WSCC: grafické rozhraní pro nástroje SysInternals

Znáte programy z balíčku SysInternals Suite? Jde o sadu nástrojů určených k administraci a úpravám operačního systému Windows. Kdysi velice známou firmu SysInternals pohltil Microsoft, nicméně všechny programy jsou stále dostupné zdarma ke stažení, a to buď samostatně, nebo v jednom velkém balíčku. Jejich nevýhodu je absence jakéhokoli grafického rozhraní, pomocí kterého byste našli potřebnou aplikaci.

Momentálně je to totiž tak, že v balíčku najdete hromadu spustitelných souborů, z nichž některé fungují v příkazovém řádku, jiné mají vlastní grafické prostředí, nicméně ne všechny názvy souborů EXE jsou natolik intuitivní, abyste hned odhalili k čemu, který program slouží. Resp. nemusíte požadovanou aplikaci ihned najít.

Právě tento problém řeší jednoduchý nástroj nazvaný WSCC - Windows Sysinternals Control Center. Stejně jako sada SysInternals Suite je zdarma a nemusí se instalovat. Stačí, abyste si stáhli SysInternals Suite, rozbalili ji do nějaké složky, nejlépe do C:\Program Files\Sysinternals Suite\ a spustili WSCC, kde tuto cestu na vyzvání zadáte. Uvedený příklad je předvolen.

WSCC: grafické rozhraní pro nástroje SysInternals

Ovšem v případě, že pracujete na počítači připojeném k internetu, nemusíte balíček SysInternals Suite stahovat vůbec, vystačíte si jen s WSCC. Microsoft totiž nabízí službu SysInternals Live, ze které je možné jednotlivé programy spouštět přímo, čehož WSCC dokonale využívá.

Snadná práce s Windows Sysinternals Control Center

Jakmile WSCC spustíte, zobrazí se vám seznam všech aplikací ze SysInternals rozdělený do několika skupin - souborové a diskové nástroje, sítě, procesy, bezpečnost, informace o systému a další. V každé kategorii je pak seznam jí odpovídajících programů, u kterých nechybí krátký popisek. Kliknutím na tlačítko pak program spustíte buď z disku, nebo rovnou z internetu, viz výše.

Jakmile některý z programů použijete, zobrazí se rovněž jeho ikonka. To vám později může pomoci s orientací v seznamu.

WSCC: grafické rozhraní pro nástroje SysInternals

Console - příkazový řádek

Jak jsem zmínil, řada programů SysInternals pracuje v prostředí příkazového řádku. Protože se spouští s celou řadou parametrů, s kliknutím na jedno tlačítko si nevystačíte. V takovém případě přichází ke slovu konzola. WSCC nastaví příslušný příkaz a zobrazí seznam použitelných přepínačů. Celé je to docela intuitivní, nemusíte spouštět klasický příkazový řádek, vše je pohodlně v grafické konzole, do které potřebné parametry jednoduše opíšete z nápovědy.

WSCC: grafické rozhraní pro nástroje SysInternals

Výstup programů z příkazového řádku je rovněž přesměrován do konzoly. Můžete ji spouštět i samostatně klepnutím na příslušné tlačítko v hlavním okně WSCC. V takovém případě se vám nabídne seznam programů, ale bez jejich nápovědy.

Myslím si, že Windows Sysinternlas Control Center je aplikace, která hodně lidem chyběla. Určitě pomůže k jednodušší práci se skvělými systémovými nástroji SysInternals.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Zajímavá utilitka. Je faktem, že nástroje od SysInternal (dnes již od Microsoftu) jsou mnohdy k nezaplacení.Jsem rád, že SysInternals je nyní přímo součástí Microsoftu, tedy jsou tyto nástroje i přímo podporované, a také za to, že jsou tyto skvělé programy nadále ve vývoji. Jejich Live verze může být též velmi prospěšná na počítačích, kde člověk něco rychle potřebuje provést a přitom nemá tyto nástroje po ruce a nechce se mu je stahovat samostatně.

Já osobně jsem si SysInternals Suite rozbalil do c:\program files\sysinternals suite\ a nastavil si tuto cestu jako PATH systému, takže nyní mi stačí jen Ctrl+R, zadat název aplikace a Enter. Nebo na Vistě využít spouštění přímo z vyhledávacího řádku. Myslím, že nejčastěji používané aplikace si člověk pamatuje, ale na ty méně používané se tento program může hodit.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru