Sparrow: když potřebujete dobrého pošťáka pro Gmail na OS X

Velice dlouho jsem používal webové rozhraní Gmailu. Když ovšem přešel na současnou podobu plýtvající místem, rozhodl jsem se opět využívat desktopové poštovní programy. Pro OS X jsem jich vyzkoušel celou řadu, než jsem konečně našel favorita - Sparrow.

Před několika lety, kdy jsem začal jako primární počítače používat různé notebooky, odboural jsem práci s poštovními programy. Služby Hotmail i Gmail nabízely docela komfortní prostředí pro práci s maily přímo ve webovém prohlížeči. Pošta se bez problémů synchronizovala do mobilních telefonů, zkrátka celé to v tu dobu začalo být o něčem jiném, než klasika v podobě POP3 a SMTP.

Ze stereotypu mě ale vyrušila změna designu uživatelského prostředí Gmailu. Jako primární počítač nyní používám dvanáctipalcový Macbook Pro, na jehož displej je prostě současný Gmail moc „kravský". A to i při nastavení minimalističtějšího zobrazení. Zkrátka oproti původní verzi neuvěřitelně plýtvá místem.

Hledá se desktopová náhrada z Gmail pro OS X

Před nějakou dobou jsem tedy začal s hledáním vhodného programu, který by mi v prostředí OS X umožnil pohodlnou práci s maily u služby Gmail. Řada z nich však měla různá ale.

Mail v OS X - první pohled samozřejmě padl na Mail.app zabudovanou přímo v Mac OS X. Nastavení Gmailu je zde velmi snadné a zdánlivě tu funguje vše bez problému. Bohužel je tu jeden nedostatek, kvůli kterému jsem Mail.app zavrhnul.

U webové administrace Gmailu máte možnost každou zprávu archivovat - v takovém případě zmizí ze složky Doručené pošty a zůstane dostupná jen při zobrazení Všech zpráv. Bohužel pokud se o něco podobného pokusíte v Mail.app, dojde k vyváření složky Archive, přesouvání zpráv a zkrátka celé to funguje poněkud jinak. Problém? Nemusí být, dokud nezačnete na cestách občas střídat poštovního klienta s webovým přístupem.

Thunderbird - jako další v řadě jsem zkoušel Thunderbird. Také v něm je nastavení pošty přes Gmail otázkou několika kliknutí. Na Thunderbirdu mi bohužel nevyhovuje celá řada věcí, a to přesto, že jsem jej kdysi ve Windows používal. Svým vzhledem mi do OS X nějak nepasoval, navíc byl poněkud pomalý. Mám také dojem, že se u něj objevoval stejný problém s archivací pošty, stejně jako u Mail.app.

Postbox - placená poštovní aplikace, která nabízí více funkcí, než se na první pohled zdá. Využil jsem její zkušební verzi a byl jsem spokojen. Ovšem necelých 30 dolarů se mi za poštovní program zdálo hodně. Kvůli ceně jsem nakonec ani nezkoušel Microsoft Outlook for Mac.

Sparrow - ideální Gmail pošťák pro mé potřeby

Nakonec jsem skončil u reklamou sponzorované verze programu Sparrow (dnes už používám placenou verzi bez reklamy za 10 USD). Věděl jsem o něm už od začátku svého pátrání po desktopovém klientovi pro Gmail běžícím v Mac OS X. Vzhledem k tomu, jak program vypadá, nepřišlo mi pravděpodobné, že bych jej kdy začal používat.

Sparrow

Sparrow totiž na první pohled působí jako mobilní aplikace pro dotykovou obrazovku. Zapomeňte na klasickou nástrojovou lištu s tlačítky pro kontrolu mailboxu, odesílání, přeposílání či mazání zpráv. V základní podobě na boční straně zobrazuje ikonky pro přepínání do složky s doručenou poštou, do oblíbených položek, do odeslané pošty, do koše a podobně. Kontrolu nových zpráv provedete podobně jako v aplikacích na iOS - přetáhnete seznam dolů a počkáte na kontrolu mailboxu.

Důležitá vlastnost Sparrow je ta že skutečně bez problémů pracuje s archivací starých zpráv a mazáním stejným způsobem, jako to dělá webová podoba Gmailu. V obou prostředích tak máte skutečně stejný pohled do svých složek s maily. Poradí si i se štítky.

Sparrow

Způsob zobrazení můžete přepínat, v maximalistické verzi se pak Sparrow už přeci jen blíží běžným desktopovým poštovním programům. Zkrátka si jej nastavte podle svých preferencí. Sparrow podporuje seskupování konverzace úplně stejným způsobem jako webový Gmail. Při posílání příloh můžete samozřejmě využít přetažení souborů na plochu okna pro psaní nové zprávy.

Sparrow

Za asi půl roku, co Sparrow používám, jsem na něm našel jediný problém - vyhledávání. To je skutečně velmi pomalé, navíc mám kolikrát pocit, že zobrazí poněkud jiné výsledky, než hledání téhož výrazu přímo ve webovém Gmailu. To je ale asi jediný problém.

Sparrow mě tedy i přes zprvu značný odpor k jeho vzhledu přesvědčil, program jsem si zakoupil a jsem jeho spokojeným uživatelem. Doporučuji jej i Vám, najdete ho v App Store.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru