Myšlenkové mapy – udělejte si v mozku pořádek

Asi každý z nás si občas potřebuje dát myšlenky a nápady na papír, aby jim dodal nějaký ten řád. Nad napsaným se dobře přemýšlí a přiznejme si, že papír udrží myšlenku lépe než nevyzpytatelná lidská mysl. V šedesátých letech minulého století ale přišel Tony Buzan, který dal zapisování myšlenek na papír systém, čímž vznikly dnes tolik populární myšlenkové, nebo chcete-li mentální mapy.

V základním pojetí jde o sledování myšlenek, které se váží k nějakému centrálnímu problému. Mentální mapa je většinou rozvětvená, protože k centrální myšlence se váže zpravidla více dalších, které lze dále rozvíjet a sledovat. Výsledkem je mapa, která vypadá tak, jak jste se ji rozhodli kreslit, zpravidla však od jednoho centrálního prvku vede několik větví, které se mohou, nebo nemusejí dále větvit. Už samotná tvorba myšlenkové mapy vám pomůže v utřídění myšlenek, nad kterými se vám dál bude i lépe rozjímat, protože je uvidíte před sebou v jasné struktuře.

S tvorbou pomůže software

V tvorbě opravdu úhledných a přehledných myšlenkových map se hodí použít specializované programy – ostatně dnes už si myšlenkovou mapu jen tak na papír kreslí asi málokdo. Jelikož je tento typ učení a přemýšlení stále vnímán jako poměrně progresivní, lidé tíhnoucí k jeho využití se moderní techniky zpravidla neštítí. Teď si proto představíme 3 programy, které se na tvorbu myšlenkových map ideálně hodí.

Edraw Mind Map (PC)

Klasická aplikace pro kreslení mentálních map pro PC, kterou si zdarma stáhnete i používáte, přitom vám v ní nic zásadního nebude chybět. Prostředí programu je důvěrně známé a neliší se třeba od rozložení balíku MS Office, jen levá strana je vyhrazená pro to, co dělá myšlenkovou mapu myšlenkovou mapou, tedy různé tvary buněk, do kterých vkládáte své myšlenky, rozmanité šipky, které spojují a do správného vztahu dávají konkrétní myšlenky a další prvky, ze kterých se myšlenkové mapy skládají. Obsahu je tu opravdu hodně, ale pokud nechcete styl své mapy vymýšlet, můžete si vybrat i některý z předpřipravených layoutů.

Pokud chcete k tvorbě myšlenkových map používat PC a preferujete svobodu a rozsáhlé možnosti, nehledejte dál, Edraw Mind Map vám vyhoví.

Edraw Mind Map stahujte zde

Edraw Mind Map 

MindMup (PC online)

Ne vždy a všude máte přístup k softwaru na svém PC, pro tyto případy není nutné instalovat program na počítač cizí, bohatě postačí šikovný online editor. Těch je i pro myšlenkové mapy dost. My jsme vybrali MindMup, ale vyzkoušet můžete třeba i bubbl.us, který nabízí hlavně obrovskou míru automatizace, kde se nemusíte třeba manuálně štvát s barvičkami jednotlivých větví.

MindMup je také v zásadě velmi jednoduchý, ale přeci jenom v něm máte nad výsledkem o něco větší kontrolu. S řešením od Edraw se rozhodně nedá ani zdaleka srovnávat, ale myšlenkové mapy nemusejí nutně vypadat jako umělecké dílo, aby byly funkční.

MindMup najdete zde

MindMup 

SimpleMind (iOS, Android)

Přenosná zařízení si o použití jako plocha pro tvorbu myšlenkových map vyloženě říkají. Mentální mapy vás totiž nenutí psát žádné romány, většinou postačí slovo, maximálně věta na jeden myšlenkový uzel. SimpleMind si na nic nehraje (což se nám zdá býti hlavním problémem u ostatních podobných mobilních aplikací) a dělá svou práci střízlivě, bez přehnaných efektů, ale hlavně kvalitně a přehledně. Aplikace nabízí i placenou verzi, která přidává podporu cloudových služeb a další nadstandardní funkce.

SimpleMind stahujte zde

SimpleMind 

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru