Jak jsem zprovozňoval VPS u hostingu WEDOS

V následujícím článku bych se rád podělil o zkušenosti s hostingem WEDOS, respektive s jejich službou pro zřízení virtuálního serveru. Jejich cena je až podezřele nízká, což ale pro mě nebylo varováním. Jak to dopadlo?

Včera jsem potřeboval vyřešit jeden krizový stav. Na hostingu HostGator běžela jednomu zákazníkovi reklamní aplikace OpenX - podle všeho docela bumbrlíček, co se týče požadavků na výkon procesoru. Problém je v tom, že jakkoli je HostGator neomezený v tom, kolik webů a dat si tam můžete umístit, limituje využívání procesoru serveru.

Takže v momentě, kdy vaše aplikace začnou trvale odebírat více, jak tuším 25 % celkového výkonu serveru, je problém a začnou vám psát z podpory, že porušujete jejich provozní podmínky. U Maxiorla se mi to zatím nestalo. Mám tu asi dvacet webů na Drupalu s návštěvností okolo 1000 lidí denně, výjimkou je jen Maxiorel, backuphowto.info a photohowto.info, kde je návštěvnost výrazně větší. Všechno to HostGator zvládá obsloužit z jednoho účtu bez problémů.

Každopádně včera bylo potřeba problém s hostingem a OpenX řešit, a to velmi rychle. Když totiž nezareagujete dostatečně rychle, HostGator vám vaši aplikaci utne a požádá vás, abyste ji přesunuli jinam, případně ji nějak optimalizovali. Neběžící reklama je docela problém.

Jednou z možností, jak toto celé vyřešit a zbytečně neinvestovat do vlastního serveru, bylo pořízení virtuálního serveru. Ano, HostGator nabízí i virtuály, já sám zase pracuju s virtuálem u Linode, ale volba padla na Česko, kvůli rychlejšímu načítání reklam na českých webech. A protože jsem si chtěl už dlouho ověřit kladné zkušenosti jiných svých zákazníků s WEDOSem, doporučil jsem právě jeho VPS.

Jak probíhá zřízení virtuálního serveru u WEDOSu

Virtuální server můžete mít u WEDOSu už za stovku měsíčně, bez DPH. To je na české poměry výborná cena a myslím, že bezkonkurenční. V mých očích je na hranici důvěryhodnosti. Do ničeho, co by stálo jen pár desetikorun bych totiž nešel. Za oněch 100 Kč měsíčně pořídíte virtuální počítač s 512 MB RAM, jedním procesorovým jádrem a 15GB místem na disku.

Měl jsem trochu obavy z toho, jak rychlé bude zprovoznění virtuálního počítače. Přeci jen, nejde to tak snadno, jako běžným webhosting. Navíc WEDOS na svém webu zmiňuje zřízení do jednoho pracovního dne. Byl jsem však příjemně překvapen. Ihned po dokončení objednávky dorazila faktura s možností platby online. Vytáhl jsem tedy kartu, zaplatil a asi za půl hodiny dorazil mail o zřízení virtuálního počítače.

Když VPS u WEDOSu zřizujete, máte možnost si vybrat operační systém, který na něm poběží, přesněji řečeno, jaká linuxová distribuce na něm poběží. Já zvolil CentOS s již předkonfigurovaným Apache, PHP, MySQL, phpMyAdminem, Midnight Commanderem a především s nástrojem ISPConfig. Jde o pomůcku, která vám umožní přes webové rozhraní naklikat a zprovoznit si na serveru domény, subdomény, FTP účty, emailové schránky a další. Zkrátka taková konfigurace mi přišla ideální pro rychlé řešení, které jsem potřeboval.

Pokud dáváte přednost Windows, WEDOS vám nabídne virtuál s instalovaným systémem Windows Server 2008 R2 Datacenter. Za příplatek 50 Kč bez DPH a jen pro virtuály s minimálně dvěma moduly.

Po doručení zprávy se všemi potřebnými přístupy, včetně SSH pro roota, KVM a jiné jsem se přihlásil do ISPConfigu a během minuty jsem vytvořil potřebné nastavení. Následovalo přihlášení přes SSH, spuštění Midnight Commanderu a překopírování dat z HostGatoru na nový virtuální server Wedos.

Celý virtuál vypadá stabilně, částečně je možné jej obsluhovat i z administrační stránky ve vašem účtu u WEDOSu. Zde můžete sledovat stav virtuálu a případně jej restartovat nebo vypnout. Rovněž zde můžete připojovat ISO obrazy do virtuální diskové jednotky.

WEDOS

Administrace serveru ve webovém prostředí

Komunikace s technickou podporou

Všechno šlo tedy krásně a nemám co bych WEDOSu vytknul. Ovšem krátce po převodu aplikace na virtuál a aktualizaci DNS se začaly dít věci. Virtuální server s 512 MB RAM pro OpenX nestačil a brzy ztratil dech. I přes extrémní zatížení této slabé konfigurace však neumřel úplně a stále se do něj bylo možné přihlásit přes SSH, i když velmi pomalu.

Netuším, jak to u WEDOSu nastavili, nejsem expert přes linuxové servery, ale je to první virtuál, ke kterému jsem se mohl při takovém přetížení přes SSH přihlásit. Zřejmě jde totéž nastavit všude, ale jako zákazníka mě zajímá výsledek, ne to, že si mohu něco někde optimalizovat. Zkrátka, u WEDOSu mají konfiguraci server zmáknutou na jedničku.

Řešení problému s přetížením VPS si vyžadovalo jeho navýšení. OpenX nakonec stačila konfigurace se dvěma procesorovými jádry a 2 GB RAM. Zátěž tak zvládá bez problému a vše ostatní na serveru běhá bleskurychle. Navýšení konfigurace je možné kdykoli, stačí napsat technické podpoře z vašeho účtu na WEDOSu. Vyžádá si to jen potvrzení z vaší strany a případně upřesnění doby, kdy navýšení konfigurace mají provést. Vzhledem k přetížení jsem to chtěl hned.

Požadavek na navýšení jsem psal někdy v době kolem oběda a protože jsem nedostal odpověď do deseti minut, začal jsem „prudit" technickou podporu přes online chat. Ani tomuto přístupu nemám co vytknout. Na chatu jsem se dozvěděl, že o mém mailu již vědí. Do půl hodiny od odeslání mailu přišel potvrzující dotaz, do hodiny byl virtuál navýšen. Výpadek měl být okolo deseti minut, přiznám se ale, že jsem jej ani nepostřehl/nesledoval.

Co mi přijde jako dobré řešení, je systém fakturace za takové navýšení. WEDOS nečekal, až zaplatím navýšení konfigurace. Změnil ji hned po mém požadavku a následně poslal fakturu se sedmidenní splatností k doplacení rozdílu mezi dražší a původní službou v daném období. Vzhledem k tomu, že mám na kartě limit na jednu online platbu denně a potřeboval jsem virtuál navýšit ještě týž den, kdy jsem jej zřizoval a zaplatil první částku, tak jsem takový postup ocenil.

WEDOS tedy mohu s klidným svědomím doporučit. Má osobní zkušenost byla v době vydání tohoto článku sice jen jednodenní, ale o to intenzivnější. Navíc potvrdila dlouhodobé dobré zkušenosti mých zákazníků. Kladně hodnotím jak kvalitu VPS a postup jeho zřizování, tak komunikaci s technickou podporou, ať už mailem nebo na chatu.

Ale abych jen nechválil. Pár nedostatků najdeme všude, WEDOS výjimkou není. Nevidím to jako závažné problémy, přesto: Po navýšení konfigurace si musíte sami upravit nastavení Linuxu tak, aby věděl o větším dostupném diskovém prostoru. Chce to spustit pár příkazů přes SSH, WEDOS vám poskytne i návod, ale přesto je to trošku nepohodlné.

Druhá věc, která by mi bránila v přesunu mých projektů k WEDOSu, je zálohování. Nevidím jej ani v ceně příplatkových služeb, tak jak to nabízí například výše uvedené Linode. Je to škoda, takto je nutné řešit zálohy virtuálního serveru pomocí nějakých aplikací třetí strany.

Pokud vás WEDOS zaujal, můžete kouknout na jeho webové stránky na adrese hosting.wedos.com. Upozorňuji, že se jedná o můj provizní odkaz. Přesto, tento článek není placenou reklamou ani stvořený za účelem propagace Wedosu. Chtěl jsem se jen podělit o pár zkušeností.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Dobrý den, 

dovolte mi reagoavt na "zálohování". My VPS zálohujeme pravidelně jako celek. Slouží to pro situace, kdy by došlo k poruše hardwaru a tím by jsme musei servery obnovovat ze zálohy. Data jsou vždy na discích FUJITSU s 15 tisíc otáčkami v RAID 10, tj. nejvyšší rychlost a spolehlivost zároveň (a zároveň i nejdražší řešení). Díky tomu máme bezkonkurenčně rychlé diskové operace.

Z této naší zálohy jsme schopni data obnovit i jednotlivým klientům, pokud si něco sami pokazí, ale je to zpoplatněná služba. Podoběn to máme řešené i u webhostingu (tam je jen u verze NoLimit Extra obnova zdarma). Ještě během zimy spustíme ke každému webhostingu a ke každému VPS zcela ZDARMA prostor pro individuální zálohování!!! A tam si potom vždy budete moci udělat zálohu dle potřeby a to jen když budete chtít vy (třeba před změnou nastavení).

Vydržte, prosím, a bude i individuální zálohování vyřešené. Nyní vše připravujeme a po otestování to nabídneme našim klientům.

Profile picture for user Jan Polzer

Dobře, díky za doplnění. Pravidelné zálohy VPS jsem si na webu nevšiml a nejsem sám, kdo si myslí, že to není zálohované vůbec. Možná to info a možnost obnovy za poplatek by bylo dobré na webu zmínit výrazněji, pokud to někde píšete.

Individuální zálohování bude také fajn.

návštěvník

Dobrý den,

děkuji. Máte pravdu. Máme to tam nenápadně. 

Je tam odkaz na informace - http://hosting.wedos.com/cs/zalohovani.html .

To individuální zálohování bude nejlepší řešení. Kdykoliv si kliknete a uděláte zálohu a nebo si kdykoliv uděláte obnovu. Samozřejmě, že na VPS si můžete udělat třeba skript a dělat zálohu skriptem. Tohle bude kvalitní řešení pro každého.

návštěvník

Tak ještě by se mi moc líbilo, kdyby to takto zálohovalo celý obraz systému :) Ale to bych chtěl už asi přece jenom hodně :D

návštěvník

Moc pěkný článek. WEDOS patří mezi nejlepší poskytovatle web-hostingu v ČR.

V oblasti služby VPS jsou podle mého názoru málo pružný. Spíše to všechno hrají na skušenosti uživatelů.  I když si myslím že to není vždy potřeba. Spoustu věcí by si mohl uživatel navolit už při objednávce VPS nebo v administraci wedosu.  Nabízený balíček s předinstalovaným balíčkem CentOS 6.0 ISP nemusí každému zákazníkovy stačit. A o pseudo-VPS moc slyšet nechtějí.

V současnoti mezi nejlepšího poskytovatele ze zahraniční je https://www.ovh.cz/vps/dynamicky_vps_technicky_list.xml .

 

 

Profile picture for user Jan Polzer

Zvláštní... České sro vlastněné francouzskou firmou a nabízející služby v češtině? Podle historie rozhodně nejsou pidifirma. Já osobně bych se ale rozmýšlel. Když objednávám hosting v USA, tak od americké firmy, v Česku od české firmy, atd.

Máte u nich nějaké weby, nebo jim tu jen děláte promo? ;-)

návštěvník

Mám unich běžný webhosting http://www.ovh.cz/webhosting/ , tarif osobní. Běží me na něm redakční systém Joomla bez problému. VPS jsem spíše uvedl jako příklad.

Jedná se o francouzkou společnost, která má datacentra v německu a ve francii. V Česky Republice si platí pár lidí kteří pro ně pracují.

 

návštěvník

Dobrý den, zajímaly by mě vaše zkušenosti s VPS u WEDOSu po více než půl roce...

Profile picture for user Jan Polzer

Jak jsem naznačil v předposledním odstavci článku, zůstal jsem u Linode. Wedos již zálohování má, ale ještě jsem se nedostal k tomu vše znovu vyzkoušet.

návštěvník

Zvažuji nyní WEDOS VPS jako alternativu k multihostingu u konkurence, kde provozuji několik webů na WordPress už mi nedostačuje výkon (weby jsou příliš utahané).

Nemám s provozem VPS ale tolik zkušeností. Je tam ještě třeba nastavit hodně věcí po té automatické instalaci Apache, PHP, MySQL, phpMyAdmin a dalších?

Profile picture for user Jan Polzer

No samotné zprovoznění není až tak složité, zvlášť, když použijete tu předinstalovanou verzi s ISPConfigem, co WEDOS nabízí. Jenže o tom to není. Musíte pak server aktualizovat, hlídat logy, řešit případné napadení atd. To u multihostingu odpadá.

návštěvník

Děkuji za odpověď. V tom případě tedy zůstanu u multihostingu. V jednom člověku mám dost práce s weby samotnými a starat se o chod serveru už nění v mých silách. Možná tedy časem, až budu mít nějakou posilu :)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru