Inky: cloudový e-mailový klient pro Windows i Mac

Přestože mám svého oblíbeného poštovního klienta, rád se občas podívám na nové zajímavé programy. Nedávno mě zaujal cloudový Inky – pošťák s podporou IMAP a POP, který nabízí velmi pěkné uživatelské prostředí.

Inky je poštovní program podobný mnoha jiným. Přidáte si do něj libovolný počet poštovních účtů podporujících protokoly IMAP nebo POP a svou poštu pak můžete sledovat z jednoho uživatelského prostředí. V případě Inky zapadá toto uživatelské prostředí do designu nových Windows 8 a jejich Metra, přestože je Inky klasická desktopová aplikace.

Tedy klasická... Inky se prezentuje jako cloudová desktopová aplikace. V onom cloudu, tedy vzdáleném úložišti tvůrce programu, se ukládá nastavení mailových účtů a zašifrované heslo k nim. Pošta jako taková na cloud Inky nejde a zůstává na poštovním serveru. Cloud je tu využíván i k tomu, aby se pošta, kterou si přečtete doma v počítači, tvářila jako přečtená třeba i na pracovním počítači s Inky (což sice umí webmail, ale ne každý desktopový poštovní program).

První spuštění poštovního programu Inky

Po instalaci a spuštění vás Inky požádá o vytvoření nového uživatelského účtu k jeho službám. Nejde o novou mailovou adresu, ale skutečně jen o účet pro použití programu. Stačí zadat vybrané jméno a heslo a odpověď na zvolenou kontrolní otázku. Ihned poté je vám Inky zpřístupněno a můžete do něj přidat své poštovní účty.

V ideálním případě Inky automaticky rozpozná nastavení poštovních serverů (testováno na Gmail a Hotmail, s vlastní doménou na nich už automatika nefungovala), takže vám pro přidání poštovního účtu stačí jen mail a jemu odpovídající heslo. Zobrazení zpráv můžete přepínat mezi různými složkami (přijaté, odeslané, archiv...) a různě je filtrovat, například podle vlajek, příloh, odpovědí, přeposlaných zpráv, podle odesilatele, podle velikosti přílohy atd. Stejně tak je lze podle několika kritérií řadit. Nechybí prohledávání zpráv.

Inky

Psaní nové zprávy v Inky

Veškerá činnost probíhá jen v jednom okně aplikace, takže i pro novou zprávu se neotevře nové okno, ale jen panel v příslušné části programu. Nutno říci, že překlikávání mezi takto otevřenými panely je docela pohodlné. Na levé straně máte ikonky reprezentující hlavní části programu, následuje další boční panel pro přepínání například rozepsaných zpráv v dané části aplikace a konečně hlavní panel, v případě psaní nové zprávy tedy okno pro zadání adres a textu.

Jelikož je součástí Inky i adresář, po stisku klávesy v poli s adresou se automaticky začnou nabízet na doplnění odpovídající položky z adresáře. Pro psaní texu můžete využít základní formátování a změnu barev, přidat lze i oblíbené/nenáviděné smajlíky. Přílohy stačí na Inky přetáhnout, ale lze je vybrat i procházením v klasickém souborovém dialogu.

Inky

Do odesílané zprávy je automaticky coby podpis přidávána věta „Sent with Inky“, ale lze se jí zbavit editací výchozího podpisu.

Nastavení Inky

Kromě podpisu lze v nastavení programu měnit pravidla pro označování zprávy nebo konverzace za přečtenou, automatickou tvorbu odkazů v těle zpráv, stahování příloh, znakovou sadu, klávesové zkratky, oznamování různých událostí a tzv. Smart View.

Smart View neboli chytré pohledy umožňují speciálně vyfiltrovat zprávy odpovídající nějakému pravidlu. V podstatě jsou to běžné filtry připravené tak, abyste nad jejich nastavením nemuseli dlouho přemýšlet. Ve výchozím stavu jsou všechny vypnuty a ve verzi aktuální k datu vydání tohoto článku pracovaly jenom se zprávami ve složce Inbox (Doručené). Seznam některých chytrých pohledů vidíte na obrázku.

Inky

První dojmy z Inky

Pokud bych měl jako primární operační systém Windows 8 a nepoužíval bych Outlook (případně pokud bych Inky někomu takovému doporučoval), zřejmě bych o Inky uvažoval ze svou důvodů – snadné nastavení a vzhled odpovídající nové grafice Windows. Na Macu mě Inky až tak moc netáhne, zvlášť, když používám Gmail v kombinaci s programem Sparrow.

Momentálně je Inky dost jednoduchý program, nesrovnatelný s Outlookem a zřejmě ani s Thunderbirdem (nepoužívám, netroufám si to tedy tvrdit jednoznačně). Jeho jednoduché ovládání jej ale předurčuje do počítačů pro začátečníky, kteří mají více e-mailových schránek a chtějí poštu číst z jednoho místa.

Inky je momentálně zdarma a stahovat jej můžete z domovského webu na adrese inky.com.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru