Joomla 3.7 a samostatná políčka. Jak na ně?

Připravovaná Joomla 3.7 přijde s podstatným vylepšením, kterým se přiblíží Drupalu a WordPressu. Bude totiž obsahovat přímou podporu pro definici různých políček u článků.

Weby s Joomlou téměř nestavím, ale snažím se sledovat, co je v tomto redakčním systému nového. Už jen z důvodu jakési nostalgie, neboť první pokusy s Maxiorlem na vlastní doméně byly s Joomlou, resp. systémem Mambo spojeny.

Nikdy jsem moc nechápal, jak se dá na Joomle postavit pokročilejší web, který by různě formátoval a zobrazoval zadávané údaje. V reálu má totiž Joomla v základní podobě políčko pro nadpis (Titulek) a velké políčko s editorem pro zadávání obsahu článku. Nic více.

A přitom už jen samotné oddělení perexu od zbytku textu by se krásně se samostatnými políčky vyřešilo. O více strukturovaném obsahu, například s galerií pod článkem ani nemluvě. Jistě, máme tu plugin DPFields, ale přeci jen je to pořád rozšíření, ne součást systému.

I když… Moc mě potěšilo, že Joomla 3.7, která by měla vyjít příští rok na jaře, bude obsahovat zabudovanou podporu políček vycházející právě z pluginu DPFields. Pojďme se podívat, jak to aktuálně v alfa verzi vypadá.

Definice políček v Joomla 3.7

Jelikož ještě neexistuje kompletní překlad pro Joomla 3.7, budu míchat češtinu a angličtinu, tak jak to odpovídá aktuální skutečnosti.

Nyní zkuste kouknout na vytváření nového článku. Nově přidaná políčka budou vidět na kartě Fields. Pomocí Obsah > Fields Group můžete nicméně vytvářet vlastní skupiny polí a jednotlivá políčka pak do nich v jejich definici přiřazovat.

Joomla 3.7 a vlastní políčka

V našem případě je nyní vidět políčko pro zadání perexu a políčko pro výběr složky vyrobené přes Obsah > Média, jejíž obrázky se v článku objeví ve formě jednoduché galerie.

Joomla 3.7 a vlastní políčka

Zobrazování políček v Joomla 3.7

Ve výchozí podobě se všechna nově přidaná políčka u článku zobrazují jak ve výpisu článků, tak v detailu. Můžete se například kouknout na titulku webu, kde figuruje nově přidaný článek a zjistíte, že je v něm vidět perex i galerie spolu s hlavním textem.

Mnohem lepší by bylo, aby ve výpisu článků byl vidět jen perex. V detailu článku pak perex následovaný textem článku a až pod ním galerie.

Velice podobně pak můžete upravit díky přepsání šablony i výpis článků v kategorii nebo na titulní straně webu.

Políček se nemusíte bát

Pokud jste doposud políčka v Joomle nepoužívali, myslím, že si na ně snadno zvyknete. I já v Drupalu jsem si kdysi dávno musel osahat doplňkový modul, než tato funkcionalita přibyla v jádře. Ale po pravdě řečeno, nedovedl jsem si představit tvorbu nějak více strukturovaného webu bez této funkcionality.

Nyní tedy budou DPFields přímo v jádře systému Joomla a věřím, že to mnohým z vás ulehčí život při tvorbě webů na Joomle.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Ano, tohle je opravdu hodně špatný a matoucí příklad, který dokazuje přesně to, že člověk by se měl věnovat hlavně tomu, čemu opravdu rozumí. Tedy se prosím věnujte Drupalu a nesnažte se komentovat CMS Joomla!

Od samého začátku je v CMS Joomla! (od verze když Joomla! byl Mambo) velice dobře fungující systém pro perex, nebo-li úvodník, případně náhled článku. Ano, zpočátku to bylo řešeno stejně těžkopádně a neprakticky, jako v ostatních systémech dodnes. Ale už od verze 1.5 (rok 2009) celý článek, včetně perexu zadáte pohodlně v jednom editoru a pouhým kliknutám na tlačítko "Celý článek", v dnešní verzi 3.7 na tlačítko "Číst dál" oddělíte perex od zbytku obsahu na pozici kurzoru. A proč je to výhodnější??? Třeba jen pro to, že jsem napsal perex moc dlouhý a část chci přesunout do hlavního článku. Vymažu původní předěl a kliknu na pozici nového předělu a HOTOVO!!!

Stejně jednoduše do článku vložíte i další obsah, (fotku, video, galerii) nebo formátování. Dokonce je k dispozici prostor pro výběr obrázku úvodníku a jiného obrázku pro celý článek. Stejně tak je k dispozici volba, zda se perex objeví souběžně s celým článkem, nebo jen v náhledovém pohledu.

Tedy řešit perex nově přidanou funkcí uživatelských polí je FAKT HOLÝ NESMYSL!!!

Příjemný den
Martin Hájek

Profile picture for user Jan Polzer

Koukám, že jsem Vám šlápl na kuří oko. Nejste sám, kdo mi tvrdil, že políčka v Joomla nejsou potřeba. Ale právě z toho, co popisujete, mi vychází, že je jedině dobře, když tam přibyly. jde o přístup. Doporučuji vychladnout. I když je používat nebudete, tak je fajn, že nová funkce do Joomly přibyla. A jestli se použijí zrovna na perex, jak jsem uvedl, nebo na složitější věci, je šumák.

návštěvník

Nemám žádné kuří oko, jen mne z principu štvou "odborné" dezinformace. Profesionální novinář je standardně povinen si předloženou informaci ověřit z několika nezávislých zdrojů, než ji zveřejní. Dokud se i k internetu nebudou chovat jako k veřejnému mediu, bude Internet plný sena s nevalnou informační hodnotou.

Tedy Joomla! měla a má již v základu velice dobře řešený systém pro perex, náhled, či úvod článku.

Můžete mi prosím odcitovat, kde v mém příspěvku píši, "že jsou uživatelská pole k ničemu"??? Osobně jsem do té doby používal na spoustu aplikací komponentu K2, která tuto funkci suplovala, tedy jsem jedině přivítal, že vývojáři CMS Joomla! tuto funkci, a dokonce lépe vybavenou, integrovali do jádra Joomly.

Tedy jsem rád, že uživatelská pole jsou nyní v základní funkci správy obsahu a hodlám je plně využívat.

Ale trvám na tom, že je holý nesmysl uživatelská pole používat pro perex. A to jsem také napsal v mém prvním příspěvku. Doporučuji příště několikrát přečíst, než odpovíte mimo mísu.

Velice se omlouvám, že jsem nejspíše odpověděl příliš odborně.

Příjemný večer
Martin Hájek

Profile picture for user Jan Polzer

No vidíte, a já trvám na tom, že někdy je lepší mít pro perex samostatné políčko, protože je to přívětivější pro daného uživatele, který bude web plnit. V různých systémech používám i to, co jste psal Vy. Tedy rozdělení textu oddělovací značkou. Prostě je to případ od případu. A proto jsem to použil do příkladu. PŘÍKLADU, nikoli jediného nutného a možného použití políček v Joomle. Nejde tedy o žádnou dezinformaci, jen můj pohled na věc, bez ohledu na zvolený redakční systém.

návštěvník

A jen pro pořádek

Spravuji několik webů na Wordpressu, Drupal jsem dlouho testoval, než jsem se rozhodl, že jej používat nehodlám, ale původně jsem začínal na několika různých distribucích a klonech CMS NUKE (PostNuke, PHP Nuke... ), Xaraya a Mambo. Poslední jmenovaný mne dovedl k CMS Joomla! a jsem za to vděčný.

Ano, nejvíce webů jsem realizoval na Joomle, včetně Internetové televize s živým OnLine streamem celého vysílání a s velice robustním archivem videí. Joomla! v tomto nasazení zvládla nápor i 70000 souběžných klientů a měsíční traffic hodně přes 100TB. (vše mohu kdykoliv doložit)

Nenarazil jsem na požadavek klientů, který by nešel v Joomle vyřešit.

A proč píši o CMS Joomla! ??? Inu proto, že se o tomto CMS snažíte psát ve vašem článku. Jenže uvádíte dezinformace, které chci uvést na pravou míru.

Nikde jsem nepsal "jedině Joomla!" ani "ostatní CMS nesahají Joomle..." a ani si to nemyslím. Věřím, že uživatel se má rozhodnout dle svých preferencí, ale vždy na základě PRAVDIVÝCH INFORMACÍ!!!

MH.

Profile picture for user Jan Polzer

Dobře, tak v tom případě Vás nazvu nervózou. Jinak byste šetřil používáním trojích vykřičníků, trojích otazníků a velkých písmen.

Většina vývojářů používá více systémů. A představte si, že já začínal s Mambo dříve, jak s Drupalem a přestože svoje zkušenosti s Joomlou nijak neprezentuji, neznamená to, že jsem na ní žádný web nestavěl.

Jak píšu výše, nejsou to žádné dezinformace, jen jeden možný příklad využití nové funkcionality, který Vám prostě nesedí. Jsou zkrátka scénáře, kdy je lepší mít perex oddělený od celého textu políčkem a scénáře, kdy to stačí ve formě oddělovací značky v editoru. Platí to i pro jiné systémy.

Tímto bych diskuzí ukončil, aby Vám nepraskla žilka.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru