RealWorld Icon Editor: profesionální editor ikonek z Česka

Kromě uživatelského rozhraní a nezbytné funkcionality potřebuje většina aplikací také ikonky. Mohou se objevit v zástupci na ploše, ale i na tlačítkách a jinde v aplikaci. Pro tvorbu ikonek vyzkoušejte povedený český nástroj RealWorld Icon Editor.

Technicky je ikonka soubor ICO, ve kterém se nachází jeden nebo více obrázků v různých velikostech. Obrázky v ikoně bývají stejné, není to však pravidlem. Viz ikona Tento počítač ve Windows, jejíž varianta 16x16 se od ostatních liší.

 Z pohledu grafika mají ikonky několik pravidel, co by se na nich mělo vyskytovat, jaké a zda vůbec by měly mít pozadí, jak by měly být navrženy atd. Ve spojení s webem se ikonky často zmiňují v souvislosti s doplňkovou grafikou stránek. V takových případech jsou nejčastěji uloženy v souborech PNG s nějakou průhledností.

Ať už potřebujete vytvořit nové ikonky z jakéhokoli důvodu, může vám pomoci program RealWorld Icon Editor, za jehož vývojem stojí český programátor. Specialitou tohoto nástroje jsou především tolik oblíbené 3D ikonky.

3D modely, vrstvy, připravené součásti

Mnoho programů sloužících pro tvorbu a úpravu ikon se omezuje jen na mřížku o velikosti od 16x16 do 256x256 bodů. Pojímají tak nejčastější rozměry ikon. Mřížka je rozdělena na jednotlivé buňky, které vyplňujete barvou, lepší editory nabídnou základní grafické nástroje a výběry.

RealWorld Icon Editor však jde ještě dál. Jedná se o propracované řešení, ve kterém můžete pracovat s vrstvami a 3D objekty. Díky tomu docílíte opravdu profesionálního vzhledu navržených ikon a usnadníte si práci. Je to stejné, jako byste upravovali fotografii ve vrstvách a bez nich.

RealWorld Icon Editor umožňuje práci ve vrstvách

RealWorld Icon Editor umožňuje práci ve vrstvách

Nástroje editoru zahrnují běžné pomůcky z grafických programů, jako štětce, rozmazávání, výplně, vkládání textu, výběry nebo vyhlazování. Každý kreslicí nástroj má několik vlastností, které ovlivníte nastavením hodnot v příslušné paletce. Barvy můžete vybírat z pěkné paletky, případně využijete vzorník s barvami Windows nebo pro web.

Úprava ikonky v RealWorld Icon Editoru

Úprava ikonky v RealWorld Icon Editoru

Na následujícím videu se můžete podívat, jak probíhá tvorba ikonky baterie ve starší verzi RealWorld Icon Editoru:

Tvorba ikonek pro méně kreativní

Pokud vaše grafické schopnosti nejsou na tak vysoké úrovni, abyste ikonku vytvořili úplně na zelené louce, využijte možnosti importu fotografie a následného vytvoření ikonky z importovaného obrázku. RealWorld Icon Editor si s tím docela dobře poradí a jeho průvodce automaticky připraví ikonky v různých rozměrech.

Ikonka vytvořená z fotografie

Ikonka vytvořená z fotografie

Jinou zajímavostí je podpora filtrů 8BF pro Adobe Photoshop. Díky těmto filtrům si tak možnosti RealWorld Icon Editoru v podstatě libovolně rozšíříte. Pokud byste rádi vytvořili 3D efekt, ale bez nějakého modelování, využijte nástroje pro úpravu perspektivy. I s nimi lze docílit zajímavých efektů.

Vyzkoušejte nástroj pro úpravu perspektivy ikonky

Vyzkoušejte nástroj pro úpravu perspektivy ikonky

Podporované typy souborů

RealWorld Icon Editor dovede zpracovat obrázky ve formátech JPEG, PNG, PSD, BMP a GIF. Aktuální obrázek z ikonky můžete do těchto formátů také uložit, a to buď jednotlivě nebo dávkově.

Vytvořené ikonky jsou nicméně kompatibilní s Windows 7, Vista a XP, podporovány jsou také ikony pro Mac OS X. RealWorld Icon Editor je placený software, na vyzkoušení máte 30 dní. Stáhněte si jej z domovských stránek www.rw-designer.com.

Základní licence RealWorld Icon Editoru, který se od konkurence liší především rozsáhlou sadou funkcí pro tvoru ikon bez nutnosti použití dalších nástrojů, stojí 47 USD, plně vybavený program pořídíte za 89 amerických dolarů.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru