Softwarová inventura 2015: pořádek s novým počítačem

Stalo se na Maxiorlovi tradicí, že se s vámi podělím o seznam programů, které používám při každodenní práci s počítačem. Letos jsem hodně redukoval, zejména proto, že jsem si pořídil nový pracovní stroj.

Musím se přiznat, že reinstalaci počítače jsem neprováděl od doby, co používám počítače a notebooky Apple. A vlastně ještě nějakou dobu předtím. Tedy minimálně pět let. Mohou za to zejména notebooky, kde člověk nemá takovou potřebu šťourat do systému, jako na sestavovaném počítači.

Programy a různý balast se tak chtě nechtě nabalují. Proto pro mě bylo docela vítané zpestření, když jsem si postavil na stůl nový 5K iMac Late 2015 a místo nějakého obnovování dat z Time Machine jsem se rozhodl dokumenty z Macbooku Pro překopírovat ručně a stejně tak si ručně doplnit všechny programy, které opravdu využívám. Jak to tedy dopadlo?

Nezbytný software pro tvůrce webů

Těší mě, že stále méně slýchám dotazy, jak je možné, že jsem programátor a místo Windows používám Apple s OS X. Neustále odpovídat, že mi to takto maximálně vyhovuje, i díky vestavěnému bashi a terminálu, mě už nebavilo. Navíc, když jsem nedávno četl článek, co nainstalovat do nového počítače s Windows, byly to samé nástroje pro optimalizaci, kontrolu procesů, defragmentaci a podobné. Nic z toho jsem na Macu řešit nemusel. Prostě je to stroj na práci, nad kterým si nemusím lámat hlavu, nechci-li.

Prvním programem, který jsem na nový 5K iMac nainstaloval, byl souborový správce ForkLift. Přijde mi asi jako nejlepší alternativa k Total Commanderu, neboť Finder mi nevyhovuje. Navíc má ForkLift zabudovaného (S)FTP klienta. Následoval jej Midnight Commander pro terminál a CleanMyDrive. Oproti předchozím rokům mi třeba vůbec nechybí CyberDuck.

Pro rychlé úpravy souborů webů používám ForkLift a editor TextWrangler. Na jednodušší weby vytvářené v počítači pak editor Atom s mnoha doplňky. Pro větší projekty pak PhpStorm. Loni jsem v článku váhal, zda bude favoritem on nebo Komodo IDE. Jak vidíte, PhpStorm zvítězil. I díky perfektní podpoře pro Symfony.

Pro lokální vývoj používám MAMP PRO spolu se sadou Acquia Dev Desktop. Co se prohlížečů týče, musím samozřejmě svoje díla testovat, takže v mém počítači najdete mimo Safari také Firefox (výchozí prohlížeč) a Chrome. Operu nechávám bokem na notebooku s Windows.

To mi z nástrojů pro kódování zatím po několika týdnech práce na novém iMacu bohatě stačí. Pro tvorbu webu je ještě nezbytné předplatné Adobe Creative Cloud, ze kterého využívám prakticky jen Photoshop, a to pro zpracování podkladů od grafiků. Velice často pak spouštím optimalizátor velikosti obrázků ImageOptim a generátor výplňového textu LittleIpsum.

Jak řeším správu a úpravy fotek

Na tak velké obrazovce, jakou nabízí nejnovější 5K iMac by byla škoda zapomenout na fotky. Nejsem žádný ukáječ nad kvalitou fotek, spíše běžný cvakálista, který to dělá pro radost. Sem tam něco upravím ve Photoshopu, ale spíše mi vyhovují věci jako Zoner Photo Studio. To na Macu samozřejmě není, takže jej nahrazuji výchozí aplikací Fotky (Photos.app). Fotky do katalogu nepřesouvám, jen importuji jejich umsítění a využívám rozpoznávání obličejů.

Objevil jsem, že Fotky umí různé doplňky pro editaci, dokoupil jsem a doinstaloval tedy BeFunky Express, DxO Optics Pro For Photos, Noiseless a Snapheal. Koupený mám rovněž samostatný software ve starší verzi DxO Optics Pro 8.

Původně jsem fotky spravoval v Picasa, ale jelikož už nepotřebuji jejich nahrávání do cloudu od Google, Picasa jsem nechal být a spolehl na systémovou aplikaci. Narazil jsem na jediný problém, a sice snadný import struktury alb ze svých složek. Posloužil k tomu povedený skriptík.

A proč nepoužívám Lightroom, když jej mám v předplatném spolu s Photoshopem? Ne, že by mi nevyhovoval, ale ani po několika pokusech mi nenaimportoval celou stávající sbírku fotek z adresářů. Podobně se choval i před lety, když jsem jej zkoušel, takže i nadále má u mě červenou.

Kancelář

S novým iMacem jsem dostal kancelář od Apple, kterou jsem na Macbooku Pro z roku 2011 neměl a nechtěl ji kupovat. Jenže se ukázalo, že Pages, Numbers a Keynote jsou se mnou naprosto nekompatibilní a příliš jednoduché programy. Nedovedu v nich vytvářet delší texty a kompatibilita se světem také nic moc. Nakonec jsem tedy po znechucení nad tím, že Microsoftí Office 365 vyžaduje novou registraci a nepracuje se stávajícím Microsoft ID (a ani nerozšiřuje kapacitu stávajícího OneDrive, jen přidá nový), jsem si pořídil právě Office 365. Nainstalovány mám všechny aplikace pro Mac s výjimkou Outlooku a OneNote.

Na poštu totiž používám velmi povedenou aplikaci Airmail 2, a to hlavně díky propojení s Gmailem. Umí jej lépe než výchozí Mail nebo Outlook. Stejný program používám i na plánování, kdy si pracovní maily třídím do složek. A pokud to nestačí, je po ruce výchozí kalendář rovněž propojený na Google a úkolníček a poznámkovník Evernote.

Na účetnictví jednou za týden spouštím FlexiBee. Na počítači mám ještě OpenOffice.org. Prý modernější LibreOffice mi nešla nainstalovat a sem tam mi někdo pošle dokumenty právě pro OpenOffice.org. Ač mi tento program nevyhovuje a mám k němu řadu výhrad, je to stále lepší kancelář, než jakou zplodil Apple.

Ke kancelářským aplikacím bych ještě přidal Twitter pro sledování novinek, pro RSS pak používám online službu Feedly. Brzy si zřejmě budu muset doinstalovat Skype.

Pro rychlé sdílení obrázkových poznámek nebo souborů používám kombinaci Skitch a Dropzone. Data zálohuji pomocí Backblaze, pro připojování NTFS používám Tuxera NTFS for Mac.

Jak to mám s cloudem?

V online světě cloudů používám především trojku Dropbox, OneDrive a Google Drive. Ovšem v počítači nemám žádného jejich klienta. O synchronizaci s nimi se mi stará můj NAS Synology DS214+ pořízený jako fajn investice před rokem. Já se pak jen připojím po místní síti k tomuto úložišti, k čemuž nepotřebuji žádný doplňkový program.

Stroj s Windows 10

Mám samozřejmě i stroje s Windows, a to s nejnovějšími Windows 10. Počítač, který stál nějakou dobu nevyužitý pod stolem a nyní slouží v kanceláři, a loni zakoupený notebook od Aceru.

Software na nich je ta nejnutnější klasika v podobě sbírky webových prohlížečů, Total Commanderu, Zoner Photo Studia, PSPadu, Visual Studia a PhpStorm. Nechybí ani WinSCP a IrfanView a Camtasia Studio, kterým připravuji videa pro Maxiorla i pro napocitaci.cz.

Mám zde také jednu aplikaci pro synchronizaci s cloudem nebo spíše pro synchronizaci cloudového úložiště na mém NASu.

Tydlety tablety a mobily

Co se aplikací v telefonech a tabletech týče, zde jsem poměrně konzervativní a nedošlo prakticky k žádné změně od loňska. Pokud by vás zajímalo, co používám za mobilní aplikace na iPadu a Androidech, koukněte na loňský článek.

A co Linux?

A samozřejmě nemohu vynechat svoje virtuální servery. Momentálně mám dva, na obou běží Debian, jednou ve spojení s Virtualminem, jednou s ISPConfigem. Oba jsou u Linode. A stále přemýšlím, co se starým počítačem s Linuxem Mint. Vyhodit jej je škoda, ale využití pro něj prakticky nemám.

Tolik tedy můj přehled. V roce 2016 očekávám řadu změn. Mám pocit, že mi časem v iMacu bude něco chybět, přeci jenom bylo v Macbooku mnohem více aplikací.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

já třeba plánuju vyrobit z počítače dev/test prostředí na virtualizační platformě. v podstatě se bude jednat o dedikovaný desktop/server s hyper-v. sice oba stroje (nový i starý) mají slušný výkon, ale když opravdu pracuji tak výkonostně stroj občas nestíhá, takto si virtuály přesunu bokem a nebudou mi tolik zatěžovat a budu moci vytvářet větší testovací prostředí. alespoň já mívám občas potíže s výkonem takže se mi to hodí :)

návštěvník

Hezký seznam. Jenom jsem úplně odmítl platit výpalné Adobe a používám rodinu produktů affinity photo a affinity desiner. Pokud člověk děla weby a ne sazbu, je to super Profi náhrada za desetinu ceny Adobe. Vyzkoušej to. Mají zkušební verzi.

Profile picture for user Jan Polzer

Affinity Designer vypadá dost dobře. Jak si poradí s otevíráním PSD?

Já si grafiku nekreslím, případně mám na to koupený Sketch. Ale Photoshop mám kvůli okolnímu světu. Přijde mi to jako nemít Microsoft Word a jen OpenOffice. Ty tři stovky měsíčně zvládám.

návštěvník

Dokáže to otevírat PSD, EPS a PDF bez problémů. Pokryje to jak nativní PSD tak Vektory. Pro soubory z AI stačí říct grafikovi, že chceš PDF a Designer to otevře ve vrstvách. Lepší než slavné ADOBE a záměrné neotvírání mezi verzemi. Používal jsme Adobe 12 let a jejich přístup je čím dál horší. To že nikdy neopravovali chyby a pouze tvrdili, kupte novou verzi, tam to je opraveno mě štvalo opravdu hodně (samozřejmě v nové verzi byly zase jiné).
A ještě se mi tam líbí jedna vychytávka(tedy pro mě oproti Photoshopu CS3), že když exportuješ obrázky do více rozlišení, například pro retinu a obyč, tak se to dá nastavit v export personě jako jeden řez a dva výstupní parametry. Rovnou to sype sady obrázků.
Tož tak ;-))

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru