CleanMyDrive: automatické odstranění smazaných souborů na flashce pro OS X

Pro uživatele Windows a Linuxu se to může zdát jako naprostá kravina, pro uživatele OS X, zejména pro ty nově příchozí, jako neskutečná otrava. OS X totiž soubory na flash disku ve skutečnosti nemaže, jen je zneviditelní a jakoby odloží do koše. Když pak flashku připojíte k počítači s Windows, soubory na ní nejsou, místa je ale stále méně.

Reklama

Když jsem před lety přešel díky nákupu notebooku Macbook Pro z Windows na OS X, byl jsem trochu vyveden z míry prací s externími disky a flash pamětmi. Na Macbooku jsem z flashky smazal nějaké soubory, pak jsem ji korektně odpojil a později zase použil spolu s Windows. Po nějaké době jsem si všiml, že na flashdisku je stále méně a méně volného místa, přitom prakticky nebylo co smazat.

OS X totiž soubory z externích disků ukládá do koše, tedy fyzicky je na těchto discích ponechává. Pracuje s nimi tedy stejným způsobem jako na pevném disku uvnitř počítače. (Mám dojem, že ve Windows jde podobné chování taky dodatečně nastavit, kdyby se to někomu líbilo.)

Toto chování mi ale vadí. Zvlášť v momentě, kdy je někdy nutné flashdisk odpojit a znovu připojit před vyprázdněním koše, jinak soubory na něm uložené (nebo spíše smazané) nebudou při vyprázdnění koše odstraněny.

CleanMyDrive čistí odpojované flashdisky v OS X

Nedávno jsem v AppStore narazil na malý šikovný prográmek. Jmenuje se CleanMyDrive a řeší výše popsaný problém s odstraňováním smazaných souborů. Program se usídlí v liště a na pozadí sleduje připojované externí disky.

CleanMyDrive

Jakmile takový disk nebo flashku připojíte, zobrazí se dotaz, zda mají být při odpojování disku odstraněny smazané soubory. Stačí nastavit příslušný přepínač. CleanMyDrive si toto nastavení pamatuje pro jednotlivé připojované disky, takže při jejich dalším použití se již nedotazuje a automaticky provede vyprázdnění koše, pokud jste jej pro daný disk nastavili. Nastavení samozřejmě můžete změnit kliknutím na ikonku v liště.

Jednu drobnou nevýhodu CleanMyDrive má – plyne z podstaty toho, jak funguje. Softwarové odpojení externích disků může chvíli trvat, protože při něm probíhá vyprázdnění koše pro daný disk. I tak vám jej ale vřele doporučuji, zvlášť, pokud pendlujete mezi různými operačními systémy.

Program je zadarmo a jeho web najdete na adrese macpaw.com/cleanmydrive.

Reklama

Přidat komentář