Nejsem tak bohatý, abych si příště kupoval levný ASUS

O víkendu jsem nutně potřeboval koupit notebook s Windows, který by stačil na běžnou kancelářskou práci, občasné úpravy fotek a típání screenshotů. Nic extra, jen jako doplňkový stroj k Macbooku Pro, bez ohledu na výdrž či design. Vybral jsem si levný ASUS, což se ukázalo jako obrovská chyba.

Už delší dobu mi chybí, že nemám použitelný stroj s Windows. Virtuály jsou fajn, ať už na notebooku s využitím Virtual PC, tak v cloudu na Windows Azure. Ovšem železo je železo. Ne každá činnost jde bez problému dělat ve virtuálním počítači. Šest let starý počítač s Windows pořízený kdysi pro přípravu DVD do Extra PC už taky není, co býval a jako hlavní stroj používám již pár let Macbook Pro. A potřeba mít plnohodnotný a moderní stroj s Windows se ukázala před pár dny jako nezbytná.

Jelikož nepotřebuji dělat nějaké složité kejkle ani hrát hry, rozhodl jsem se koupit si spíše levný notebook, který by papírově měl zvládat běžnou kancelářskou práci s tím, že při občasných úpravách fotek nebo videa si prostě chvilku počkám. Zkrátka, nechtěl jsem investovat 40 tisíc do stroje, který bude sloužit jen pár hodin týdně.

Poznámka: Proč 40 tisíc? Myslím, že to je reálná cena za spolehlivý výkonný notebook pro každodenní práci. Macbook Pro mě před pár lety stál podobně a ThinkPad T61, který jsem měl předtím, zrovna tak.

Levný ASUS? No nekup to, za ty peníze

V nabídce eshopů mě zaujal levný ASUS X553MA. 4 GB paměti jsou akorát pro běh Windows 8.1, rychlost disku jsem neřešil (časem bych dal možná SSD), rozlišení 1366 x 768 splňovalo, co jsem od něj potřeboval a na kvalitu obrazu jsem nehleděl. Zkrátka papírově dostatečný stroj pro instalace různých programů, jejich vyzkoušení, pořízení screenshotů a sepsání recenze.

ASUS X553MA

Přiznávám se, že jsem poněkud podlehl tlaku reklamních newsletterů, které nabízejí jeden notebook za pár tisíc vedle druhého. Po pravdě řečeno, ony nemusejí být špatné pro daný účel. A dovedu si představit, že je někdo použije jako hlavní stroj.

Notebook jsem si tedy přes internet objednal, dovezl domů a večer u televize jsem se pustil do jeho oživení. Líbilo se mi, že i při tak nízké ceně má pěkně zpracovanou krabici, ve které nejsou žádné zbytečné krámy, kromě papíru o záruce a přívodní šňůry s adaptérem.

Chvíli jsem si musel zvykat na to, jaká je „patnáctka velká neforemná kráva“ oproti elegantnímu Macbooku Pro v třináctipalcovém provedení. Na druhou stranu, byť je ASUS X553MA laciný plasťák, líbil se mi jeho povrch.

Prošel jsem základním nastavením připravené instalačky Windows, na druhý pokus po špatné detekci notebook našel i mou Wi-Fi a začal instalovat.

Vystřízlivění, aneb laciná věc dvakrát placená

Při instalaci ovšem začaly první problémy a já pozvolna začal chápat, že jsem se vydal špatnou cestou. Ve fázi, kdy Windows 8.1 začnou psát, že zařizují několik věcí, se instalace zřejmě přerušila. Obrazovka zůstala nehnutá několik hodin, než jsem to nevydržel a stroj restartoval.

Po rebootu se instalace dokončila a vše vypadalo bez problémů. Zaujalo mě, že na ASUSu nebyl žádný zbytečný software, jak je u většiny výrobců zvykem. Snad jen zbytečnost ve formě antiviru McAfee, ale jinak tu žádný brandovaný software nebyl.

Stroj byl tichý, nezahříval se, ale já začal mít po chvíli psaní pocit, že se mi ruce propadají do nějaké díry. Nízká cena se samozřejmě projevila horším zpracováním a plastové tělo ASUS X553MA nevydrželo delší psaní a snažilo se uhýbat mým prstům. Zpohodlnělý z pevného hliníkového Macbooku jsem byl poněkud vyveden z míry.

Po hodině brouzdání na internetu a doinstalování Firefoxu s Total Commanderem však ASUS vytuhl podruhé. Říkal jsem si, no jo – Windows. Jenže chyba lávky. Stroj přestával reagovat v čím dál kratších intervalech, obrazovka zůstala a klávesnice s touchpadem se odporoučely.

Znechucen tím, že se stroj začal jevit značně nespolehlivým, jsem na něm uviděl spoustu dalších drobných ale. Plastové tělo bylo až příliš plastové, skoro jsem se bál, že se mi po chvíli rozbije. Jasně, notebook jsem nechtěl brávat na cesty, ale aby se mi kroutil na kolenou, po tom jsem zrovna netoužil.

Víko displeje vypadalo jako z papíru – a jako tvrdší karton se také chovalo. Rychlost stroje, přestože měl mít čtyři jádra, taky nebyla závratná. Vlastně přesně naopak. Až později mi došlo, že procesor N3540 je v podstatě výkonnější obdobou úsporného Atomu, od kterého nemůžu čekat zázraky.

Také jsem koukl na internet, abych se podíval na zkušenosti ostatních uživatelů s tímto zázrakem. Ostatně, to jsem měl pečlivě udělat ještě před jeho nákupem. Ale kdo by hledal název stroje, který si chce koupit, ve spojení se slovem zaseknutí. Zjistil jsem, že nejsem sám, koho trápí podobný problém.

Chtělo to vyšší investici

Rozčarován z neúspěšné koupě stroje, po kterém jsem nechtěl žádný extra výkon, jen spolehlivost, jsem se druhý den vydal do pobočky eshopu, kde mi po otestování stroj vyměnili. Byla sobota a já nutně na neděli potřeboval notebook s Windows.

Ještě před návštěvou eshopu jsem kouknul na jeho web a našel si, které notebooky mají skladem. Zavrhnul jsem nejlevnější řešení s tím, že zkrátka budu muset více investovat. Vyhledal jsem si stroje od 15 do 20 000 Kč a našel favorita na nejnižší příčce tohoto cenového filtru.

V eshopu ASUS X553MA pečlivě prohlédli. Podle způsobu, jakým to dělali, by člověk řekl, že snad denně řeší nějaké podvody, kdy jim nepoctivý zákazník donese reklamovat jiný stroj, než si koupil. Zaseknutí se kupodivu neprojevilo, nicméně stejně jsem měl nárok na vrácení zboží, čehož jsem snad poprvé v životě využil. Po chvíli jsem tedy odešel s prodejny s novým strojem v podpaží.

A ten zlobivý ASUS X553MA? Podle servisního technika byl problém způsoben tím, že stroj vytuhl už při instalaci, takže v něm spustil obnovení Windows a řekl bych, že si možná najde nového majitele jako rozbalené zboží. Tímto mu škodolibě přeji hodně štěstí a pevné nervy s tímto strojem...

Jsem spokojený majitel stroje Acer Aspire V15

Asi nebude úplně spravedlivé, abych porovnával notebook, který jsem si vybral jako náhradníka s ASUSem X553MA. Můj nový Acer Aspire V15 je totiž z jiné kategorie. Byť je v reálu jen o pár tisíc dražší, jeho cena je téměř dvojnásobná s mou první nepovedenou koupí.

Acer Aspire V15

Tento Acer je robustní, pevný, nic se v něm nekroutí, víko je odolné, klávesnice se neprohýbá, výdrž na baterie je dostatečná a především – stroj šlape, jak má, rychle reaguje a je spolehlivý. Alespoň, pokud mohu po pár dnech soudit.

O tom, že má větší disk s 8 GB SSHD a rychlejší procesor (Core i5), asi nemá smysl mluvit, vyšší cena je znát i na výkonu, který se při běžné práci blíží mému Macbooku Pro s SSD. Je tu také řada předinstalovaných programů, z nichž většina půjde časem pryč.

Já jsem z toho všeho poučen. Byť jako do (dnes už) velké míry hardwarový laik už vím, že kupovat levný hardware je prostě špatně. Určitě má své místo, může někomu udělat radost, ale pro práci, kde očekáváte především spolehlivost a nechcete řešit nějaké záseky, se nehodí. Nehledě na opravdu mizernou a chatrnou konstrukci levných strojů.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Tak to si měl zrovna smůlu, ale vzhledem k ceně se nedivím. Já občas nějaký Asus prodám (do domácnosti, do firmy bych to neriskl..). Ale rozhodně vybírám Asus, který je v cenové hladině podobně jako ten Acer, bomba super nabídky pod deset ignoruju :-). Jsou to pořád stále plasťáci, ale myslím že použitelné. Me třeba Acer nikdy nepřesvědčil že by mělo cenu něco od této značky kupovat.

Profile picture for user Jan Polzer

Já měl kdysi Acer a reklamoval jsem ho do týdne. Nicméně dal jsem mu šanci a tento kousek je povedený. Ale měl jsem doteď za to, že je ASUS kvalitnější, no. Pod těch deset je to zlé asi vše.

návštěvník

Nejspíš protože zná moje strašné zážitky s Lenovem :-). První odešel po 14 dnech, ve druhém se už od výroby "přesýpá šroubek"... atd.

Profile picture for user Jan Polzer

Tak. A navíc ta špehovací aféra... Lenovo bych si asi koupil, ale v případě, že bych potřeboval nějaký dražší model.

návštěvník

Honzo, jedna rýpavá - nezvažoval jste Windows přes Bootcamp?

Profile picture for user Jan Polzer

To není moc rýpavá :-) Zvažoval a jeden čas i používal, než jsem dal do Macbooku SSD. A proč už ne? Apple má dosti jiný pohled na rozložení klávesnice, což mě přivádělo ve Windows k šílenství, takže masochismus v podobě Bootcampu už znova opakovat nebudu. Pak mě tam zlobila tuším webkamera nebo něco, ale to byla drobnost.

návštěvník

Rozumím. Sám používám Bootcamp už dlouho, pravda ale, že jen na občasné hraní, kterého je navíc čím dál méně, takže s klávesnicí příliš nebojuju :)

návštěvník

Já na ASUS nedám dopustit, ale žádný Celeron či Atom nebo podobný jakožeProcesor. A že mi jich rukama prošli desítky a doteď je servisuju. Pro sebe ale mám několik kusů Lenovo SL nebo T4xx, i pro pár lidí, co se nebojí připlatit za kvalitu a stabilitu. Ale běžnou kancelářskou práci ASUS za 400 eur vyhovuje a vydrží pár let.

návštěvník

Zrovna jsem před dvěma dny byl už skoro rozhodnut, že tento noťas koupím. Nakonec díky nějaké prozřetelnosti, jsem od toho upustil a místo toho jsem pořídil bazarový, rok starý HP probook 14" s procesorem i5 za 8000,-. Tak mě Váš článek velmi potěšil :-)

návštěvník

Ja dodnes (!) pouzivan dokonce jeho nejlacinejsi variantu s Celeronem N2830. Take jsem tehdy na zacatku roku 2015 nutne potreboval novy a vletel do Electroworldu a v oddeleni ASUS vypadl jako prvni kandidat tenhle. Hned par mesicu pote jsem do nej dal 120 GB SSD misto kladickeho HDD coz se projevilo jako malo mista a po pul roce byl vymenen za 240 GB SSD. Dnes v nem mam 1 TB Samsung QVO. Pochopitelne to zasadne zrychlilo cely OS. Ano, ten procesor je slaby a projevuje se to nejvice na internetovych strankach prehlcenych reklamou. Pokud nepockate nez se stranka nacte nejste schopni po ni ani posouvat. Na druhou stranu vas tohle donuti na takove zmrvene stranky ani nechodit. Jinak jej pouzivam i na editaci obrazku v Adobe Photoshopu, GIMPu, editaci zvuku v Goldwave, MS Office 2019, dokonce obcas i pro rychle editace videi. A je bez problemu pouzitelny. Vzhledem k tomu, ze jeho graficka cast ma HW dekodovani H.264 prehrava plynule i Youtube videa 1080p v 60fps, o cemz byste si na nejakem bazarovem noutbuku v roce 2015 mohli spis jen nechat zdat. Zkratka i po skoro 5 letech mi tento nevykonny plastak stale slouzi na zakladni praci ve Windows a myslim ze pokud v nem neco kriticky neodejde, i nadale slouzit bude. Zakladem je ono 1 TB SSD zajistujici prehrsel prostoru a rychlosti.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru