Stahujte Microsoft Camera Codec Pack a prohlížejte RAWy třeba přímo z Průzkumníka

Microsoft uvolnil povedené vylepšení pro správce souborů zabudovaný v operačním systému Windows. Po instalaci doplňku Microsoft Camera Codec Pack vám Průzkumník bude schopen zobrazovat fotografie pořízené jako surová data RAW.

Reklama

RAW je surový formát dat, který podporují všechny lepší digitální fotoaparáty. Přesněji řečeno, každý výrobce si ukládání do RAW představuje trošičku jinak a získaná data uloží vždy do jinak sestaveného souboru. Proto bude mít RAW z jednoho fotoaparátu jinou souborovou koncovku, než z přístroje od jiného výrobce.

Jedno však mají RAW společné - snímky zde nejsou vyvolány, jejich převod do JPEGu probíhá až v počítači a umožní vám to tak ručně nastavit požadovanou expozici. Tolik základní teorie k práci s RAW.

Abyste byli schopni si obrázky ve formátu RAW prohlížet a převádět do JPEGu, potřebujete specializovaný software pro práci s digitálními fotografiemi. Dnes to umí každý lepší správce a editor, například Adobe Photoshop, nebo pro domácnosti přijatelnější Zoner Photo Studio.

Až do tohoto týdne to však nedovedl Průzkumník Windows, který místo obrázku v RAWu zobrazil jen ikonku souboru. Snímky v RAW nedovedla zobrazit ani Windows Live Fotogalerie, bezplatný to správce a editor fotografií od Microsoftu.

Microsoft Camera Codec Pack je bezplatné řešení pro zobrazování RAW

Instalace tohoto doplňku od Microsoftu je snadná záležitost. Přejděte na stránku Microsoft Camera Codec Pack, odkud si stáhněte verzi pro 32bitové nebo 64bitové systémy Windows. Podporovány jsou Vista SP2 a Windows 7. Spusťte instalátor, odsouhlaste licenční ujednání a počkejte na překopírování souborů. Žádný restart není potřeba. Po instalaci můžete hned spustit Průzkumníka a vyzkoušet zobrazení náhledu některé z fotografií v RAW.

Podporovány jsou RAW z fotoaparátů značek Canon, Nikon, Sony, Olympus, Pentax, Leica, Minolta, Epson a Panasonic. Seznam konkrétních fotoaparátů najdete na výše uvedeném odkazu.

Průzkumník

RAW v Průzkumníku Windows

Pokud používáte Windows Live Fotogalerii, ujistěte se, že máte instalovánu nejnovější verzi, jinak vám s Microsoft Camera Codec Packem nebude spolupracovat a obrázek v RAW nebude zobrazován. Aktualizaci Windows Live Fotogalerie provedete snadno - stačí spustit instalátor Windows Live Essentials 2011.

Windows Live Fotogalerie

RAW ve Windows Live Fotogalerii jde pouze zobrazit a převést se stávajícím nastavením do JPEGu

Bohužel Windows Live Fotogalerie nedovede RAW přímo upravovat. Vytvoří z něj ve stávajícím nastavení JPEG a až ten otevře v editačním režimu.

Tagy: 

Reklama

Komentáře

Nelze naistalovat pro:     Nelze otevřít klíč HKEY_Curent_User_Software/Microsoft/Windiws/Curent version/Explorer/FileEXTS/:rw/User Choice.     Jaký je postup k otevření klíče?  Poraďte! Dík. 

Asi nemáte dostatečná oprávnění na svém počítači.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář