Linode: perfektní řešení virtuálního serveru nejen pro vývojáře

Už několik let si hraju s různými virtuálními servery určenými pro hostování větších webových projektů nebo pro vývoj nových. Tím posledním je prozatím Linode, povedená služba nabízející virtualizované prostředí na bázi hypervisoru Xen.

Proč jít do virtuálního serveru? V mém případě to byla před lety potřeba ušetřit za webhosting. Platit samostatný hosting ke každé doméně, když by se všechny mé weby tehdy vměstnaly do prostoru jednoho hostingu, mi přišlo nepraktické. Virtuální servery byly nepoměrně levnější než opravdový hardware ,a tak představovaly jasnou volbu.

Dnes bych takový důvod pro pořízení virtuálního serveru neviděl tak jednoznačně. Máme řadu hostingů podporujících tzv. multihosting, tedy stav, kdy platíte za jeden prostor, na který můžete nasměrovat několik domén a provozovat tak na něm několik webů. Příkladem budiž americký HostGator s příjemným administračním cPanelem a úžasnou cenou už od 3,96 USD měsíčně. Třeba říci, že i když cena je stejná, jako tuzemské ultra levné hostingy, kvalita HostGatoru je někde úplně jinde.

Důvod pro pořízení virtuálního serveru bych dnes hledal v potřebě komfortnější práce s webem na jeho pozadí - přes příkazový řádek se snadněji zálohuje i aktualizuje, navíc máte na virtuálu téměř neomezené možnosti, jak server nastavit. Potřebujete-li provozovat náročnější webové aplikace, pak je virtuální server ideálním začátkem.

Dalším důvodem k pořízení virtuálního serveru může být potřeba mít k dispozici nějaké online vývojové prostředí, na kterém můžete chystat weby pro své klienty a ukazovat jejich aktuální stav. Vývoj na lokálním počítači má svá pozitiva i negativa, ale velmi těžko tak budete v průběhu své práce předvádět klientovi, co je už hotové nebo co potřebujete zkonzultovat.

Právě poslední zmíněný byl důvod, proč jsem se začal zajímat o další virtuální server. Mimochodem, u zmíněného HostGatoru není možné využívat běžný účet k vývoji webů pro vaše klienty - alespoň v poslední verzi jejich všeobecných podmínek, které jsem četl někdy na konci loňského roku.

Správce virtuálních serverů - Linode Manager

V široké nabídce virtuálních serverů oslovuje Linode cenou a komfortním ovládacím prostředím. Na výběr máte z mnoha variant virtuálních serverů, které jsou odstupňovány podle požadovaného výkonu, přenosové kapacity a úložného prostoru. Za jednotlivé parametry je možné připlácet, takže pokud byste potřebovali u některého z virtuálů navýšit prostor na disku nebo přenosovou kapacitu, není problém. Za příplatek je k dispozici služba automatického zálohování - bohužel jen na bázi souborů.

V rámci svého účtu u Linode můžete provozovat libovolný počet virtuálních serverů v různých konfiguracích. Ty jsou fyzicky umístěny dle výběru buď na několika místech v USA, nebo v Londýně - v mém případě jsem ocenil rychlejší ping i upload, než na HostGator.

Každý vytvořený virtuál dostáváte jako prázdný stroj a je třeba do něj nainstalovat nějaký operační systém. Pomocí administračního prostředí Linode Manager můžete připravit několik konfigurací a operačních systémů, které do nich nainstalujete téměř stiskem jednoho tlačítka (na výběr jsou různé linuxové distribuce a konfigurace, včetně již připraveného Apache, PHP a MySQL). Omezeni jste jen přidělenou kapacitou disku. Každý z takto připravených systémů můžete ve svém virtuálu startovat a ukončovat dle libosti. V jednu chvíli ale může být na jednom virtuálním stroji spuštěn jen jeden systém.

Správce virtuálních serverů Linode Manager

Správce virtuálních serverů Linode Manager

Linode Manager vám dále nabízí různé statistiky o využívání přidělených zdrojů, stejně jako klonování a snadný upgrade na vyšší konfiguraci virtuálního serveru beze ztráty dat.

Je třeba říci, že ke všem svým virtuálním strojům u Linode získáváte plný root přístup, což nemusí být vždy pravidlem.

Správce virtuálních serverů Linode Manager

Správce virtuálních serverů Linode Manager

Zkušenosti z praxe

Virtuální server Linode 512 mám již několik měsíců a používám jej pro vývoj různých webových aplikací, které následně přesouvám do cílového umístění. Přiznám se, že si tento postup nemohu vynachválit. Kopírování ze serveru na server je mnohem rychlejší, než z lokálního počítače na internet - kdo někdy kopíroval například tisícovky souborů nějakého vizuálního editoru přes FTP, dá mi určitě za pravdu.

Když jsem Linode 512 zprovozňoval, vystačil jsem si s automatickou instalací Debianu Lenny, do kterého jsem doplnil pro mě nezbytný Midnight Commander a upravil nastavení tak, aby bylo možné pracovat s nástrojem ISPConfig. Tím jsem pokryl prakticky veškeré potřeby administrace a většinu z běžných úkolů tak mohu naklikat přes webové rozhraní.

Správce virtuálních serverů Linode Manager

Správce virtuálních serverů Linode Manager

Co je samozřejmě nevýhoda, virtuály u Linode nejsou obhospodařované (managed, chcete-li). Stane-li se nějaký problém, musíte jej vyřešit vlastními silami, případně si sehnat pomoc jinde. Několikrát jsem se vlastní hloupostí dostal do situace, kdy jsem server zcela vytížil tak, že se k němu nebylo možné připojit přes SSH. Tlačítko pro restart serveru v Linode Manageru však vždy zareagovalo bezchybně.

Správce virtuálních serverů Linode Manager

Správce virtuálních serverů Linode Manager

Ceny virtuálních serverů Linode

Cenová politika Linode mi připadá vcelku rozumná a nezdá se mi nijak předražená. Nejnižší konfigurace virtuálního serveru s 512 MB RAM, 16 GB diskem a 200 GB pro přenos dat měsíčně začíná na 19,95 USD měsíčně. Nejdražší varianta je pak Linode 4096 s 4 GB RAM, 128 GB diskem a 1600 GB pro přenos dat za 159,95 USD měsíčně.

I nejnižší konfigurace využívá čtyři procesorová jádra. Na stejném fyzickém stroji běží stejné virtuály, výkon procesorů je rozdělen mezi ně, a to v poměru 40 virtuálů na jednom serveru u Linode 512 až k pěti virtuálům na jednom serveru u Linode 4096. S výkonem CPU jsem nezaznamenal problém ani při testování instalací Drupalu Apache Benchmarkem, Drupal nejvíce touží po dostatku operační paměti.

Trošku zamrzí, že platit lze jen platební kartou, účet PayPalu Linode neakceptuje - s výjimkou platební karty od PayPalu.

Linode.com mohu jen doporučit - pokud vás také zaujalo, zde je odkaz na jejich web. Pro šťouraly - ano, je to provizní affiliate odkaz - proč jej nevyužít. I bez něj bych ale tento článek napsal naprosto stejně.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Hezký článek. Nicméně sám aktuálně používám VPS od Wedosu a tam jsou ceny i parametry výrazně lepší, než u Linodu. A za 3 měsíce jsem nezaznamenal nic, co by mi vadilo. 

Profile picture for user Jan Polzer

Trochu bych se asi bál, že to má jen jedno přidělené CPU. Týdenní zálohování by mi vadilo, pokud není k dispozici příplatek za denní (jak to řešíš?). KVM je fajn věc, u Linode jsem to nenašel.

návštěvník

Já mám přidělené 2 vlákna. Záleží, kolik si vezmeš modulů - v mém případě mám 4, což jsou 2 vlákna, 2 GB RAM a 60 GB disk. To vše za cca 500 korun měsíčně. To virtuální KVM je opravdu prima. Máš ale pravdu s tím zálohováním, to moc dobře neřeší a nechávají to na tobě. Ve srovnání s tím Linode je to vůbec takové trochu více hardcore. 

návštěvník

Tak jsem svoje zkušenosti též sepsal. Wedos je oproti Linodu opravdu takový spíše spartánksý po stránce správy virtuálu. Je trochu vidět, že to teprve rozjíždějí a Linode je už zaběhlá a propracovaná služba. 

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru