pohled díky náhledu na několik výřezů z kalendáře snadněji zajistí žádanou informaci o volném čase. Zajímavě působí i "Mail Tips" hlídající uživatele, zda nechce provést něco nelogického (třeba odeslat příliš velký soubor nebo psát někomu, kdo je Out of Office). Defaultním pohledem na konverzace nyní je "conversation view", jenž sdružuje e-maily dle Subjectu. K zahození jistě není ani to, že nový Outlook bude podporovat i více než jeden Exchange účet.

Hledání a navigace ve Wordu 2010

Pokud budete prohledávat dokument ve Wordu, můžete si nechat výsledky zobrazit jako thumbnaily, nadpisy sekcí či citace. Starý "Document Map" nyní nahrazuje "Navigation Pane".

Excel 2010 Sparklines & Slicers

"Sparklines" je nová vlastnost Excelu 2010, která vám poskytne rychlý vizuální náhled na určitý trend po čase. Tyto mini-grafy rozměrů běžné buňky lze pohodlně rozmisťovat do tabulek. Slicery také zajišťují vizuální výstup, ale tentokrát naopak přidávají vizuální filtry.

MS Office 2010

MS Office 2010

Zdroj: Office 2010 web, Channel 10

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Petr Hájek

Bývalý redaktor Maxiorla. Pravidelně čtenáře zásoboval novinkami ze světa IT.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru