ISPConfig: open source alternativa k nástrojům cPanel nebo Plesk

Přestal vám stačit klasický webhosting a chcete si pořídit server? Bez administračního nástroje to není ono. Chcete-li ušetřit a místo sice kvalitních, ale též dobře zaplacených nástrojů cPanel nebo Plesk zvolit bezplatnou open source alternativu, zaměřte se na ISPConfig.
reklama

Administrátorské nástroje jako jsou cPanel nebo Plesk slouží pro vytváření účtů pro webové stránky na serveru. Můžete je využít sami pro pohodlné nastavení domén, uživatelských účtů, FTP, pošty a dalších věcí na serveru, případně k jejich omezené podobě dát přístup i svým zákazníkům - provozujete-li webhosting. V praxi se s nástrojem cPanel můžete setkat třeba u hostingu a serverhostingu HostGator.

Někomu se může zdát investice nebo měsíční poplatek za řešení cPanel nebo Plesk docela vysoký. Existuje několik bezplatných alternativ, řada z nich má navíc otevřený kód. Jedním z kvalitnějších open source řešení, která jsou schopna do určité míry nahradit cPanel nebo Plesk, je ISPConfig.

Co nabízí ISPConfig

Podobně jako cPanel nebo Plesk vám ISPConfig umožní vytvářet na vašem serveru záznamy pro vedení domén, aliasy domén, e-mailové adresy, databáze, FTP přístupy, záznamy v cronu, nastavíte v něm omezení přístupy do shellu serveru přes SSH a prohlédnete si statistiky návštěvnosti vedených webů.

ISPConfig

ISPConfig

Kromě toho je zde připravena správa klientů. Pokud se tedy rozhodnete pro vytvoření malého hostingu, na kterém chcete svým klientům umožnit, aby si sami vytvářeli e-maily a měnili FTP přístupy, pak jim jednoduše vytvoříte klientský účet a doménu při jejím zavedení spárujete s konkrétním klientem.

ISPConfig

ISPConfig

K dispozici je také správa přeprodejců, tedy uživatelů, kteří mají sice o něco menší práva než administrátor, ale mohou v systému vytvářet nové účty pro další zákazníky.

ISPConfig

ISPConfig

Monitorovací část zobrazuje informace o aktuálním vytížení serveru (souhrn, RAID, disk, paměť, procesor, služby...) a nabízí přístup k logům serveru. Kromě toho lze ISPConfig použít pro správu DNS záznamů.

Instalace a systémové požadavky ISPConfigu

ISPConfig je šířen pod licencí BSD, z tohoto pohledu je tedy bez problémů použitelný na komerčních řešeních. Doporučenou linuxovou distribucí pro ISPConfig je Debian Linux, aplikace ale poběží i na Ubuntu, CentOS, Fedora Linuxu nebo na OpenSuSE.

Instalace vyžaduje kupu doprovodných aplikací, které jsou součástí zmíněných linuxových distribucí, musíte je však v systému mít připraveny a nastaveny před samotnou instalací ISPConfigu. V online dokumentaci najdete výborné návody, které vás provedou krok za krokem instalací vybrané linuxové distribuce, přípravou pro nasazení jako webový server až k poslednímu kroku, kterým je instalace ISPConfigu.

Samotná instalace představuje klasické linuxové kolečko. Spuštění konfigurace, zkompilování a instalaci, tedy tři příkazy, které by měly při správném nastavení serveru proběhnout bez nejmenších problémů. Vřele doporučuji zmíněnou dokumentaci.

Funkčnost a spolehlivost

Uživatelské prostředí ISPConfigu možná nebude uživatelům zmlsaným cPanelem nebo Pleskem připadat dostatečně přívětivé - barviček je zde poskrovnu. ISPConfig má o něco méně funkcí, ovšem to co slibuje, bez problémů a spolehlivě plní. Nemyslím si tedy, že by šlo o nepoužitelné řešení, naopak.

Jediné, co mi trochu chybí, je správa zálohování webů. Ta byla obsažena v ISPConfigu 2, aktuální ISPConfig 3 funkce pro zálohování zatím nenabízí. Na druhou stranu není problém to vyřešit například pomocí Webminu, viz můj článek na BackupHowTo.info How to backup your websites on Linux server with Webmin.

ISPConfig můžete stahovat z jeho domovských stránek www.ispconfig.org.

Tip: Vhodný webhosting nebo serverhosting si můžete vybrat v našem přehledu hostingy.maxiorel.cz.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

návštěvník

Prosím o opětovné přečtení. Článek určitě zajímavý, ovšem pln překlepů.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru