Jak provést upgrade z Debianu 10 na Debian 11

V souvislosti s novým Drupalem 9.3.0 jsem potřeboval jeho instalaci na svém vývojovém serveru, který poháněl Debian 10 Buster. Nároky Drupalu v této verzi ovšem vyžadují novější PHP, takže jsem se rovnou pustil do aktualizace na Debian 11. Není to nic složitého.

U Linode provozuji několik virtuálních serverů. A jeden používám pro vývoj nových webů. Když vyšel Drupal 9.3.0, chtěl jsem upgradovat svoje weby, ale narazil jsem na problém. Zatímco při přechodu z Debianu 9 na Debian 10 kvůli první verzi Drupalu 9 jsem řešil povýšení databáze na alespoň MariaDB 10.3.x, nyní bylo impulsem k upgrade povýšení PHP na osmičkovou řadu. Ostatně, PHP 7.4 je už pouze v režimu bezpečnostních oprav a letos přestane být podporované.

Některé instalace u klientů mi stále fungují v kombinaci PHP 7.4 a Drupal 9.3.0, ale u většiny webů dojde na starším PHP k chybám. Není ostatně důvod u starého PHP zůstávat, proto na osmičku přejděte také, jestli stále váháte.

TOMats, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Kromě novějšího PHP 8.0 obsahuje Debian 11 Bullseye také novější verzi databáze, a to MariaDB 10.5.x. Povýšení operačního systému není složité, zabralo mi zhruba čtvrt hodinky. Postup je vlastně podobný, jaký jsem měl v původní verzi tohoto článku, kdy jsem popisoval přechod z Debianu 9 na 10:

Upgrade Debian 10 Buster na Debian 11 Bullseye

I po letech provozu vlastního VPS se podobných kejklí vždy trochu bojím. Ale jak vidno, není to nic složitého. Navíc díky pravidelnému zálohování webů z Virtualminu i zálohování celého serveru přímo na Linode, jsem dostatečně jištěný.

Upozornění: Virtualmin zatím Debian 11 plně nepodporuje, alespoň ne oficiálně. Já kromě nefungujícího ProFTPD nezaznamenal po upgrade problém. Ale řada uživatelů zmiňuje problémy s instalací Virtualminu na čisté instalaci nového Debianu.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru