Microsoft Web Platform Installer: blbuvzdorný lokální webserver s aplikacemi na pár kliknutí

Vytváříte webové aplikace založené na PHP nebo ASP.NET a potřebujete je před vypuštěním na web testovat a upravovat u sebe na lokálním počítači? Řešení pro to existuje několik, jedním z nejjednodušších je použití aplikace Microsoft Web Platform Installer. Nebojte, nenabízí jen MS technologie.

Před týdnem jsem rozšířil sbírku videonávodů na Maxiorlovi o instrukce, jak si vytvořit vlastní lokální server postavený na kombinaci Apache, MySQL a PHP. Pro jednoduchou instalaci jsem zvolil balíček VertrigoServ, ukázali jsme si, jak vytvářet uživatele v databázi, přidat oprávnění, kam nakopírovat a jak instalovat redakční systémy Drupal a WordPress.

VertrigoServ má ale i pár nevýhod, na které někteří z vás upozornili pod článkem. Za tu největší považuji skutečnost, že na některých strojích jede velmi pomalu, a to i v porovnání s webhostingem. Tím se veškeré výhody testování webových aplikací na lokálním serveru ztrácejí. Je tu však i jiné, možná mnohem elegantnější řešení, které vám představím v tomto článku.

Microsoft Web Platform Installer je jednoduchý instalační průvodce sloužící k vytvoření lokálního webového serveru s podporou databází (MySQ, Microsoft SQL Server) i PHP nebo ASP.NET. Jakkoli může skutečnost, že jde o software od Microsoftu působit tak, že zde nenajdeme open source aplikace, nebo snad věci vytvořené pro PHP, není tomu tak.

Pomocí Web Platform Installeru totiž zprovozníte nejenom samotný lokální webový server s databází. V průvodci si vybíráte jednotlivé webové aplikace, a Web Platform Installer podle jejich potřeb server upraví, doinstaluje potřebné komponenty, vytvoří nezbytné záznamy v databázi a navíc i částečně připraví instalace vybraných reakčních systémů. Vše je téměř blbuvzdorné. Na rozdíl od VertrigoServ běhají lokální webové aplikace na tomto řešení skutečně velmi rychle.

Pojďme se podívat, jak vytvoření lokálního webového serveru s použitím Microsoft Web Platform Installeru vypadá v praxi. Pro ukázku jsem zvolil zprovoznění serveru pro testování redakčního systému Acquia Drupal. Je to však téměř jedno, můžete si k němu později přidat i jakoukoli jinou z desítek nabízených webových aplikací.

Instalace Drupalu na lokální server

Microsoft Web Platform Installer si stáhněte z adresy www.microsoft.com/web. Instalační průvodce je malá aplikace, jednotlivé komponenty si později stahuje z internetu. Na kartě Web Platform si prohledněte různé informace o tom, co je základní součástí instalace. Pak se přepněte na kartu Web Applications a vyberte si, které webové aplikace chcete na lokální server nainstalovat. Já jsem zvolil Acquia Drupal.

Microsoft Web Platform Installer

Microsoft Web Platform Installer

Po výběru webové aplikace (aplikací) se zobrazí váš výběr v přehledu, doplněný o nezbytné komponenty serveru, které se automaticky doinstalují. V případě nové instalace se zvoleným Drupalem, je to samozřejmě podpora MySQL a samotný tento databázový server, podpora PHP a další. Instalaci spusťte klepnutím na tlačítko I Accept.

Microsoft Web Platform Installer

Microsoft Web Platform Installer

Vzhledem k tomu, že budete instalovat MySQL, vyzve vás Web Platform Installer k zadání hesla pro správce - uživatele root:

Microsoft Web Platform Installer

Microsoft Web Platform Installer

V další části průvodce už dojde ke stažení a instalaci komponent pro lokální webový server. Celé je to poměrně rychlé, záleží samozřejmě na tom, jak dlouho se budou z internetu stahovat nezbytné soubory. Instalace je ale chvilkovou záležitostí.

Microsoft Web Platform Installer

Microsoft Web Platform Installer

Po instalaci serveru následuje výzva k zadání některých parametrů pro instalaci vámi zvolené aplikace. V první části zadáváte název aplikace, který bude použit pro URL adresu, na které bude aplikace v lokálním serveru dostupná:

Microsoft Web Platform Installer

Microsoft Web Platform Installer

Další podrobnosti k instalaci webové aplikace, v tomto případě Drupalu, vyžadují zadání jména a hesla pro připojení k databázi, případně další údaje. Připomínám, že v porovnání s VertrigoServ, nemusíte nikam klikat a přemýšlet o tom, jak se vytváří databáze a přidělují uživatelská oprávnění. Web Platform Installer to udělá za vás.

Microsoft Web Platform Installer

Microsoft Web Platform Installer

Výše uvedený krokem je instalace serveru a webové aplikace prakticky dokončena. Průvodce zobrazí souhrnné hlášení o instalaci a rovnou také odkaz na spuštění webové aplikace v prohlížeči. Když budete později chtít přidat něco dalšího (třeba vyzkoušet nějakou webovou galerii nebo se mrknout, jak vypadají a fungují webové aplikace v ASP.NET), stačí průvodce znovu spustit a tyto aplikace vybrat. Protože server je už na počítači, bude celá instalace mnohem rychlejší.

Ještě se na chvilku vrátím k Acquia Drupalu. Všimněte si, že první stránka, která se vám po jeho instalaci pomocí Web Platform Installeru otevře, je zadání informací o serveru. Nastavení databáze a její instalace proběhne automaticky, což je opět určité zjednodušení.

Acquia Drupal

Acquia Drupal

Po vyplnění několika údajů o webu tak máte k dispozici kompletní instalaci zvolené webové aplikace na lokálním serveru:

Acquia Drupal

Acquia Drupal

Microsoft Web Platform Installer je výborná pomůcka, která nevyžaduje složitá nastavení a většinu nezbytných nastavení zkonfiguruje automaticky. Máte-li tedy problém s VertrigoServ nebo jiným řešením na bázi Apache + MySQL + PHP, zkuste tohle. Jen doplním, že Microsoft Web Platform Installer využívá jako webový server IIS místo Apache, což by ale neměl být problém.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Hi. This blog is Drupal platform ?

návštěvník

IIS som nikdy neskusal, ale pokial viem, tak na rozbehanie cURL(peknych url) treba plateny doplnok, respektive plateny pre apachoidne konfigy.

Sam Vertrgio pouzivam min. 2 roky a ojakziva bolo pomale, ale nic lepsie nie je. Toto vyzera podla popisu fajn, ale aj tak by som volil Vertrigo.

"Připomínám, že v porovnání s VertrigoServ, nemusíte nikam klikat a přemýšlet o tom, jak se vytváří databáze a přidělují uživatelská oprávnění." - to je co za blbost?

Profile picture for user Jan Polzer

1. Když o něčem nic moc nevíte, tak se radši nevyjadřujte. Současné IIS samozřejmě čistý URL podporuje i bez placených doplňků.

2. "Co je to za blbost?" Jaká blbost? Přečtěte si pořádně článek. Ve VertrigoServ musíte ručně vytvořit databázi a oprávnění, poté teprve instalujete nějaký projekt (třeba WordPress). Tady vám to udělá automatika.

návštěvník

dik za uzasnou knihu o drupalu a skvelej web plnej rad

zkousel jsem nainstalovat web platform ale nikdy se nedostanu pres instalaci vzdy se to zasekne pri instalaci bodu MySQL WINDOWS Essential 5.1 a bezi a bezi a nic chjo

nevis jestli to ma nakou kolizi s nainstalovanym oracle?

 

Profile picture for user Jan Polzer

Je to možné, ale nevím. Nemám osobní zkušenost. Jinak, někdy to zlobí, pokud se to neinstaluje pod uživatelem s dostatečným oprávněním.

návštěvník

dik zkusim to na jinym pc

mimochodem nahore mas banner

kterej se meni ale pokud tam je jednou je modrej s napisem domeny.eu to je v pohode

ale kdyz tam skoci ten cervenej na mini web ke kazde domene zdarma, nebo vsichni registruji domeny na czechia.com to jak jsou tam ty tri lidi a kliknes na nej tak se otevre stranka jako http://http//www.czechia.com/domeny/ coz je chyba a nic to nenajde

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru