Vhodná IT infrastruktura pro vývoj aplikací na míru

Co je zapotřebí k vývoji webových aplikací či k tvorbě jakéhokoliv softwaru obecně? Je to lokální a síťový hardware? Jednoznačně. Software a vývojářské nástroje? Bezpochyby. Teoreticky bychom sem mohli zařadit i související procesy, prostředí a dokud nenastane singularita v AI, tak i vývojáře samotného. Komplikovat si to ale nebudeme a zaměříme se pouze na základy IT infrastruktury vhodné pro vývoj aplikací na míru.

Při výběru vhodné IT infrastruktury optimalizované pro vývoj aplikací je zapotřebí zvážit veškerá specifika. Jiná specifika vyžaduje např. vývoj mobilních aplikací na míru (kde budou s největší pravděpodobností zapotřebí emulátory mobilních operačních systémů), než zase tvorba cloudových aplikací, kdy bude zapotřebí cloudová platforma. Každopádně platí, že vhodně navržená a používaná IT infrastruktura pro vývoj SW pomůže nejen ušetřit čas a peníze, ale zároveň přispívá k vyšší kvalitě vyvíjeného produktu.

 

Součásti a komponenty IT infrastruktury pro vývoj SW

 

IT infrastruktura se skládá, jak už jsme naznačili v úvodním odstavci, obvykle z následujících komponentů:

 • nástroje,
 • procesy a služby,
 • aplikace,
 • systémy správy zdrojů,
 • hardware,
 • síťová infrastruktura,
 • zázemí a frameworky pro testování,
 • kanály pro nasazení.

Optimálního výsledku dosáhnete, pokud jsou všechny uvedené součásti správně sestavené a efektivně vzájemně spolupracují.

Správné navržení IT infrastruktury

Jak už bylo řečeno výše, základem správného navržení optimální IT infrastruktury je počáteční shrnutí požadavků a specifik s ohledem na typ vyvíjeného softwaru. Zcela obecně je dobré vyjít z toho, v jakých programovacích jazycích chcete pracovat. Tím nastíníte i směr, ze kterého vyplyne, jaké nástroje a frameworky budete potřebovat, a dále vytvoření standardizovaného vývojového prostředí, které poskytne vývojářům grafické uživatelské rozhraní (GUI) pro správu projektů a vlastní vývoj aplikací.

V dalších krocích se můžete začít poohlížet po různých možnostech správy kódu, automatizovaného testování, průběžné integrace a kontinuálního nasazování. Klíčová je potom zásada robustnosti – IT infrastruktura by měla být kapacitně i výkonnostně mírně naddimenzovaná, aby nedocházelo během vývoje k nežádoucím problémům.

Nejčastější problémy s IT infrastrukturou

I přes sebelepší a seberobustnější návrh řešení IT infrastruktury obvykle k nějakým potížím dojde. Mezi ty nejčastější patří zejména:

 • Škálovatelnost – souvisí především s nízkou robustností, ale problémy s nedostatkem škálovatelnosti mohou nastat i v případech prudkého nárůstu objemu vývoje, kdy vaše IT infrastruktura už nemusí hladce zvládat aktuálně zvýšenou zátěž. Obecně platí, že škálování často znamená investice do výkonnějších serverů nebo přechod na cloudové řešení ve formě IaaS (Infrastructure as a Service).
 • Funkčnost – zejména v dlouhodobém průběhu větších projektů vývoje složitých aplikací se mohou začít měnit potřeby vývojářů, ale i specifikace výsledného produktu. Stávající infrastruktura už pak nemusí funkčně odpovídat potřebám aktuálního vývoje. V tomto případě je čas přejít na robustnější řešení, případně opět na IaaS.
 • Vysoké náklady na provoz a údržbu – zejména s aktuálním trendem strmě rostoucích cen může být provoz a udržování IT infrastruktury nákladné finančně i časově. Pokud trávíte údržbou výrazně více času, řešením může být outsourcing nebo automatizace některých činností. I v tomto případě samozřejmě nejlépe pomůže migrace na IaaS, kde je provoz a údržba v kompetenci poskytovatele služby.
 • Zabezpečení – důsledné kybernetické zabezpečení infrastruktury je pochopitelně samozřejmostí, nicméně je naprosto klíčové udržovat všechny systémy aktuální a záplatované.

Je budoucností pro vývoj aplikací cloudová IT infrastruktura?

Cloud sám o sobě samozřejmě není univerzálním všelékem ani řešením, přesto však eliminuje či výrazně minimalizuje výskyt výše uvedených nejčastějších problémů. Kromě toho, že provozovateli služby platíte pouze za to, co reálně využíváte, má cloud skutečně kvalitního poskytovatele jednu nespornou výhodu. A tou je bezpečnost a dostupnost dat. Dosáhnout na on-premise infrastruktuře stejné míry redundance, fyzického a kybernetického zabezpečení dat, jakou vykazuje certifikované datové centrum, zkrátka nemá ekonomický smysl. A to je možná ten nejpádnější argument, proč zvolit IaaS model.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: placená inzerce

Články označené jako placená inzerce jsou obsah, za který zadavatel inzerce zaplatil provozovateli tohoto webu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru