Komponenty pro generování XML feedů pro srovnávače cen pro Virtuemart

Pokud v dnešní době spouštíte internetový obchod, je už téměř samozřejmostí, že jej zaregistrujete do některého ze srovnávačů cen jako je Zboží.cz a Heuréka.cz. Možná dokonce obchodujete po celém světě, a pak uvítáte i srovnávače cen jako je Shopping.com, Shopzilla nebo Google Nákupy (Shopping).

V tomto článku se s Vámi podělím o zkušenosti s komponentami, které umí generovat feedy pro srovnávače cen, a jsou určené pro Virtuemart - rozšíření pro redakční systém Joomla! sloužící k vytváření eshopů a katalogů.

Srovnávače cen

Srovnávačů cen se vyrojilo téměř tolik, jako různých slevových serverů, a jejich kvalita a návštěvnost je různá. Mezi nejznámější u nás patří bezesporu Zboží.cz a Heuréka.cz. Na co je třeba si dát pozor při registraci ve srovnávači cen?

Ne všechny srovnávače cen zobrazují váš eshop ve výsledcích hledání zadarmo. Například Zboží.cz a Heuréka.cz umožňují i registraci zdarma, ale pokud chcete dosahovat lepších výsledků, můžete si dobít kredit, a pak vám strhávají nějaký obnos za každý klik.

Aktivací free programu na Heuréka.cz se bude vaše zboží zobrazovat jen ve fulltextu, ale když někdo zadá jeho hledání přímo na Heuréka.cz, váš eshop se neobjeví. Jiné srovnávače jako srovnanicen.cz váš eshop bez nabití kreditu nezobrazují vůbec. U Heuréka.cz je vhodné navíc implementovat službu Ověřeno zákazníky, která zasílá zákazníkům dotazníky, abyste mohli nastavovat max. cenu za proklik a dostali se na první pozice.

U Zboží.cz si zase musíte dát pozor na duplicitní internetové obchody - pokud máte dva eshopy se stejným sortimentem pod stejnou firmou, ale na různé doméně, povolí vám Zboží.cz vložení jen jednoho. Samozřejmě se to dá obejít tak, že na jednom uvedete jiný kontakt s jiným IČO, pokud máte tu možnost.

Komponenta XMLfeed pro Virtuemart (Joomla!)

První komponentou, a zároveň služebně nejstarší, je XMLfeed z dílny českého programátora Davida Zirhuta. Již brzy bude nahrazena komponentou ProductXport, který si představíme níže.

Co umí komponenta XMLfeed?

Komponenta XMLfeed umí vygenerovat konfigurovatelný dynamický XMLfeed pro tyto srovnávače cen: Heuréka.cz a Heureka.sk, Zboží.cz a Tovar.sk, Jyxo.cz, Cenyzbozi.cz, Hledejceny.cz, Naakup.cz, Srovname.cz i Srovname.sk, Srovnanicen.cz, e-nakupovanie.sk, Pricemania.sk, Najnakup.sk a Seznam.cz.

V závislosti na verzi komponenty pak jak XMLfeed tak ProductXport nabízí tyto funkce:

 • Export všech nebo vybraných kategorií produktů eshopu
 • Export všeho zboží nebo jen zboží na skladě
 • Export pouze zboží s nenulovou cenou
 • Logy přístupů z vyhledávačů
 • Přidávání vlastních serverů pro export
 • Počet exportovaných produktů - 1200 (free verze) x neomezený (profi verze)
 • Export povinných PHE poplatků (profi verze)
 • Dávkové zpracování dat pro export přes cron (profi verze)
 • Podpora atributů TOLLFREE a SHOP_DEPOTS pro zbozi.cz (profi verze)
 • Možnost exportu atributů zboží pro zbozi.cz a heureka.cz (profi verze)
 • Možnost rozšíření dabatáze Virtuemartu o položku EAN pro každé zboží (profi verze)
 • Možnost upravit název zboží pro export rozdílně od Virtuemartu (profi verze)
 • Konverze ceny do jiné měny na základě aktuálního kurzu (profi verze)

Kompatibilita komponenty XMLfeed

XMLfeed je určen pro Virtuemart 1.1 a Joomla 1.5.

Verze komponenty XMLfeed
Komponenta XMLfeed je k dispozici ve verzi placené i zdarma. Zde naleznete přehledné srovnání jejich funkcionality a můžete si stáhnout aktuální verzi komponenty XMLfeed.

Placenou profi verzi uvítají zejména eshopy s velkým množstvím položek (nad 1200), dále pak internetové obchody s elektronikou a jiným zbožím, na které se vztahují PHE poplatky a profesionálové, kteří využijí další z rozšířených funkcí, jako je možnost konverze ceny do jiné měny na základě aktuálního kurzu, rozšíření databáze VirtueMartu o EAN kód pro každé zboží kvůli párování a další.

Komponenta ProductXport

Komponenta ProductXport, která nahrazuje výše zmiňovanou komponentu XMLfeed, má srovnatelnou, o něco lepší funkcionalitu. I ona je dostupná jak ve verzi zdarma, tak v rozšířené Profi verzi. Stejně jako XMLfeed pochází z dílny českého programátora Davida Zirhuta, a svého předchůdce důstojně následuje.

V současné době je k dispozici jak plně funkční verze zdarma, tak profi verze za 1000 Kč. Stávající verze komponenty ProductXport je v češtině a angličtině.

V čem se liší ProductXport od XMLfeed?
Proti původní komponentě XMLfeed jsou zde 2 velké rozdíly:

 1. Možnost vytvořit si prakticky jakýkoli export dle požadavků konkrétního vyhledávače (a to jak ve formátu XML tak CSV)
 2. Možnost individuálně upravit dostupnost zboží v závislosti na skutečných datech e-shopu

ProductXport

Rozdíl mezi free a profi verzi komponenty ProductXport:

 • možnost přiřadit EAN
 • různý název zboží pro export pro názvu ve VirtueMartu
 • možnost do výstupu vložit, jakékoli jiné údaje (atributy zboží, PHE, cokoli dalšího)
 • neomezené množství zboží, atd.

Kompatibilita komponenty ProductXport

Komponenta ProductXport je určena jak pro verze Virtuemart 1.1, tak i pro novou verzi 2.0, a pro Joomla! 1.5 i novou verzi 2.5

Chcete-li komponentu ProductXport vyzkoušet, můžete si ji stáhnout zdarma zde.

ProductXport

Na webových stránkách komponenty si můžete stáhnout aktuální verzi ProductXport zdarma i zakoupit licenci k jeho profi verzi. Dále zde naleznete průvodce základním nastavením.

ProductXport

Původně jsem měla v plánu zmínit v tomto článku placenou britskou komponentu GoogleBaseXML for Virtuemart pro generování xml feedu pro Google Merchant Center, ale poté, co se mi nepodařilo z ní dostat xml feed, který by uměl česky, a podpora mi navrhovala nesmyslná řešení, jsem se rozhodla, že Vás před ní spíše budu varovat. Utratit 25 liber za komponentu, která je pro naše podmínky nepoužitelná a navíc umí generovat jen jeden feed, když existuje jiná zdarma, která jich umí bezpočet...chybami se člověk učí...

A co vy? Jakou komponentu/modul/plugin používáte vy pro generování XML feedů pro cenové agregátory? Podělte se o své zkušenosti v diskusi pod článkem!

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Komentáře k článku

návštěvník

Dobrý den, mám katalog zboží udělaný pomocí K2 a klient by se chtěl dostat do zboží.cz atd. pomocí XML feedu. Je ke K2 nějaký generátor? Nebo to musí být udělané pomocí Virtuemart? Díky.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru