Recenze Apple Magic Trackpad 2. Nahradí beze zbytku myš?

Koncem roku jsem si pořídil ke svému iMacu a myši od Apple také Magic Trackpad 2. Tedy zařízení, o kterém jsem dlouho prohlašoval, že je to řádně předražený kus hardwaru. Nicméně dotykové plošky na Macbooku mi plně nahrazují myš, takže jsem chtěl vyzkoušet podobný zážitek i při práci se stolním počítačem.

Po pravdě – důvodem pro nákup Magic Trackpadu 2 byla i má jistá náchylnost k poškození karpálních tunelů. Přeci jenom, patřím do rizikové skupiny a někde jsem se dočetl, že používáním trackpadu mohu své zápěstí šetřit.

Pokud jste nikdy neměli tu čest vyzkoušet si nějaký Macbook, pak asi nepochopíte, proč chci po stole šudlat, místo pevného úchopu myši. Zkrátka, polohovací šudlátko od Apple je něco naprosto jiného než to, co má většina z vás na noteboocích s Windows. Já osobně vždy trpím, když potřebuji někomu ukázat různé věci na notebooku s Windows a mám používat touchpad.

Na Macu mi použití touchpadu přijde zcela přirozené a vůbec nemám potřebu používat myš. Své tu samozřejmě hraje kvalita zpracování, nicméně výrazné plus přidává i samotný operační systém macOS. Podporuje totiž celou řadu gest, díky kterým je práce s dotykovou ploškou skoro produktivnější a rychlejší než při použití myši.

Apple Magic Trackpad 2 v porovnání s myší vítězí

Nevím přesně, kdy Apple přišel s bezdrátovým polohovacím zařízením Magic Trackpad poprvé. Jisté je, že současný Magic Trackpad 2 je mnohem větší, než jeho předchůdce a nabízí navíc rozpoznávání různých úrovní tlaku prstu. Může se to hodit v některých grafických programech, ale přiznám se, že jsem této vlastnosti ještě plně nevyužil.

Ta velikost je ale fajn. V porovnání s tím, co mám na 13“ Macbooku Air je Magic Trackpad 2 obr. Rozměry 16 × 11,5 cm mi ale přijdou tak akorát. Zatímco na notebooku se bez problémů sžívám s menší plochou, na stole u počítače mi tohle přijde úplně v pohodě. Naopak, na menším Trackpadu bych asi hodně řešil komfort použití. S dvojkou ne.

Apple Magic Trackpad 2

Poslední měsíc jsem kvůli porovnání používal kromě Magic Trackpadu 2 také levnou zelenou myšku za stokorunu, C-TECH WM-01G Green. Už přechod z Apple Magic Mouse 2, kterou jsem dostal spolu s iMacem, byl poměrně náročný. Z myši od Apple jsem zvyklý na zrychlené skrolování tak, jak moc zběsile přejedu prstem po její dotykové ploše. Prakticky neustále využívám možnost jednoduchého skrolování do boku. Jen přejedu na myšce prstem horizontálně.

O to všechno jsem s obyčejnou myškou přišel. A musím říci, že komfort práce na Macu je s jednoduchou myší značně omezen. Nemohu pohodlně pracovat s Photoshopem, posouvat si do boku nástěnky na Trello, hůře se ovládá i webový prohlížeč. Tento pokus pro mě byl jakousi vzpomínkou na dobu, kdy jsem fungoval s Windows 8 a staršími. Tehdy mi kupodivu nic z toho nechybělo. Apple je evidentně návykový.

Byl jsem zvědav, jak moc mi chybějící Magic Mouse 2 tedy Apple Magic Trackpad 2 vynahradí. Když nad tím přemýšlím, na šudlání jsem byl zvyklý nejenom z Macbooku, ale částečně i z té applovské myši.

Připojení Magic Trackpadu 2 probíhá přes Bluetooth a je bezproblémové. Poměrně těžký dotykáč má celou plochu připravenou tak, že je jedním velkým mechanickým tlačítkem. Je to vlastně logické a nechápu, proč jsem si myslel, že to tak bude jen vespod.

Jsem ale zvyklý klikat dotykem a mačkání plochy prakticky nepoužívám. Pokud u počítače zkysnu do pozdních nočních hodin, není tak moje klikání prakticky vůbec slyšitelné. Na rozdíl od použití myši.

Pro maximální využití Magic Trackpadu 2 jsem musel sáhnout do nastavení macOS a pozapínat několik dalších ovládacích gest. Dlouhé zatlačení jedním prstem nevyužívám. Ve Firefoxu ani v Microsoft Office bohužel nijak nereaguje. Safari používám jenom na hry a kancelářské programy od Apple jenom na otevírání CSV.

Nastavení trackpadu v macOS

Naproti tomu sekundární kliknutí (tj. alternativa pravého tlačítka myši) dvěma prsty je pro mě zcela přirozené. Kliknutí klepnutím místo stisku jsem zmínil. Zvětšování a zmenšování jako na dotykové obrazovce si užívám, občas také otáčení a inteligentní zvětšování. Tohle na myši nezvládnete.

Zapnul jsem také další doplňková gesta jako přejíždění mezi stránkami na webu nebo rychlé zobrazení různých částí systému.

Naopak jsem vypnul tzv. přirozené posouvání. Nevím, asi jsem stará škola, ale prostě při skrolování potřebuji obrácenou reakci na obrazovce a posun opačným směrem, než je tah na polohovacím zařízení. Ne tak, jako na tabletu nebo telefonu.

Všiml jsem si, že na notebooku má řada lidí tendenci používat dotykovou plochu oběma rukama. Například při označení více položek a jejich následném přetahování, když na myši vlastně musí být tlačítko neustále stisknuté. Dnes jsem si uvědomil, že s Magic Trackpadem 2 žádné podobné kejkle nedělám. Naprosto si vystačím s jednou rukou, palcem držím stisknutou plochu a prsty přesouvám kurzor.

Magic Trackpad 2 mám tedy umístěný tam, kde myš. Nikoli pod klávesnicí jako na notebooku. Přišlo mi to tak přirozené, že jsem si to uvědomil až dnes, po více než měsíci používání.

Srovnání s Apple Magic Mouse 2 už není tak jednoznačné

V porovnání s klasickou levnou myší je tedy přínos Trackpadu nezpochybnitelný. Jakmile se naučíte pár gest, bude vaše práce s počítačem mnohem efektivnější. Speciální srovnání bych si dovolil s myší Apple Magic Mouse 2, resp. i s její předchůdkyní, kterou jsem dlouhá léta používal.

Jistě, myš od Apple už z principu nenabízí ve spojení s macOS tolik dotykových gest jako Trackpad, na druhou stranu pořád je díky možnosti rychlého skrolování a posouvání do boku lepší než klasická myš s kolečkem.

Ne každému bude nízká plocha Magic Mouse 2 vyhovovat. Já si na ni ale před lety zvykl poměrně rychle a dnes bych neměnil.

Apple Magic Trackpad 2 a Magic Mouse 2

A je tedy lepší z hlediska každodenního používání Trackpad nebo myš? Pokud bych měl jenom jedno ze zařízení, asi bych řekl, že je to jedno. Pokud bych si musel vybrat, sáhl bych po zkušenosti pravděpodobně po Trackpadu.

Mám ale občas vtíraný pocit, že už prostě stačilo a měl bych si vzít do ruky myš a začít pohodlně pracovat. Nevím, jak to přesně popsat. Síla zvyku? Mám myš odloženou bokem a koutkem oka na ni pořád koukám. Ale jsem přitom schopen celý den pracovat jen a pouze s Trackpadem.

Programuju, surfuju, píšu, hraji onlajnovky a exportuji grafiku ze Sketche do SVG. Ale napadá mě jedna činnost, kdy bych zcela jistě sáhl po myši. Pokud bych měl provádět něco přesného se štětcem ve Photoshopu či jiném grafickém editoru. Ale je otázka, zda je to zase jen síla zvyku nebo ne. Někdo by možná řekl, že pro přesné retuše ve Photoshopu sahá spíše po grafickém tabletu než po myši.

Myš a Trackpad obouruč? Zvyk je silnější

Když jsem hledal recenze na Magic Trackpad 2 od ostatních uživatelů, našel jsem článek, kde autor popisuje jeho používání zároveň s myší. Klasicky si ponechal Apple Magic Mouse 2 u pravé ruky a Trackpad 2 dal na levou stranu. Chvíli jsem to tak zkoušel a byl jsem schopen s počítačem normálně pracovat. Nejsem levák.

Ovšem připadlo mi to hodně nezvyklé. Nikoli nepohodlné. Nakonec jsem se vrátil ke klasickému umístění a mám jenom Trackpad pod pravou rukou. Každopádně myšlenka je to zajímavá.

Je to dobrá investice?

Podívejme se na ceny. Apple Magic Mouse 2 pořídíte momentálně za 2290 Kč, zatímco Magic Trackpad 2 za 3790 Kč. Černou variantu dokonce za 4290 Kč. Alespoň v iStyle, kde jsem si pořídil až na výjimku s iMacem všechny svoje produkty od Applu.

Čistě řečí čísel je Trackpad oproti myši předražený. Ano, ovládání je v řadě věcí pohodlnější, umí více gest, je tišší. Ale odpovídá tomu navýšení ceny minimálně o 1500 Kč? Přestože jsem si Magic Trackpad 2 koupil, tak si tak úplně jistý nejsem. Začátečníkům se stroji Apple bych asi doporučil pořízení Magic Mouse 2 v bílé variantě.

Nabízí se i cenové srovnání s myškou za stovku. Ano, tohle je už opravdu úlet. Ovšem většina plastových myší, které jsem dříve každodenně používal, skončila odřená a rozhrkaná i po dvou letech provozu. A nenabízejí takový komfort.

První skleněnohliníkovou Apple Magic Mouse mám od konce roku 2011 a dodnes vypadá jako nová. Můj agresivní pot jí nijak neublížil. A věřím, že spoustu let se mnou přečká i Magic Trackpad 2.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru