Screaming Frog SEO Spider: nenápadný pomocník pro kontrolu webu

Každý z vás jistě zná tucet různých programů pro kontrolu webových stránek. Některé sledují platnost odkazů, jiné vyhodnocují různá data a strukturu, další sledují rychlost načítání. Pokud ještě neznáte Screaming Frog SEO Spider, mrkněte na něj. Je to zajímavý pomocník.

Nedávno jsem předělával svůj web www.polzer.cz. Místo Drupalu jsem se rozhodl použít PHP mikroframework Silex, o kterém tu v posledních týdnech vychází seriál. Není to tak, že bych Drupal už neměl rád, naopak. Ale přišlo mi zbytečné nasazovat redakční systém na web, jehož obsah měním tak jednou za půl roku. Se Silexem je web rychlejší, nevyžaduje neustálé aktualizace a já měl možnost zkusit něco nového.

Zmiňuji to proto, že jsem se při této příležitosti trochu více zaměřil na to, jak je můj web postaven. Získal jsem po letech pocit, že na původním Polzer.cz nebylo vše uděláno nejlépe, jak by mohlo. Znáte to, kovářova kobyla...

A právě aplikace Screaming Frog mi pomohla najít celou řadu problémů. Ne všude jsem měl vhodným způsobem vyplněny informace pro vyhledávače. Kvůli použitému modulu Aggregator mi v Drupalu vznikaly zcela zbytečné adresy. Postupem doby se stalo, že odkazy, na které jsem z webu mířil, byly přesměrovány nebo se staly neplatnými. Někde jsem měl duplicitní nadpisy. A tak dále.

Co umí Screaming Frog

Screaming Frog SEO Spider je malý multiplatformní program běžící ve Windows, na Linuxu i OS X, který dovede prohledat zadaný web a zobrazit o něm nejrůznější údaje. Tyto údaje se týkají vnitřních a odchozích odkazů, použití informací pro vyhledávače, kontroly fungování adres, zobrazení struktury kódu a mnoha dalších věcí.

Po jeho spuštění začnete tím, že vložíte adresu svého webu, spustíte kontrolu a počkáte na výsledek. Získané informace jsou rozděleny do několika skupin.

Screaming Frog SEO Spider

První přehled obsahuje vnitřní odkazy, a to jak na webové stránky jako takové, tak na grafické prvky a další soubory v nich obsažené. Přehled lze filtrovat a rychle si tak zobrazit, že třeba některý z obrázků vložených do webu není možné načíst. U každého z odkazů se dozvíte, jaký má metatag description, značky H1 a H2, kolik na něj směřuje jiných stránek z daného webu a obráceně, na kolik dalších aktuální stránka odkazuje. Nechybí ani počet slov.

Tyto informace lze dále konkretizovat. Užitečné je také zobrazení náhledu na SERP, tedy jak by daný odkaz vypadal ve výsledcích hledání Google.

Samostatné přehledy Page Titles a Meta Description vám rychle odpoví na otázku, zda se na webu neopakují některé informace pro vyhledávače. Tedy alespoň v případě, že web není moc rozsáhlý a můžete jej zkontrolovat pohledem do tabulky. V případě potřeby lze zobrazené přehledy filtrovat.

Všechny přehledy lze exportovat do CSV nebo Excelu. Jelikož Screaming Frog SEO Spider prochází celý web, je schopen sledovat odezvu stránek a vytvořit i přehled o tom, jak se jednotlivé části webu rychle načítají.

Nastavení programu umožňuje upravit vzorce pro procházení zadaného webu, počet souběžných vláken, kterými je web zpracováván nebo nastavit User Agenta, kterým se Screaming Frog k webu přihlásí.

K dispozici jsou i souhrnné reporty pro další analýzy a generátor sitemap.xml a mapy obrázků pro vyhledávače.

Screaming Frog SEO Spider je v základní verzi zdarma. Pokud chcete měnit výchozí nastavení, používat jej na web s více jak pětistovkou adres nebo přispět autorům, můžete zaplatit roční licenci £99 bez DPH.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Pro technický audit doporučuji testovat SiteAnalyzer - bezplatný program pro audity a technickou analýzu webu. Zároveň je soubor funkcí prakticky ne méně než placené protějšky.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru