Joomla 3.7 a samostatná políčka. Jak na ně?

Připravovaná Joomla 3.7 přijde s podstatným vylepšením, kterým se přiblíží Drupalu a WordPressu. Bude totiž obsahovat přímou podporu pro definici různých políček u článků.

Reklama

Weby s Joomlou téměř nestavím, ale snažím se sledovat, co je v tomto redakčním systému nového. Už jen z důvodu jakési nostalgie, neboť první pokusy s Maxiorlem na vlastní doméně byly s Joomlou, resp. systémem Mambo spojeny.

Nikdy jsem moc nechápal, jak se dá na Joomle postavit pokročilejší web, který by různě formátoval a zobrazoval zadávané údaje. V reálu má totiž Joomla v základní podobě políčko pro nadpis (Titulek) a velké políčko s editorem pro zadávání obsahu článku. Nic více.

A přitom už jen samotné oddělení perexu od zbytku textu by se krásně se samostatnými políčky vyřešilo. O více strukturovaném obsahu, například s galerií pod článkem ani nemluvě. Jistě, máme tu plugin DPFields, ale přeci jen je to pořád rozšíření, ne součást systému.

I když… Moc mě potěšilo, že Joomla 3.7, která by měla vyjít příští rok na jaře, bude obsahovat zabudovanou podporu políček vycházející právě z pluginu DPFields. Pojďme se podívat, jak to aktuálně v alfa verzi vypadá.

Definice políček v Joomla 3.7

Jelikož ještě neexistuje kompletní překlad pro Joomla 3.7, budu míchat češtinu a angličtinu, tak jak to odpovídá aktuální skutečnosti.

Nyní zkuste kouknout na vytváření nového článku. Nově přidaná políčka budou vidět na kartě Fields. Pomocí Obsah > Fields Group můžete nicméně vytvářet vlastní skupiny polí a jednotlivá políčka pak do nich v jejich definici přiřazovat.

Joomla 3.7 a vlastní políčka

V našem případě je nyní vidět políčko pro zadání perexu a políčko pro výběr složky vyrobené přes Obsah > Média, jejíž obrázky se v článku objeví ve formě jednoduché galerie.

Joomla 3.7 a vlastní políčka

Zobrazování políček v Joomla 3.7

Ve výchozí podobě se všechna nově přidaná políčka u článku zobrazují jak ve výpisu článků, tak v detailu. Můžete se například kouknout na titulku webu, kde figuruje nově přidaný článek a zjistíte, že je v něm vidět perex i galerie spolu s hlavním textem.

Mnohem lepší by bylo, aby ve výpisu článků byl vidět jen perex. V detailu článku pak perex následovaný textem článku a až pod ním galerie.

Velice podobně pak můžete upravit díky přepsání šablony i výpis článků v kategorii nebo na titulní straně webu.

Políček se nemusíte bát

Pokud jste doposud políčka v Joomle nepoužívali, myslím, že si na ně snadno zvyknete. I já v Drupalu jsem si kdysi dávno musel osahat doplňkový modul, než tato funkcionalita přibyla v jádře. Ale po pravdě řečeno, nedovedl jsem si představit tvorbu nějak více strukturovaného webu bez této funkcionality.

Nyní tedy budou DPFields přímo v jádře systému Joomla a věřím, že to mnohým z vás ulehčí život při tvorbě webů na Joomle.

Tagy: 

Reklama

Přidat komentář