Microsoft Office 2011: více než jen Word, Excel a PowerPoint

Oblíbený balíček programů Microsoft Office se mi ve verzi 2011 ani nechce nazvat jako kancelářský. Neobsahuje totiž jenom Word, Excel a PowerPoint, ale i další užitečné aplikace. Jak se s nimi pracuje?

Microsoft Office 2011 for Mac je nejnovější verze oblíbených programů pro tvorbu dokumentů, tabulek a prezentací. Určena je pro uživatele počítačů s operačním systémem Mac OS X.

V současnosti můžete při nákupu předchozí verze, Microsoft Office 2008 využít bezplatný upgrade, přes speciální registrační formulář do Microsoftu poslat doklad o nákupu a počkat pár dní na doručení registračního čísla a odkazu pro stažení verze 2011. Můžete tak učinit třeba při nákupu nového MacBooku Air.

Základ této sady tvoří trojice dobře známých programů - Word, Excel a PowerPoint. K nim v případě edice Microsoft Office for Mac Home and Student 2011 přibývá ještě komunikační program Microsoft Messenger, správce souborů na cloudovém úložišti SkyDrive - Microsoft Document Connection a klient pro připojení ke vzdálené ploše Remote Desktop Connection.

Word 2011

Jeden z nejpoužívanějších programů pro přípravu dokumentů je ve verzi 2011 povedeným nástrojem, se kterým připravíte dokumenty jak od úplně bílého listu, tak s využitím různých šablon. Ty se od toho, co nabízí Microsoft Office 2010 pro Windows, liší. Jiné jsou především v tom, že jejich design je odlišný a jsou pojaty komplexněji s více stranami. U výběru většiny šablon před otevřením určujete barevné schéma a použití písma - opět odlišnost od verze pro Windows.

Výběr šablon ve Wordu 2011

Výběr šablon ve Wordu 2011

Množství šablon je uloženo na disku coby součást instalace Microsoft Office 2011, další je možné získat z internetu, s čímž vám pomůže zabudované prohledávání.

Kombinace Mac OS X menu v horní části obrazovky, nástrojového panelu na vrchu okna a pokus o implementaci pásu karet Ribbon do prostředí Mac OS X na mě působí poněkud rozporuplně. Na Word 2011 jsem si musel jako uživatel jeho Windowsové podoby delší dobu zvykat. Nefungují zde oblíbené klávesové zkratky, ostatně jako v celém Mac OS X. Na druhou stranu je mnoho věcí jakoby snáze dosažitelných.

Líbí se mi postranní panel, který zapnete tlačítkem v nástrojové liště. Word 2011 zde podobně jako Word 2010 dovede zobrazit náhledy stránek, strukturu dokumentu danou použitými styly pro mezinadpisy, panel revizí a panel pro vyhledávání. To je řešeno velmi prakticky - v panelu se vám zobrazí výstřižky těch částí dokumentu, které hledaný výraz obsahují, navíc jsou nalezené výrazy zvýrazněny jak v těchto výstřižcích, tak v samotném dokumentu.

Další praktickou pomůckou ve Wordu 2011 je Toolbox, plovoucí panel nabízející rychlý přístup ke stylům, citacím, referencím nebo k nastavení typu dokumentu. Můžete si vybírat mezi univerzální kompatibilitou, případně dokument přizpůsobit konkrétní verzi Wordu, a to z Windows nebo z Mac OS X.

Word 2011

Word 2011

Jiný panel, Media Browser, nabízí rychlý náhled na multimediální obsah v počítači a snadno z něj do dokumentu přetáhnete fotografie, grafiku, hudbu nebo jiné soubory.

Word 2011 podporuje, podobně jako další aplikace z Microsoft Office 2011 ukládání dokumentů na SkyDrive nebo na SharePoint, poradí si také s exportem do PDF. I když budete pracovat s uživatelským prostředím v angličtině na anglickém Mac OS X, o českou kontrolu pravopisu se bát nemusíte. Na druhou stranu, chyběl mi zde gramatický korektor, na který jsem si zvykl již od Microsoft Office 2007 ve Windows.

Excel 2011

Tabulkový program a pomůcka pro tvorbu grafů, Excel 2011, také nabízí sadu v počítači připravených i z internetu dostupných šablon. Co mi zde, podobně jako ve Wordu 2011 chybělo, byly okamžité náhledy při změně formátování. Zapomeňte na to, že byste kurzorem najeli na nějaké tlačítko nebo styl pro změnu formátování a hned viděli, jak bude dokument po případné úpravě vypadat. Nový styl zkrátka musíte nejprve aplikovat, tak jako v hodně starých verzích Microsoft Office ve Windows.

Excel 2011

Excel 2011

Vzorečky, tabulky, grafy, to vše v Excelu 2011 funguje, včetně, z Windows verze známé novinky, Sparklines, minigrafů. Připomínám, oč se jedná - k datovým čarám, barevným škálám a sadám ikonek v buňkách přibyla možnost zobrazit i jednoduchý graf přímo v jedné buňce. Můžete jej využít například pro rychlou a málo místa zabírající interpretaci vývoje různých hodnot.

PowerPoint 2011

Prezentační program PowerPoint 2011 se mi na Macu líbí asi nejvíce. Zde naplno využijete možnosti volit si u velmi dobře vypadajících šablon barevná schémata a použitá písma. Doplňkové funkce vám do prezentací umožní vkládat tabulky, grafy nebo speciální objekty SmartArt (ty jsou dostupné i v ostatních programech).

Podobně jako ve Windows verzi 2010 i v PowerPointu 2011 je rozdělena a rozšířena nabídka přechodových efektů a animací. Je zde také možnost vysílat prezentaci online přes internet - svým „divákům" tak jenom rozešlete speciální URL adresu, kterou vám PowerPoint vygeneruje a na které bude vaše prezentace vidět. Slajdy se v ní budou střídat tak, jako byste promítali někam s projektorem na plátno. Vše řídíte v počítači.

PowerPoint 2011

PowerPoint 2011

Video lze do slajdů v prezentaci vkládat podobně jako ve Windows, tedy včetně přehrávače a nejrůznějších, obraz měnících a vylepšujících efektů. V PowerPointu 2011 jsem však nikde nenašel možnost úpravy videa a jeho střihu, tak jako ve verzi PowerPoint 2010 ve Windows.

Microsoft Messenger na Macu

Předpokládám, byť zatím spíše jako macovský nováček, že ke komunikaci a zasílání rychlých zpráv většina uživatelů Mac OS X používá Adium nebo jemu podobné programy. Adium si bez problémů poradí i s komunikací po „microsoftí síti". V rámci balíku Microsoft Office 2011 však dostanete i Microsoft Messenger, komunikátor pro spojení s ostatními uživateli využívající MSN nebo Windows Live. A samozřejmě s uživateli kompatibilního Yahoo! Messengeru.

Microsoft Messenger na Macu nabízí v podstatě podobné funkce, jako jeho kolega v prostředí Windows. Jen ve výrazně odlišném grafickém kabátku. Můžete s ním chatovat, volat i komunikovat s využitím webové kamery. Docela pěkně v něm vypadá historie konverzace. Nechybí smajlíci, ale nenajdete zde možnost zasílání animací, třeba oblíbeného „oka".

Microsoft Messenger

Microsoft Messenger

Praktická je tu provázanost na Word, Excel a PowerPoint 2011, ze kterých přímo pomocí nabídky odešlete otevřený soubor přes Messenger.

Microsoft Document Connection

Tento program je něčím, co ve Windowsové podobě Microsoft Office nenajdete. Umožňuje totiž prohlížet obsah cloudového úložiště SkyDrive nebo jakéhokoli úložiště na SharePointu. Využití tak najde u domácích i firemních uživatelů. S Microsoft Document Connection si rychle prohlédnete obsah vzdáleného úložiště podobně, jako v běžném správci souborů.

Můžete v něm mít nastaveno několik různých připojení, nahrávat do něj soubory, otevírat je v Microsoft Office 2011, vytvářet zde zcela nové a podobně.

Microsoft Document Connection

Microsoft Document Connection

Ve verzi pro Windows Word, Excel i PowerPoint 2010 dovedou rovněž na SkyDrive přistupovat, ale z nějakého důvodu jim to trvá déle a navíc jde jenom o ukládání, nikoli o správu souborů v samostatné aplikaci. Jen je škoda, že na SkyDrive nelze nahrávat jakýkoli typ souborů - třeba obrázky TIFF Microsoft Document Connection odmítl.

Remote Desktop Connection

Co se připojení ke vzdálené ploše týče, můžu ji charakterizovat jedním slovem - funguje. Můj Macbook Air sice nerozpoznal síťové názvy počítačů s Windows, po zadání IP adresy se ale bez problémů ke vzdálené ploše počítačů s Windows připojil.

Remote Desktop Connection

Remote Desktop Connection

Podobně jako ve Windows i v Remote Desktop Connection na Macu nastavíte kvalitu připojení, přenášený obraz, rozlišení vzdálené plochy a navíc, je tu možnost připojit diskovou jednotku Macu pro sdílení v rámci vzdáleného počítače s Windows. Nastavená připojení lze ukládat a později rychle použít.

Windows vs. Mac OS X

Microsoft Office 2011 na Macu používám necelé dva týdny. Nechci se tedy pouštět do nějakých kritických soudů o tom, zda je lepší verze pro Windows nebo pro Mac OS X. Každopádně je fakt, že v porovnání s Microsoft Office 2010 ve verzi 2011 některé funkce chybí, jiné jsou zde zase navíc. Kladně hodnotím lepší provázanost na SkyDrive, práci se šablonami i jejich nabídku, nebo provázanost s Messengerem.

Na co si naopak nemohu zvyknout, to je způsob ovládání daný především prostředím macovského operačního systému. Zvyk je železná košile, macařům zase určitě nevyhovuje Windows. Je škoda, že Microsoft Office 2011 ale plně nevyužívá potenciálu Mac OS X. Například zde nefunguje zvětšování dokumentu gestem na touchpadu.

Další informace o Microsoft Office for Mac najdete na adrese www.microsoft.com/mac. Doporučená cena edice Home and Student 2011 je 3390 Kč, v iStyle můžete pořídit starší verzi 2008 s následným bezplatným upgradem za 2490 Kč včetně DPH. Nabídka bezplatného upgradu končí 30. listopadu.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Dobrý den, kde bych našel download češtiny pro Microsoft Office 2011 na Macu?

Profile picture for user Jan Polzer

Zdravím, myslím, že oficiální češtinu pro Office 2011 nikde ke stažení nenajdete.

návštěvník

prosím vás kde seženu download Microsoft office 2011

 

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru