iPod nano a iPod Shuffle: maximální jednoduchost v praxi

Pokud můžeme o produktech společnosti Apple něco tvrdit, aniž bychom se důkladně seznámili s jejími produkty, pak je to skutečnost, že výrobky s logem nakousnutého jablka jsou mnohdy až geniálně jednoduché. Nebo snad až příliš jednoduché?

Posledních pár týdnů jsem měl možnost testovat a hrát si se dvěma přehrávači od Applu - konkrétně šlo o iPod nano a iPod Shuffle. Oba dva pro mě byly do jisté míry překvapením. Že půjde o mnohem lehčí zařízení, než je můj Cowon A2, to jsem předpokládal, ovšem v momentě, kdy jsem měl iPod nano v rukou, skoro jsem se bál, abych mu neublížil.

Na produktových fotografiích tak nevypadá, ale iPod nano je velice tenký přehrávač téměř bez jakýchkoli mechanických součástek - s výjimkou přepínače pro uzamknutí. Čekal jsem nějaké zjednodušující vychytávky, ale skutečnost mě překvapila.

Seznamování s iPod nano

Na rozdíl od jiných MP4 přehrávačů jde iPod nano cestou maximálního zjednodušení uživatelského prostředí a ovládání, snaží se však zároveň nabídnout co nejvíce funkcí. Pod barevným displejem najdete jediný ovládací prvek - dotykové kolečko fungující ve čtyřech polohách zároveň jako tlačítko a prostředek tohoto kruhu rovněž fungující jako tlačítko - potvrzovací.

iPod nano

iPod nano

Ovládání přehrávače je realizováno pomocí nabídek s funkcemi, které volíte nikoli klepáním nahoru a dolů ale prostě kroužením po ovládacím kolečku. Ze začátku jsem měl potíže být přesný, stačilo pár dnů a vše se nacvičilo. Těžko se to vysvětluje, ale byť to tak nevypadá, s jedním rolovacím kolečkem a potvrzováním jde ovládat většinu funkcí přehrávače, navíc bez dlouhého přemýšlení.

iPod nano

iPod nano

Zejména kritici Apple toto často zdůrazňují - uživatelé produktů Apple nejsou nuceni k přemýšlení. Vše je maximálně intuitivní. Jestli je to dobře nebo ne, to nechám na vašich případných komentářích pod článkem.

iPod Shuffle - jednoduchost v maximální podobě

Matně si vzpomínám, že jsem před lety měl v rukou MP3 přehrávač, který neměl displej, přehrávání bylo realizováno pouze sadou malých tlačítek na přehrávači. Nový iPod Shuffle mi tuto historii připomněl. Na první pohled totiž vypadá jako obyčejný USB flashdisk, u kterého nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o přehrávač. Při druhém pohledu vám zde bude chybět USB konektor, ten se totiž připojuje pomocí kabelu s klasickým jackem.

iPod Shuffle

iPod Shuffle

Jestli je iPod nano povedený přehrávač s dlouhou výdrží, který vedle hudby a přehrávání videa nabízí i sadu her využívajících pohybový senzor (lze jej použít i ke střídání skladeb), pak u iPodu Shuffle nic takového nehledejte. Slouží jen pro přehrávání hudby, a to v běžném nebo náhodném pořadí. Přeskakování skladeb ovládáte na přiložených sluchátkách.

Přiznám se, že si nejsem jistý využitím iPodu Shuffle. Má vůbec smysl takto jednoduchý přehrávač pořizovat? Určitě se hodí pro sportovně založené uživatele toužící po zvukové kulise. Stačí jej klipsem připnout k oděvu a vyrazit. Nehrozí zde žádné poškrábání displeje, kovové tělo Shuffle vypadá velmi odolně. Ovšem bez originálních sluchátek si s přehrávačem moc neužijete. Nastavení hlasitosti je na kabelu sluchátek a při jejich poškození nemůžete použít kteroukoli jinou alternativu. Přehrávač samozřejmě hraje se vším, co lze připojit do konektoru jack, ale díky až absurdní jednoduchosti nemáte žádnou možnost jej ovládat.

Oba přehrávače jsou určeny uživatelům, kteří hledají jednoduché funkční řešení a nezajímá je „co je pod povrchem". Zatímco iPod nano je jednoduchý tam akorát, strohost iPodu Shuffle považuji za krok zpět. Je ale také možné, že jsem vůbec nepochopil smysl tohoto přehrávače, fanoušci Apple mě mohou v komentářích opravit.

Tip: S iPod Shuffle můžete pracovat rovnou z Průzkumníka, potřebujete-li kopírovat soubory z a do iPodu nano bez iTunes, zkuste sadu programů CopyTrans. Umí také kopírovat fotografie do iPodu v plném rozlišení.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

nevím jak u Shuffle ale u nano je obrovskou výhodou že dokáže zobrazit korektně názvy písniček, jména alb a interpretů na čemž si vyláme zuby 99% kapesních mp3 přehrávačů, protože jejich fonty neobsahují znaky hangulu, kany atd... a to nemluvím o cover flow, které také moc přehrávačů nemá a je to přitom výborná věc

návštěvník

"Vše je maximálně intuitivní." - O to se snaží všichni, ale ne všem se to povedlo. Například microsoft a jejích intuitivně ovládané Wordy za úspěch nepovažují. Co se tyče jednoduchosti, tak jednoduché je často dokonalé. Akorát cena tomu neodpovídá. Výrobní cena těchto hraček bude až komický nízká, stejně jako iPhone a 144USD. Co na to říct, Apple umí vydělávat i v době krize :-) a iPoda nano si pořídím protože můj starý creative Zen už odchází do křemíkového nebe...

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru