Nejčastější rozlišení obrazovek v roce 2018

Rozlišení obrazovky počítačového monitoru či notebooku je jeden z parametrů, který je uváděn na čelním místě při výčtu vlastností. Je tento parametr skutečně tak důležitý a co vlastně ve skutečnosti rozlišení obrazovky znamená? Jak se tento údaj během let mění? A jaké je vlastně u počítačů dnes nejlepší rozlišení obrazovky?

Co je to rozlišení obrazovky?

Každý monitor, nebo chcete-li displej, obsahuje určitý počet zobrazovacích bodů, jejichž počet ovlivňuje množství informací, které se na obrazovku vejdou. Rozlišení monitoru se udává jako počet bodů v horizontální ose X, krát počet bodů vertikální osy Y. Rozměry monitoru se většinou udávají v pixelech, jež je nejmenší jednotkou digitální rastrové grafiky - 1 pixel/bod má průměr 0,3 mm. Tato velkost však není absolutní, mobilní telefony či tablety pracují s mnohem menší velikostí. Rozlišení si většinou uživatelé mohou nastavit podle svého uvážení a technických parametrů monitoru. Důležitý je také poměr obou údajů, protože definuje formát/tvar monitoru. Zajímavý a velice aktuální článek, který se týká rozlišení displejů, publikoval počítačový odborník Shaun Anderson.

Různé velikosti obrazovky

Jaká se v současnosti používají rozlišení?

Monitory se během let zvětšují a nabízejí neustále lepší obraz. S tím se logicky navyšuje i jejich rozlišení.

V současnosti je pro monitory:

  • nejběžnější rozlišení HD 1366 x 768 pixelů, které používá cca 35 % uživatelů či
  • Full HD 1920 × 1080 pixelů, jež využívá 18 % uživatelů.

Stále častěji se však objevují i monitory s rozlišením 2K (2560 × 1440 pixelů) nebo dokonce 4K (3840 × 2160 pixelů). iMac Pro využívá dokonce displej Retina 5K. Notebooky mají nejčastěji rozlišení HD 1366 x 768 pixelů, u vyšších modelů pak již zmíněné Full HD 1920 x 1080. Vysoká hustotu bodů na jeden palec je dnes hlavním ukazatelem vyspělosti displejů. U tabletů a mobilních telefonů, které používají systém Android, je vysoké rozlišení jednoznačné pozitivum, protože zjemňuje detaily, umožňuje lépe vykreslit fotky a nabízí ostřejší písmo. Notebooky se systémem Windows však mají, na rozdíl od notebooků Mac s operačním systémem iOS, se skutečně vysokým rozlišením značné problémy.

MacBook Pro
MacBook Pro s displejem Retina s rozlišením až 2880 × 1800 pixelů nabízí více než 5 milionů pixelů.

Nejkvalitnější notebooky používají displeje Retina s podporou milionů barev

Notebooky Apple s operačním systémem iOS nemají s vysokým rozlišením žádné potíže, ba naopak. MacBook Air disponuje displejem s rozlišením 1440 x 900 pixelů, nový MacBook má 2304 x 1440 pixelů a MacBook Pro je osazen displeji Retina s rozlišením až 2880 × 1800 pixelů. Záleží jen na vás, na vašem vkusu a požadavcích.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: placená inzerce

Články označené jako placená inzerce jsou obsah, za který zadavatel inzerce zaplatil provozovateli tohoto webu.

Komentáře k článku

návštěvník

Hmm blby je, ze zadne rozliseni HD 1366 x 768 pixelu neexistuje. To uz bychom pak mohli take zacit psat, ze uz v roce 1987 jsme meli prvni QHD karty s rozlisenim 640 x 480 pixelu...

návštěvník

2K neni 1440p
2K je polovina 4K = 3840 x 2160 /:2
2K = 1920 x 1080
2K = Full HD
QHD = mozna tak 2,5K ale ne 2K

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru