Jak zabezpečit mobil proti In-App nákupům a vydrancování karty?

Většina aplikací pro mobilní telefony a tablety je zdarma, ale vývojáři i Google s Applem a Microsoftem z něčeho žít musí. Na mobilních platformách se tak výrazně osvědčily nákupy uvnitř aplikací, které mají zpravidla přinést hráčům/uživatelům bonusy, nezřídka kdy je však hra nebo aplikace bez nich spíše demoverzí, nebo zkouškou uživatelovy trpělivosti.

Problémem je, že zatímco nákup hry nebo aplikace vás nikdy nezruinuje, tak In-Appky to zvládnou s přehledem, protože je lze kupovat opakovaně. Zabezpečení takzvaných in-appek je navíc tristní, Google s Applem už kvůli tomu nejednou skončili před soudem.

Jestliže budete chtít utrácet na svém zařízení sami, nic vás nezastaví, ovšem většina problémů vzniká v momentě, kdy se mobilní zařízení dostane do ruky dětem, nebo třetím osobám. Vědomé i nevědomé zruinování platební karty je pak často vídaným scénářem, kterému jde ale poměrně snadno zabránit.

iOS

Apple nabízí takzvaný mód Omezení. Po jeho zapnutí na telefonu nefungují předem vybrané služby, samotný mód je chráněný speciálním pinem, který zadáte. Jde tak o obdobu dětského koutku, nebo guest userů z Windows Phone, respektive Androidu. Jednou z položek na vypnutí jsou i Nákupy v aplikacích. Povypínat jde ale spousta dalších věcí, takže než dáte iPhone/iPad z ruky, můžete si chtít tohle menu pořádně projít. Jak se tam dostat?

  1. Otevřete ikonu Nastavení.
  2. Vyberte položku Obecné.
  3. Dále zvolte Omezení.
  4. Zapněte tento mód, zadejte PIN a vyberte, co má a nemá fungovat (vypnutá služba má přepínač zbarvený bíle, zapnutá zeleně).

 

Až budete mít telefon zpět ve své moci, režim jednoduše stejným způsobem deaktivujte.

Android

Android nabízí 2 možnosti – buď si zaheslujete nákupy v aplikacích, nebo vytvoříte nového uživatele s omezenými pravomocemi, což jde ale jenom na tabletech. Proto si popíšeme možnost první.

Otevřete Obchod Play.

 

Přejeďte prstem od levého boku displeje doprava a v tomto menu vyberte Nastavení.

 

Vyberte Požadovat při nákupech heslo a zvolte, jak často ho po vás systém při nákupech má vyžadovat – doporučení zní samozřejmě vždy.

 

Windows Phone

Uživatelů Windows Phone příliš není, možná proto prochází Microsoftu poněkud laxní (i v rámci konkurence) přístup k blokování nákupů, které vlastně neexistuje. Přesto lze aktivovat, byť to není úplně nejpohodlnější a nejintuitivnější, viz článek na portálu MůjSoubor.cz.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru