Microsoft WebMatrix: nový nástroj pro vývojáře webů

Microsoft inovoval svůj Web Platform Installer a přidal do něj nový nástroj nazvaný WebMatrix. Ten slouží jako správce vytvářených webů a poskytuje zajímavé administrační rozhraní.

Microsoft Web Platform Installer je zajímavý nástroj, díky kterému si ve Windows během pár minut zprovozníte kompletní vývojové prostředí pro práci s webovými aplikacemi. Neomezuje se přitom jen na Microsoftí platformu. Podporuje i PHP a jedním kliknutím si díky němu nainstalujete na lokálním stroji Drupal nebo WordPress.

Web Platform Installer 3 nyní obsahuje betaverzi nového nástroje WebMatrix, který slouží pro správu vytvářených webových aplikací, nabízí výchozí šablony a je propojen na příslušné vývojářské nástroje a databázi.

Tip: Nevynechejte článek Microsoft Web Platform Installer: blbuvzdorný lokální webserver s aplikacemi na pár kliknutí

Instalace Microsoft WebMatrix

WebMatrix si nainstalujete v rámci Web Platform Installeru. Na jeho výchozí stránce si vyberte místo jednotlivých komponent WebMatrix a přidejte k němu instalaci zdarma dostupného vývojového nástroje Visual Web Developer 2010 Express a databázového SQL Server Express 2008 R2.

Instalace WebMatrix

Instalace WebMatrix

Web Platform Installer přidá další nezbytné komponenty, stáhne je z internetu a během několika minut nainstaluje do vašeho počítače. Pokud nezvolíte další komponenty, budete mít po dokončení instalace svůj počítač vybaven následujícím softwarem:

Microsoft Web Platform Installer

Microsoft Web Platform Installer

Po skončení instalace klepněte na tlačítko Launch, čímž ji dokončíte a zároveň spustíte program WebMatrix.

Úvodní obrazovka WebMatrixu

Úvodní obrazovka WebMatrixu

První kroky s WebMatrix

Na úvodní obrazovce WebMatrixu si můžete zvolit například vytvoření nového webu pomocí šablony. Program vytvoří v počítači a v databázi vše potřebné a otevře se v režimu správce webu. V rozhraní podobném Microsoft Office si prohlédnete soubory patřící k vašemu novému webu, spustíte správu databáze nebo vytvoříte nějaký report.

Správa webu pomocí WebMatrix

Správa webu pomocí WebMatrix

Web si odtud také velmi rychle otevřete v prohlížeči. Stačí klepnout na jeho URL. Pomocí dalších nástrojů lze upravit nastavení webu a sledovat požadavky na něj přicházející. Mimochodem, onen zmíněný report vám podá jednoduchou SEO analýzu vytvářených stránek.

SEO analýza ve WebMatrix

SEO analýza ve WebMatrix

Úprava a publikace webu

Když se vespod přepnete na zobrazení souborů, zobrazí se jejich seznam a poklepáním na vybraný soubor si jej otevřete v jednoduchém editoru zdrojového kódu. Ten nabízí základní editační funkce a zvýraznění syntaxe. Chcete-li něco komfortnějšího, můžete si tlačítkem otevřít Visual Web Developer 2010 Express nebo Visual Studio.

Úprava stránky ve WebMatrix

Úprava stránky ve WebMatrix

Po dokončení a otestování webu nastává čas jej publikovat na internetu. I na to je WebMatrix připraven. Jednak nabízí seznam vybraných webhosterů, ale především může web nakopírovat na internet pomocí FTP, FTP/SSL a metody WebDeploy. Stačí nakonfigurovat potřebné připojení. Při publikování je pamatováno i na přenesení databáze.

Microsoft WebMatrix je povedený pomocník pro správu a vývoj webových stránek na lokálním počítači. Jestliže jste hledali nějakého správce lokálních webů, tohle by mohlo být zajímavé řešení právě pro vás. Líbí se mi provázanost s Visual Studiem pro úpravu rozsáhlejších projektů, možnost začít pomocí šablon i skutečnost, že velice rychle si pomocí funkce Site from Web Gallery nainstalujete na počítači WordPress, DotNetNuke, Drupal, Joomla, Moodle a řadu dalších open source webových aplikací. Nejste tedy omezeni jen na aplikace postavené pro .NET Framework.

Nabídka webových aplikací pro instalaci v rámci WebMatrix

Nabídka webových aplikací pro instalaci v rámci WebMatrix

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Pokud budete testovat tak nezapomínat, že je to zatím beta verze. Publikace mi také na řadě webhostingů nefungovala bez potíží. Pro vyzkoušení proto doporučuji adhost.com nebo cytanium.com, kteří nabízejí ve spolupráci s MS speciálně upravený webmatrix webhosting na dvouměsíční vyzkoušení (popř. do odvolání) zdarma. 

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru