RealWorld Paint: český editor obrázků pro web

V Česku vzniká spousta zajímavých programů, jen se o nich možná dostatečně neví. Zájem uživatelů si bezesporu zaslouží RealWorld Paint, grafický editor určený pro přípravu grafiky webových stránek. V nové verzi přidává řadu nástrojů pro úpravy fotografií.

Grafický editor RealWorld Paint jste možná již dříve zaregistrovali pod RealWorld Paint.COM. Nastal čas název zkrátit, což chválím. RealWorld Paint ovšem i s novým označením zůstává povedenou a zdarma dostupnou pomůckou pro přípravu grafiky. Co do funkční výbavy možná nedosahuje možností Adobe Photoshopu, nebál bych se jej ale doporučit uživatelům, kterým z mnoha důvodů nevyhovuje GIMP a hledají jinou, kvalitnější a též bezplatnou alternativu.

RealWorld Paint nabízí jednoduché a srozumitelné grafické rozhraní s tradičním rozvržením - tedy v hlavní ploše obraz, na pravé straně pak paletky se seznamem vrstev, výběrem barev, vzorníkem, nastavením vlastností právě vybraného kreslicího nástroje a s volbou způsobu vyplňování.

RealWorld Paint

RealWorld Paint

V nabídce nástrojů najdete klasiku, která nesmí chybět v žádném grafickém editoru - tedy výběry oblastí, vkládání písma, štětce (včetně štětce s efekty pro stínování a rozostření pozadí či doplnění odrazů), kresbu linek, obdélníků a jiných tvarů. Díky mnoha možnostem pro nastavení těchto nástrojů a vrstvám se dá pomocí RealPaintu dosáhnout poměrně zajímavých výsledků.

Nové funkce pro fotografie téměř na úrovni Photoshopu

Když jsem zmiňoval, že není možné RealWorld Paint srovnávat s Photoshopem, tak je třeba doplnit, že svůj vzor v mnoha ohledech dotahuje. Zejména nová verze, která přidává funkce pro práci s fotografiemi. Vzpomínáte si, jakou senzaci vzbudila funkce Content-Aware Scaling ve Photoshopu CS4? S její pomocí bylo možné upravit rozměry fotky tak, že došlo k úpravě pozadí, zatímco hlavní objekt na snímku zůstal prakticky nedotčen. To vše automaticky.

Podobnou funkci ocení jistě každý webdesignér, který má obrázek s běžným poměrem stran, potřebuje zachovat jeho hlavní motiv, jen by se mu jaksi hodilo jej přetransformovat do formy širokého pásku. RealWorld Paint nyní nabízí něco podobného, a to pod funkcí Obrázek > Chytře zacílit.

RealWorld Paint

Výsledek funkce Chytře zacílit

Ve výčtu nových nástrojů najdete též obdobu nástroje Liquify, známého z Photoshopu (tlačítko Změna tvaru na nástrojové liště). Nechybí obrázkové filtry pro automatické i ruční nastavení barev ve fotografii, vkládání vodoznaku a dokonce nástroj pro korekci vinětace čočky objektivu fotoaparátu.

RealWorld Paint

Ukázka úpravy vinětace v editoru RealWorld Paint

Když se oprostíte od fotek...

Zůstaneme-li čistě v úrovni rastrové grafiky bez fotografií, využijete kromě existence podpory vrstev jako takových i přiřazování stylů k těmto vrstvám. V nabídce je několik základních deformací (stíny, zkosení, výplně) a úprav barev, využijete zde i pluginy pro Photoshop a programující grafici si mohou v JavaScriptu dokonce vytvořit vlastní styly pro vrstvy.

Potřebujete-li maximální přesnost, je možné zapnout interaktivní příkazový řádek, kterým lze ovládat právě vybrané nástroje a nastavovat jejich parametry. Zajímavostí je podpora různých gest myši.

RealWorld Paint

Použití příkazového řádku v programu RealWorld Paint

Komunikace se světem - formáty pro import a export

Má-li se RealWorld Paint stát plnohodnotnou alternativou ke GIMPu, Photoshopu nebo třeba k jinému freewarovému editoru Paint.NET, je třeba, aby si rozuměl s formátem jejich souborů. Nová verze to dovede a podporuje export i import souborů ve formátech XCF, PSD a PDN. Co je zajímavé, při importu souboru z Photoshopu (PSD) si RealWorld Paint poradí i s některými styly vrstev. U zbylých dvou formátů vrstvy importuje jen v základní podobě.

Pomůcka pro tvorbu animovaných GIFů

Mluvíme-li o grafice pro web, pak není možné vynechat animované GIFy, bez kterých si ani v době Flashe, Silverlightu či HTML5 nedovedeme představit reklamní plochy. Dobrá zpráva je, že pomocí RealWorld Paint si můžete animované GIFy vytvářet stejně snadno, jako to kdysi šlo v animačním souputníkovi PaintShop Pro (než jej koupil Corel).

V RealWorld Paint si vytvoříte základní obrázek, zavoláte funkci Vytvořit > Vytvořit animaci a po nastavení si výchozí obrázek otevřete v novém okně. Zde již můžete přidávat další snímky vycházející ze stejného obrázku nebo obsahující úplně něco jiného. K vytvoření rozdílů mezi snímky můžete samozřejmě použít trik se skrytím nebo zobrazením vrstev, podobně jako ve Photoshopu.

Připravená animace je kromě možnosti exportu ukládána v interním formátu editoru a lze se k ní tedy kdykoli později vrátit.

Vyzkoušejte - instalace netřeba

RealWorld Paint vypadá na první pohled jednoduše a také se tak ovládá. Ovšem když na něj kouknete blíže, zjistíte, že nabízí mnoho zajímavých funkcí a rozhodně si zaslouží pozornost. Nemáte-li na placený Photoshop, mohu vám RealWorld Paint vřele doporučit. I kdyby měl sloužit jen na výrobu animovaných GIFů z obrázků připravených jinde.

Editor nemusíte instalovat, k dispozici je i jeho přenosná verze. Spustíte jej na všech Windows od verze 2000 výše. Je schopen využít až čtyř procesorových jader pro zlepšení výkonu. Program můžete stahovat z webových stránek www.rw-designer.com/image-editor-cz.

Na závěr malé doplnění: před rokem jsem tu psal také o jiném programu z dílny téhož autora, viz RealWorld Icon Editor: profesionální editor ikonek z Česka.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru